Найцінніший скарб українського народу – це його мова - Новости - Приазовский Рабочий, Мариуполь

Найцінніший скарб українського народу – це його мова

 


Сьогодні, 9 листопада, відзначається свято – День української писемності та мови згідно з Указом Президента за № 1241/97. Воно відіграє важливу роль у відродженні нашої держави, зміцненні суспільних відносин між її громадянами і має державний статус.

За православним календарем це ще й день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця – письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря. Науковці вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.

У цей день ми повинні самі собі відповісти на ряд запитань.

Що є для людини рідна мова? На нашу думку, це усвідомлення безмежного світу, в якому зберігається пам'ять далекого минулого, бурхливе сьогодення і таємниче майбутнє.

Рідна мова – це не просто насолодження говіркою, а й усвідомлення того, як глибоко своїм корінням вона вросла в безцінний ґрунт національної культури. Якщо коротко, то для цього явища існує визначення: «Мова – ознака нації».

Коли і як з’явилась українська мова? На думку фахівців, українська мова зросла на основі спільних з російською діалектів. Походження української мови відносять до 14-го століття. У період з 14-го по 18 століття розвивалася староукраїнська, а з кінця 18-го – сучасна українська мова. Основи літературної української мови розробив Іван Петрович Котляревський. Він створив безсмертні твори «Енеїда» та «Наталка Полтавка», де майстерно з'єднав мотиви античної літератури з сучасними реаліями. Але походження українського прислівника і вдосконалення мови більшість учених приписує Тарасові Григоровичу Шевченку. Саме він вивів українську мову на світовий рівень. Такі твори, як «Кобзар», «Катерина», «Сон», були переведені на інші мови світу, а самого автора внесли в сонм найвідоміших письменників і філософів, які дали людству нові цінності.

На долю українського народу і його мови випав складний іспит, але беззаперечне визнання її існування великим світом відбулося!

Що ж до мовної ситуації в країні, то вона нерідко стає предметом гострих політичних дискусій, і політики вдало це використовують під час виборів. Як не прикро, але доволі часто визначення справжнього патріотизму в нашому суспільстві зводиться до того, що патріотом вважають тільки того, хто розмовляє українською. Однак ми з вами знаємо, що по життю це не завжди відповідає такому уявленню. 

Згідно зі ст. 10 Конституції України,  держава забезпечує всебічний розвиток української мови як державної та її функціонування в усіх сферах суспільного життя на всій її території. У країні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської та інших мов національних меншин.

Однак, проаналізувавши сучасну мовну ситуацію в країні, можна дійти висновку, що українська мова як державна ще не набула належного поширення в усіх сферах суспільного життя країни. 

Візьмемо для прикладу хоча б місто Маріуполь. У півмільйонному місті, в якому за національним складом українці посідають перше місце (на другому – росіяни, на третьому – греки), не відчувається, що воно по-справжньому українське. Пригадайте: оголошення в транспорті, на радіо і телебаченні, назви установ, організацій і підприємств також нерідко зустрічаються російською мовою. Чому ж у навчальних закладах, у тому числі й українського спрямування, учні, батьки та й більша частина вчителів переважно розмовляють російською? Ви скажете, така звичка, бо регіон російськомовний. Цікаво, а чому ж за чверть століття існування незалежної держави він так і не став україномовним? Чия «заслуга»?

Спробуйте сьогодні запитати в кіоску газету чи журнал українською мовою, сходіть до театру на виставу, де зі сцени лунала б гарна українська мова, або на виставку в музей, чи забажайте подивитися цікавий україномовний фільм, нехай навіть у перекладі. Місто має три державних університети. Поцікавтесь, якою мовою в них викладаються навчальні дисципліни, якою мовою спілкуються викладачі, які у них пріоритети. Особливо це стосується Маріупольського державного університету, де готують майбутніх вчителів української мови і журналістів, істориків, економістів, соціальних робітників тощо. Ось вам і відповідь. Складається враження, що нібито це всіх влаштовує: де потрібно, ми надягнемо вишиванки, прикрасимо національними прапорами, трішечки поспілкуємось українською, а вийшли на вулицю - і вже й забули, що ми українці. Нас навіть не дивує, що в Україні без знання державної мови можна посісти державну посаду. Хіба в будь-якій іншій країні світу таке може статися?

Таким чином, ми бачимо, що пріоритет української мови в державі лише задекларовано, але цього недостатньо для повноцінного утвердження її в усіх сферах суспільного життя. Що це, недосконалість законодавства чи байдужість людей до свого майбутнього? У такому разі необхідні додаткові механізми реалізації правових документів щодо функціонування української мови, а також урегулювання питань, пов’язаних з удосконаленням юридичної відповідальності за порушення законів, які регулюють питання використання державної мови.

Щойно ми відсвяткували 25-ту річницю незалежності України. За цей час суспільство двічі виступало на захист своїх прав: у 2004 році відбулася «помаранчева» революція, і в 2014 році – Революція Гідності (до речі, щоб подолати соціальну несправедливість, у країнах Західної Європи відбулося безліч революцій, і їхній шлях до справедливості зайняв значно більший проміжок часу). На жаль, але в нашій країні і досі є такі, що не підтримують тих, хто прагне змінити своє життя завдяки демократичним перетворенням. Ось тому і виходить, що одні прагнуть мати свою по-справжньому незалежну державу, а у інших в голові все ще ностальгія за «Совєцькім Союзом».

Виходить, що в Україні потрібна третя революція – Революція Свідомості – у головах і душах окремих громадян! У цьому випадку доречно буде згадати історію створення європейських незалежних держав – Франції, Іспанії, Англії, Німеччини. Як ми уже згадували, після безлічі революцій суспільство у цих країнах змогло згуртуватися заради демократії і вирішення своїх соціально-економічних питань. Першим об’єднуючим чинником нації для них стала загальнонаціональна мова. Тож беззаперечно, українська мова має стати ключовим чинником державотворення. Саме тому нам потрібно більш активно відроджувати державну мову, якою за законом визначена українська мова. Але при цьому слід пам’ятати, що робити це насильницьким методом не можна. Необхідно терпляче заохочувати суспільство до її вивчення через розвиток мережі культурно-просвітницьких заходів. Необхідно бути терплячими і цілеспрямовано створювати сприятливі умови для вивчення української мови, в тому числі і для тих, хто працює в органах державної влади і місцевого самоврядування, а також працівників ЗМІ.

Важливу роль у встановленні української мови як державної повинна відігравати сім’я.

Минулого року 8 листопада за пропозицією громадської організації «Центр творчих ініціатив «Єдність» при підтримці управління освіти і управління культури і туризму міської ради, за участю науковців ПДТУ та МДУ, а також військових, духовенства, студентів і учнів старших класів у маріупольському Центрі художньо-естетичної творчості учнівської молоді відбулось урочисте святкування Дня української мови і писемності під девізом «Україна починається з тебе!». Пролунали виступи знавців української мови та самодіяльних артистів. У підсумку святкової зустрічі присутні дійшли висновку: українській мові в Маріуполі бути!

Не змінюючи традиції, урочиста святкова зустріч цього року знову відбудеться. Сьогодні, 9 листопада о 14 годині в маріупольському Центрі художньо-естетичної творчості учнівської молоді чекаємо всіх, хто не байдужий до власної долі і долі нашої держави. Ви матимете можливість зустрітися з провідними фахівцями, знавцями української мови та історії України, вчителями шкіл, науковцями, представниками владних структур міста Маріуполя, духовенством, військовими, а також поетами, письменниками, які познайомлять вас зі своїми творами, а самодіяльні артисти продемонструють свою майстерність.

Свято День української писемності та мови спрямоване на підтримку рідної мови, привернення уваги учнів та їхніх батьків до проблем її вивчення та розвитку, пропаганди й популяризації та водночас на демонстрацію її краси й багатства, літературної довершеності. 

Приходьте на свято української мови і писемності «Україна починається з тебе!». Будемо дуже раді зустрічі з вами!

09.11.2016 | А. БУТЕНКО, голова громадської організації «Центр творчих ініціатив «Єдність»


Другие новости ПР № 131 от 09.11.2016

  • Незабываемые мгновения мариупольской осени 09.11.2016     Об осени сложено множество  стихотворений. Не стали исключением и поэты литобъединения «Азовье», посвятившие нынешней мариупольской осени свои произведения и прочитавшие их на очередном занятии. В предлагаемых вниманию читателей стихах не т...
  • Поздравляем! 09.11.2016   Решением президиума Национального союза писателей Украины от 27 октября 2016 г. в члены НСПУ приняты мариупольские поэты, авторы литобъединения «Азовье» Анастасия Папуш и Екатерина Карабен-Фортун. Желаем дальнейших творческих успехов, добра, с...
  • Найцінніший скарб українського народу – це його мова 09.11.2016   Сьогодні, 9 листопада, відзначається свято – День української писемності та мови згідно з Указом Президента за № 1241/97. Воно відіграє важливу роль у відродженні нашої держави, зміцненні суспільних відносин між її громадянами і має державни...
  • «Капитан Белоусов» к зимней навигации готов. 09.11.2016     В море провели ходовые испытания единственного в Украине ледокола Синоптики прогнозируют предстоящую зиму затяжной и суровой. На Азовье основательно проверяют готовность к зимней навигации портового флота – от буксиров, в первую очередь ле...
  • 262-я колонна Штаба Ахметова прибыла в Мариуполь 09.11.2016     3 ноября в Мариуполь прибыла 262-я автоколонна Штаба Рината Ахметова с гуманитарной помощью для жителей «серой зоны» и переселенцев на мирной территории Донбасса. Из 300 тонн доставленных продуктов будет сформировано 21 200 взрослых и 2 200...
  • ПОДПИШИСЬ НА ЯРМАРКЕ – ПОЛУЧИ ПРИЗ 09.11.2016   Счастливчика ждет микроволновая печь! Дорогие друзья! В выходные дни, 12 и 13 ноября, на рынке «Азовский» вновь состоится сельскохозяйственная ярмарка. На ней можно будет приобрести не только сельхоз продукцию, но и оформить подписку на газету «П...
  • ЧИТАТЕЛЯМ «ПРИАЗОВСКОГО РАБОЧЕГО»: КРАСОЧНЫЙ КАЛЕНДАРЬ И РОЖДЕСТВЕНСКАЯ Л... 09.11.2016   Дорогие друзья! Многие наши читатели интересуются, получат ли они  в начале года красочный календарь «Приазовского рабочего» и будет ли по нему проведена традиционная Рождественская лотерея для подписчиков-2017? Отвечаем, будут! Красочный к...
  • День работников культуры:  шоу у драмтеатра и концерт на сцене 09.11.2016     Вчера в Мариуполе отмечали День работников культуры и мастеров народного творчества. В свой профессиональный праздник творческие коллективы и артисты города подарили мариупольцам маленькое шоу, разыгранное у драмтеатра и в его фойе. А затем...
  • Еврейская община Мариуполя почтила память соплеменников, погибших от рук ... 09.11.2016       На фото: главный раввин Мариуполя Менахем Мендел Коэн. В минувшее воскресенье (5 Хешвана, согласно еврейскому календарю) в поселке Агробаза члены еврейской общины Мариуполя провели траурный митинг, посвященный 75-летию с...
  • В Левобережном убийстве изобличен боец Нацгвардии 09.11.2016     Как рассказывал вчера «ПР», в ночь с субботы на воскресенье в Левобережном районе в ходе конфликта между двумя компаниями был убит 37-летний мужчина, а его товарищ 1979 года рождения был тяжело ранен. Подозреваемый в нанесении ножевых ранен...
Все новости 131 номера...
Подписка на газету online Вы можете выбрать издания, на которые хотите подписаться. ВНИМАНИЕ!
Подписка оформляется только для жителей Мариуполя и Донецкой области.

Архив газеты

Октябрь 2019
ПнВтСрЧтПтСбВс
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031