Шпилі, що торкаються неба - Новости - Приазовский Рабочий, Мариуполь

Шпилі, що торкаються неба

 

 

Маріупольці пишаються будинками – символами старого міста, але всіх турбує доля цих споруд

Панорама міста вражає.


 

Стіни говорять, якщо їх слухати. Люди – якщо їх розпитувати. Місто веде тебе тисячами стежок, хапає за руку, просить: зупинися, поглянь на мою красу! Місто Марії пам’ятає безліч історій. Одна з них –  про виразні шпилі, що майже торкаються неба.

Візерунки та місце для годинників

Романтичні бельведери дивляться на місто трохи спогорда. І не дивно – їм пощастило височіти у самому його серці. Багато років вони повільно спостерігають за плином життя, бо мають на це право – нікуди не поспішати. А нам все бракує часу подивитися вгору, на красу старої цегли, що мовчки благає про допомогу.

Це зараз вони відчувають тягар часу. А колись оселитися у будинку, прикрашеному ними, мріяв кожен. Будинки зі шпилями звели у середині минулого століття – у 1953 році. На місці маріупольського виконкома, що був зруйнований за часів війни, почалося будівництво. Для цього до міста запросили київського архітектора Льва Яновицького. Люди згадують, що будували споруди полонені німці.

Ліпнина на стінах, фігурні парапети, масивний цоколь, арки і колони – будинки у стилі класицизму вирізняються з-поміж інших багатством прикрас. А ще там, вочевидь, повинні були вказувати час годинники. Про це у своїй статті пише маріупольський краєзнавець Сергій Буров: «Якщо придивитися до вежі, можна помітити, що там було залишено місце для годинника, воно позначено ліпними кругами. Чому цим місцем не скористалися, сказати важко. Можливо, тому що тоді міський годинник вже був».

У 2000 році західний будинок пофарбували у білий колір, а східний так і залишився природного кольору.

Мрія жити тут

До редакції нашої газети надійшов електрон-ний лист від читача, що підписався «Алекс Р.», з проханням звернути увагу на стан історичних будівель. Також він надіслав фото зі шпилями, котрі, зазначив, «в отвратительном и опасном состоянии». Так, з часом вони почали руйнуватися. Ми вирішили дізнатися, яка доля чекає ці будинки.

Нас зустрічає мешканець одного з них Анатолій Переяслов. П’ять поверхів, трохи сміливості – і ми на самісінькому даху! Звідси місто, як на долоні. Простягаються центральні вулиці, Свято-Покровський собор і, звісно, брат-близнюк будинку. Поруч з нами – величний шпиль.

Анатолій Степанович посміхається: «У людей, що постійно дивляться на однакові дома, зір гірший. А так споглядаєш архітектурні візерунки і намагаєшся побачити всі деталі, особливості будівлі».

Сам він переїхав у історичну будівлю в 1984-му, заради цього навіть обміняв квартиру у Києві. Анатолій Переяслов розповідає: колись разом з дружиною він замріяно споглядав на цей будинок, не знаючи, що скоро буде тут жити. «Пам’ятаю, ми верталися з кінотеатру, я дивлюся на нього і думаю: які щасливі люди, що мешкають у цьому домі!» – згадує він.

У будинку жило багато відомих людей, сусідами Анатолія були бойовий генерал та полковник. У той час будинки зі шпилем зображали навіть на обгортці цукерок, що випускала Маріупольська кондитерська фабрика.

Стелі в оселі Анатолія Степановича заввишки майже у два метри, у квартирі зберіглися навіть старі колони. Чоловік пам’ятає: колись у приміщеннях на першому поверсі, де зараз знаходяться банк та магазин, ще можна було побачити старовинні люстри та ліпнину. Але час бере своє – історичний інтер’єр відійшов заради сучасності.

Оновлення через пару років

Востаннє ремонтувалися будинки у далекому 1971 році. Разом з тим вони вважаються пам’яткою архітектури міського значення та охороняються державою.

Загалом така ситуація характерна для більшості будівель старого міста, багато з них виглядає занедбано та давно потребує оновлення. Згадати хіба будинок Регіра, будинки архітектора Нільсена, руїни хоральної синагоги. Проблема ускладнюється тим, що багато з них не належать місту, а мають своїх власників, що не піклуються про будинки. Як розказав начальник головного управління архітектури та містобудування Маріуполя Олександр Каверін, будинки зі шпилем чекає краща доля. Їх реконструкція вже запланована на 2020 рік.

Під деякими балконами краще не ходити

Старі будинки – це не лише понівечена краса, а й небезпека для містян. Взяти хоча б аварійні балкони, що можуть стати причиною трагедії. Але місто планує виправити ситуацію – вже наступного року будуть ремонтуватися два будинки на проспекті Миру.

«У 2019-му ми запланували реставрацію довоєнних будівель за адресою: пр. Миру, 42 та пр. Миру, 45. Відремонтовані будуть і балкони, які знаходяться в жахливому стані», – говорить Олександр Каверін. Нагадаємо для читачів: це саме ті будинки у центрі міста, на яких висить напис: «Обережно, руйнуються балкони!»

Стоїть без діла та руйнується і розташований у центрі міста колишній лікеро-горілчаний завод. Споруду збудували ще наприкінці ХІХ століття, а у 1902 тут відкрився винний склад № 7. У дореволюційні часи такі склади були у багатьох великих містах. У роки Першої світової війни в країні діяв сухий закон, тоді будівлю почали використовували у якості госпиталю. З 1943-го тут був розташований завод. Краєзнавець Сергій Буров підкреслює – будинок має історичну та архітектурну цінність: «Безперечно, він заслуговує на те, щоб його відновили, реанімували, прибрали непотрібні прибудови. Цю будівлю могло б використовувати місто, наприклад, для виставкової зали. Там дуже багато простору».

Головний архітектор міста Олександр Каверін говорить: ідея відремонтувати цю будівлю є, проте наразі про це говорити зарано. У найближчих планах її реконструкції немає.

 

 

Вежа як приклад

Чудово, коли історичні будівлі Маріуполя отримують друге життя. Найкращий приклад – Вежа. Колись у її приміщенні знаходився навіть банк, а зараз вона привітно зустрічає туристів та жителів міста. Там проходять мастер-класи, ярмарки та культурні події.

 

 

 

 

07.12.2018 | Еліна ПРОКОПЧУК Фото Аліни КОМАРОВО


Другие новости ПР № 133 от 07.12.2018

  • Живем без паники 07.12.2018       Мариупольцы особых изменений с введением военного положения пока на себе не почувствовали. Курс доллара вернулся к прежним значениям, все службы города работают в обычном режиме Военное положение никак не сказалось на работе школ и де...
  • Город засияет к Новому году 07.12.2018     В дни зимних праздников мариупольцев порадуют яркими инсталляциями и иллюминацией, ярмаркой в Театральном сквере и катком на площади Свободы В Мариуполе уже вовсю готовятся к новогодним и рождественским праздникам: закупают декорации, игру...
  • Приведи друга и вместе с ним подпишись по летней цене! 07.12.2018   Только в магазине «Книги», расположенном на проспекте Мира, 19, можно подписаться на «Приазовский рабочий» по старой цене. Мы объявили новую акцию – «Приведи друга». Если вы придете в наш магазин еще с одним читателем, то каждому из вас оформят п...
  • Колонка новостей 07.12.2018 В Украине 6 декабря – День Вооруженных сил Украины В Украине в четверг, 6 декабря, отметили День Вооруженных сил. С праздником украинских военнослужащих поздравили Президент Петр Порошенко, секретарь Совета по национальной безопасности и оборон...
  • Отличники и отстающие 07.12.2018   Управляющие компании отчитались, а депутаты и общественность – дали оценку В минувший вторник руководители управляющих компаний рассказали о проделанной за год работе, выполнении обязательств, новых направлениях и взаимодействии     с горож...
  • «Укрпочта» не закроет отделения в Мариуполе и продолжит доставлять пенсии 07.12.2018   Будут ли почтальоны, как и прежде, доставлять пенсии? Коснется ли Мариуполя сокращение почтовых отделений, о котором заявило руководство «Укрпочты»? Эти вопросы беспокоили многих пенсионеров, прежде всего – проживающих в сельской местности. ...
  • ЖЕНЩИНА МОЖЕТ ВСЕ 07.12.2018   У станка, в политике, Вооруженных силах - женщинам предоставили практически полную профессиональную свободу В декабре прошлого года женщинам предоставили практически полную профессиональную свободу. Речь идет об отмене приказа Министерства о...
  • Шпилі, що торкаються неба 07.12.2018     Маріупольці пишаються будинками – символами старого міста, але всіх турбує доля цих споруд Панорама міста вражає.   Стіни говорять, якщо їх слухати. Люди – якщо їх розпитувати. Місто веде тебе тисячами стежок, хапає за руку, просить:...
  • От слепого доверия до бездомности – один шаг 07.12.2018     Мать подозревает, что сын хочет выгнать ее из дома, после того как она подписала дарственную на жилье. За пенсионерку вступились бывшие коллеги Родители обязаны вырастить и воспитать детей, повзрослевшие дети – позаботиться о немощных стариках...
  • Юридическая консультация 07.12.2018   АЛИМЕНТЫ – СОБСТВЕННОСТЬ РЕБЕНКА И ДОЛЖНЫ ИСПОЛЬЗОВАТЬСЯ СТРОГО ПО НАЗНАЧЕНИЮ М. П. Р. (Центральный район): «Мы с мужем все чаще говорим о разводе, но от этого шага нас удерживает ребенок. Скажите, о чем нам стоит знать, если  мы все же решимся о...
Все новости 133 номера...
Подписка на газету online Вы можете выбрать издания, на которые хотите подписаться. ВНИМАНИЕ!
Подписка оформляется только для жителей Мариуполя и Донецкой области.

Архив газеты

Июнь 2020
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Где заказать проектирование стадиона

Аренда, продажа гидромолота

Игра Каркассон: особенности

Компания "Медтехника" - медицинское оборудование