Хто допоможе маріупольським художникам? - Новости - Приазовский Рабочий, Мариуполь

Хто допоможе маріупольським художникам?

 

 

5 липня цього року в Школі мистецтв відбулася зустріч маріупольських художників із керівництвом департаменту культурно-громадського розвитку міської ради Тримою Д.В. і Мірзоєвою М.В. Розмову розпочала начальник департаменту Діана Трима, вона й запропонувала присутнім відійти від офіційної манери спілкування і поговорити про все наболіле просто, відкрито – від душі.

Маріупольська організація національної спілки художників України налічує у своєму складі 44 художника, але в залі на той час їх було не більше третини від загальної кількості. Тож виникало відчуття, ніби щось не склалося з організацією зустрічі. Може, зустріч не планувалась, і рішення про її проведення у керівництва департаменту виникло спонтанно – саме тому не всі були вчасно попереджені. А може, у когось були інші причини: брак часу чи особистий погляд на це зібрання.

Але, як ми розуміємо, аби розмова йшла «від душі», потрібні довіра й повага один до одного. Не помилимось, якщо скажемо, що присутні в залі добре усвідомлювали реалії сьогодення (фінансово-економічний стан у країні тощо…), тим не менш розраховували на те, що бесіда буде не просто терапевтично-психологічним заходом, або, як кажуть у народі, «аби випустити пару», а стане приводом для напрацювання конкретних конструктивних рішень, направлених на створення в недалекому майбутньому більш сприятливих умов для діяльності маріупольських художників.

«Щоб змінити наше життя на краще, потрібно добре усвідомлювати, в якому напрямку нам треба рухатися», – сказав на цій зустрічі маріупольський художник Олександр Шпак, і відразу з ним погодилися всі присутні.

Ось так, поволі, починалася розмова. Щоб сказати, що це був глибокий аналіз обставин сьогодення, в якому розчинилися думки й турботи людей, причетних до високого мистецтва, – мабуть, ні. Історія живопису існує десятки тисяч років, але мова йшла не про вічні суспільні цінності, боротьбу добра зі злом – говорили про звичайні побутові речі, які кожному окремо нині надто складно стало вирішувати. Ось візьміть хоча б вартість матеріалів, аренду приміщення для художньої майстерні. Відтворити свій творчий задум без полотна, фарб і пензлів не зможе жоден художник. Та якщо він уже й намалював картину, і не одну, то перед ним постає завдання іншого порядку: організувати виставку й творчу зустріч, адже це природнє бажання кожної по-справжньому творчої людини – донести свої задуми, свої твори до людей, які шукають відповіді на безліч життєвих питань!

Як тільки розмова торкнулася картинних фондів, до неї відразу приєдналася завідувач художнім музеєм імені А.І. Куїнджі Т.Ю. Булі. На її думку, для збереження картин у належному стані давно настала гостра потреба розширення картиносховища та забезпечення його сучасними умовами зберігання полотен. Окрім того, музею гостро не вистачає експозиційних залів для експонування робіт сучасних професійних маріупольських митців. Через те, що впродовж тривалого часу не виділяються кошти з місцевого бюджету для поповнення колекції художнього музею, обмежуються не тільки творчі можливості маріупольських художників, але й існуючий творчий простір для цінителів живопису.

Як нам відомо з історії розвитку мистецтва, у всі часи суспільство виступало замовником творів, які згодом ставали зразками високої духовності. Із цього приводу Діана Трима запропонувала: усі художники, які потребують фінансування для здійснення своєї діяльності, мають писати проекти на отримання ґрантів, і таким чином, за рахунок отриманих від ґрантодавців коштів, вони зможуть успішно зреалізувати свої творчі задуми.

Вочевидь, така модель могла б дозволити вирішити питання обом сторонам. З одного боку, маріупольські художники завдяки отриманим коштам зможуть забезпечити свій творчий процес необхідним матеріальним ресурсом, а з іншого, керівництво департаменту зможе відзвітуватися про виконану роботу, проведення художніх виставок і поповнення художнього фонду новими картинами.

У Маріупольській спілці художників багато гарних митців, є вже достатньо відомі й визнані, заслужені художники України: Бараннік С.О. – голова спілки маріупольських художників, Узбек В.С., Кафанов В.І., Ковальов О.Б., Скорлупін Е.П. У кожного є великий професійний і життєвий досвід, яким вони без вагань готові поділитися з молодими. Та й молоді, як кажуть, не пасуть задніх: їхній внесок у мистецьку скарбницю Маріуполя стає дедалі помітнішим, а їхні імена вже відомі не тільки в Маріуполі, але й далеко за його межами. Це Володимир Лановий, Тетяна Миколайченко, Галина Рудзян, Оксана Гнатишин тощо.

Що ж до підтримки працівників культури, до яких, безумовно, належать маріупольські художники, то на них розповсюджуються законодавчі норми, і, відповідно до Основ законодавства України про культуру (ст. 23.), фінансування культури здійснюється на нормативній основі за рахунок республіканського та місцевих бюджетів.

Чому ж сьогодні творчим людям, які живуть і працюють у Маріуполі, пропонується не натхненно створювати нові й нові полотна, а весь свій час витрачати на пошуки ґрантодавців? І чи не обов’язок це департаменту культурно-громадського розвитку допомагати творчим людям?

У Маріуполі є безліч питань, які потребують нагального вирішення. Візьміть, до прикладу, будівлі, прикрашені мозаїчним панно. Всі вони наразі потребують належної уваги, а деякі – значної реставрації. У міста не вистачає коштів для створення й установки пам’ятників визначним історичним і культурним постатям України, а відсудність творчої ради й посади головного художника міста не дають можливости створити стратегію культурного розвитку Маріуполя. У вересні місто збирається відсвяткувати свій ювілей – 240 років із дня заснування, але від департаменту культурно-громадського розвитку не надійшло до маріупольських художників жодного замовлення на виконання робіт, пов’язаних із цією подією.

Ось така «душевна» розмова відбулася між маріупольськими художниками і керівниками департаменту культурно-громадського розвитку Маріупольської міськради Тримою Д.В. і Мірзоєвою М.В.

Держава гарантує необхідні асигнування на розвиток культури в розмірі не менше вісьми відсотків від на-ціонального доходу України. Місцеві ради народних депутатів мають право в порядку, передбаченому законодавством, збільшувати видатки для потреб культури понад установленої норми. Це ми можемо прочитати в законі України про культуру.

А сьогоді наші земляки, художники Бараннік С.О., Харакоз В.В., Кірілов С.В., Бондаренко О.Г. на власному автомобілі й за власний кошт здійснюють «автоперегони» Маріуполь – Одеса – Полтава під гучним і промовистим гаслом «Культура і мистецтво єднає країну». Адже своїми картинами художники намагаються показати наше місто та його мешканців – металургів, портовиків – усій Україні, а може, й усьому світові.

Тож побажаємо нашим талановитим землякам творчої наснаги, бадьорості духу, вдячних шанувальників і щедрих меценатів! Нехай Бог і небайдужі люди допомагають митцям у їхній благородній справі!

 

 

13.07.2018 | Анатолій Бутенко, голова ГО «Центр творчих ініціатив «Єдність», член НСЖУ


Другие новости ПР № 73 от 13.07.2018

  • С Днем металлурга! 13.07.2018     З Днем металурга, маріупольці!  Від усього серця вітаю вас з одним із найголовніших свят нашого міста – Днем працівників металургійної та гірничодобувної промисловості! Цей день – свято тисяч металургів, цілих поколінь мешканців нашого міст...
  • МАРИУПОЛЬСКИЕ МЕТАЛЛУРГИ ПРИНИМАЮТ ПОЗДРАВЛЕНИЯ! 13.07.2018   В минувшую среду трудовые коллективы мариупольских металлургических предприятий начали принимать поздравления с профессиональным праздником. В Украинском доме прошло торжественное собрание, посвященное наступающему Дню металлурга, который тр...
  • Колонка новостей 13.07.2018 В Украине В украинских вузах сократили количество бюджетных мест Кабинет министров Украины сократил количество бюджетных мест в заведениях высшего образования. Об этом сообщает «РБК-Украина» со ссылкой на соответствующее постановление Кабмина. ...
  • Современный прикроватный стол в подарок инвалиду 13.07.2018   Почему глава исполнительного комитета Радикальной партии Олега Ляшко Юрий Зинченко приехал в гости к мариупольскому инвалиду Владимиру Борисову с подарком? Началась эта маленькая, но трогательная история давно. На фото Алины КОМАРОВОЙ: Юр...
  • Гроза прошла, ждем следующую 13.07.2018   В минувшую среду Мариуполь накрыла гроза, сопровождаемая ливнем. Причем ливень сначала прошел на границе Приморского и Центрального районов, потом – на Левобережье и в центре города. Казалось, что дождь шел сплошной стеной. Однако в итоге в...
  • Четыре артснаряда во дворе 13.07.2018 Вчера в Центральном районе во время проведения строительных работ мариуполец обнаружил в своем дворе артиллерийские снаряды. Мужчина сразу же сообщил об опасной находке спасателям. Как сообщили в ГУ Государственной службы по ЧС Украины в Дон...
  • Заработки за рубежом разрушают семьи 13.07.2018   Длительное пребывание членов семей на заработках за границей в отрыве от семьи приводит к самым трудным ситуациям, которые способны разрушать связи между родителями и детьми, между супругами. Об этом заявила психолог Ольга Плетка в эфире «24...
  • Самое сложное – не обезвредить мины, а обнаружить их 13.07.2018   Больше всего взрывоопасных территорий возле Мариуполя, Краматорска и Славянска Проблеме разминирования территории Донбасса в минувшую среду в конференц-зале гостиницы «Рейкарц» был посвящен региональный «круглый стол», организованный ОБСЕ...
  • Письма 13.07.2018   50 лет – микрорайону «Славутич»! В августе нынешнего, 2018 года будет отмечаться 50-летний юбилей первого построенного в Мариуполе жилого массива – микрорайона-13. В далеком 1968 году на западной окраине Жовтневого (Центрального) района по у...
  • Механизм маленьких шагов 13.07.2018     В Мариуполе в стенах Донецкого юридического института обсудили Стратегию восстановления целостности Украины и деокккупации Донбасса. В июне эту стратегию презентовал министр внутренних дел Украины Арсен Аваков в ходе рабочего визита в Харь...
Все новости 73 номера...
Подписка на газету online Вы можете выбрать издания, на которые хотите подписаться. ВНИМАНИЕ!
Подписка оформляется только для жителей Мариуполя и Донецкой области.

Архив газеты

Апрель 2019
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Обзор женской зимней одежды сезона 2017/2018

Грунтовка - что это такое и зачем она нужна

Профессиональное создание сайта - информация о товаре или услуге

Как выбрать курсы по английскому - Business Language

Где пройти курсы флориста?