Я і КонституціЯ - Новости - Приазовский Рабочий, Мариуполь

Я і КонституціЯ

 

Головний закон України – це не просто набір правил про державу, форму правління та вибори. Він уособлює права та свободи кожного громадянина.  Що варто знати про історію його створення?

 

Попередники сучасної Конституції

1. Конституція Пилипа Орлика – 1710 рік.

2. Конституція УНР – 29 квітня 1918 року.

3. Мала конституція ЗУНР – 13 листопада 1918 року.

4. Тимчасова Конституція Карпатської України – 15 березня 1939 року.

Колись у третьому класі в нашій шкільній програмі був предмет – «Я і Україна». Нам, малим дітям, назва здавалась цілком звичайною. Любити рідний край, пишатися ним і плекати – що може бути природнішим? Але чомусь, через десятки років, є люди, які все ще ідентифікують свою приналежність як «Я і мій регіон», «Я і моя хата» (та, що з краю села) або просто «Я» – без зайвих амбіцій та хвилювань.

Можна не поглиблюватися у вивчення історії. Можна оминати свята і важливі дати. А коли хтось питає про дивні речі на кшталт національної ідеї, відповідати: «Не знаю. Мене це не обходить». Так, ця неділя може стати для вас звичайним вихідним, у який не треба заводити будильник. Але знаєте, щоб осягнути зміст таких слів, як Україна, Конституція, Незалежність, спробуйте додати до них літеру Я. Адже громадянське суспільство будується нашими руками. Історія поколінь викарбовується у національному коді. КонституціЯ, як головний закон, впливає на кожного з нас – українця та громадянина.

28 червня ми святкуємо одне з головних державних свят – День Конституції України. Напередодні цієї події пропонуємо згадати, як саме держава йшла до створення історичного документа, скільки часу довелося боротися за його існування та чому наш Орлик на 77 років випередив Медісона і Гамільтона.


Конституційна ніч

Українську Конституцію затверджували вночі. Верховна Рада працювала 24 години поспіль, аби нарешті о 9:18 ухвалити головний закон держави. Уранці 28 червня 1996 року українці прокинулися з надією: після багатомісячних дебатів історичний документ затверджено. Радянські кайдани скинуто. Ця подія залишилися в сучасній історії як «конституційна ніч».

За закон проголосували 315 депутатів. Нова Конституція замінила стару, радянського взірця 1978 року. Тоді вперше пролунав затверджений Конституцією національний гімн. До зали Верховної Ради урочисто внесли синьо-жовтий прапор. І досі ми згадуємо цей день, адже саме з прийняттям Конституції починається нова історія держави.

Конституція змінювалася та доповнювалася. Преамбула, 15 розділів, 161 стаття та 16 перехід­них положень – таку структуру вона має нині. Позаду – кон­ституційна рефор­ма 2004 року, яка обмежила повноваження Прези­дента, її скасуван­ня Конституційним судом у 2010-му та повернення до редакції 1996 року. В день вте­чі Януковича, 21 лютого 2014 року, Верховна Рада повернула у дію Конституцію 2004-го, за якою ми знову маємо парламентсько-президент­ську форму правління.


Перша у світі

А тепер давайте перемотаємо плівку на триста років назад. Відступимо від моменту, де у сучасній Верховній Раді співають гімн, та повернемося туди – де браття козацького роду вже відстоювали нашу свободу. Коли мова йде про першу світову конституцію, ми чомусь згадуємо американську Філадельфію та отців-­засновників США. Так, головний американський закон був прийнятий рекордно рано – 17 вересня 1787 року.

Але за 77 років до цього у молдовському містечку Тягин (сучасні Бендери) відбулася історична подія. Там на правому березі Дністра проходили збори козацтва. І саме тоді, 5 квітня 1710 року, була опублікована і проголошена знаменита Конституція Пилипа Орлика. Перша в Україні та перша у світі.

Документ містив 16 статей. Вперше влада розподілялася на три гілки: законодавчу, виконавчу та судову. Містам нада­валося право на самоврядування, а окремі приписи навіть впроваджу­вали соціальний захист: осиротілі діти та нужденні отримували право на допомогу. У Конституції обґрунтовувалися права України на суверенітет від Москви і Польщі, як основна релі­гія затверджувалося православ’я, підпорядковане константинополь­ському, а не московському патріархату.

Прагнення українців до демократії сягає корінням у давнину, коли великі держави стояли на сторожі монархії. Перша Конституція України з’явилася на 77 років раніше за американський основний закон і на 81 рік раніше за польську конституцію.

Реальної сили документ не набув. Він складався на чужині, та його укладачі не мали змоги повернутися на батьківщину. Але в історії ця Конституція залишилася як правова пам’ятка, яка вперше в Європі обґрунтовує можливість існування парламентської демократичної республіки.


Почнімо з себе

Минуло багато років. До прийняття Конституції 1996 року залишалося рівно сторіччя. З розпадом Російської імперії Україна отримала шанс на незалежність. 28 червня 1917 року на засіданні Центральної Ради був створений перший національний уряд – Український Секретаріат. Він складався з восьми генераль­них секретарів та генерального писаря, а очолив його Володимир Винниченко – відомий політичний діяч, письменник та художник.

Конституційний процес в Україні розпочався відразу після проголошення Першого універсалу. Була створена комісія на чолі з Михайлом Грушевським. Планувалося, що Конституцію буде ухвалено на Всеукраїнських установчих зборах, однак Жовтневий переворот 1917-го і військова агресія більшовицької Росії не дали цьому статися. 28 червня 1918 року, в останній день існування Центральної Ради, була прийнята Конституція – «Статут про державний устрій, права і вільності УНР». З приходом радянської влади конституційний процес незалежної України припинився. Конституції УРСР публікувалися в 1919, 1929, 1937 і 1978 роках. Лише розпад Радянського Союзу дозволив країні відновити розробку власного документа.

Сьогодні Основний закон зберігає кожна державна установа. Конституція України – одна з найдемократичніших у світі. Але боротьба за наші права та свободи триває. Для того щоб конституційні постулати не залишалися на папері, варто почати з себе та неухильно їх виконувати. Адже кожна КонституціЯ містить літеру Я.

 

На світлині з відкритих джерел: Історична мить. Прийняття Конституції – одна з головних подій в житті незалежної України.


 

 

26.06.2020 | Еліна Прокопчук


Другие новости ПР № 46 от 26.06.2020

  • Прозрачность, открытость – и никаких очередей 26.06.2020   Вчера на сессии горсовета депутаты поддержали регламент работы социального офиса «Мультицентр»   Теперь крупнейший в Украине Центр предоставления административных услуг на Левобережье Мариуполя имеет свой регламент. Это основное решение сессии г...
  • Создать новые и ликвидировать старые 26.06.2020   В Украине почти вчетверо уменьшится число районов за счет укрупнения территорий   Вместо 490 действующих будет образовано 129 новых районов, в том числе 17 – на временно неподконтрольной территории Автономной Республики Крым, Донецкой и Луганско...
  • Маріуполь, з Днем Конституції України! 26.06.2020   Це велике державне свято, яке задало вектор демократичного розвитку нашій країні. Конституція України – правовий оберіг нашого суверенітету. Вона стоїть на варті захисту прав та свобод кожного з нас. Але це взаємовідповідальний процес. Кожен з на...
  • Я і КонституціЯ 26.06.2020   Головний закон України – це не просто набір правил про державу, форму правління та вибори. Він уособлює права та свободи кожного громадянина.  Що варто знати про історію його створення?   Попередники сучасної Конституції 1. Конституція ...
  • Новости коротко 26.06.2020   В Украине Социально ответственный бизнес Группа Метинвест профинансировала доставку гуманитарного груза из Китая со средствами защиты и медицинским оборудованием для борьбы с пандемией коронавируса в Украине. По информации ресурса MRPL.CITY, об...
  • Жить станет легче 26.06.2020   С 1 июля в Украине повысят прожиточный минимум     Главный социальный стандарт в стране – прожиточный минимум – в этом году хотя и незначительно, но все же увеличится. С 1 июля он вырастет на 91 грн и составит 2118 грн. Это не последнее повышен...
  • Молодежь Мариуполя сама строит свое будущее 26.06.2020   Несмотря на карантин, молодежные организации продолжают работать максимально эффективно, реализуют идеи в социальной сфере, организуют квесты и соревнования, участвуют в общественно-политической жизни города     Накануне Дня молодежи, который о...
  • Мариуполь станет еще комфортнее 26.06.2020   Благоустройство лежит на плечах мариупольских коммунальщиков – они должны работать в хороших условиях. В муниципалитете уверены – производительность труда тепловиков и зеленстроевцев вырастет за счет автоматизации и улучшения бытовых условий   К...
  • Деньги из ветра и солнца 26.06.2020   Альтернативные источники энергии – это не только экологично, но и экономически выгодно   В последнее время многие украинцы задумываются о том, чтобы использовать возобновляемые источники энергии. Ветрогенераторы или солнечные батареи могут не то...
  • Как не сломать судьбу подростка? 26.06.2020   На встрече с Генеральным прокурором Украины Ириной Венедиктовой в Мариуполе обсуждалась программа восстановления для несовершеннолетних, подозреваемых в преступлении   Двое пятнадцатилетних пацанов попались на краже металлолома. И кража-то была ...
Все новости 46 номера...
Подписка на газету online Вы можете выбрать издания, на которые хотите подписаться. ВНИМАНИЕ!
Подписка оформляется только для жителей Мариуполя и Донецкой области.

Архив газеты

Сентябрь 2020
ПнВтСрЧтПтСбВс
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Как выбрать цвет кухонного фасада?