Гори кличуть у гості - Новости - Приазовский Рабочий, Мариуполь

Гори кличуть у гості

 

Проведіть хоча б один день в українських Карпатах – ви закохаєтесь у них на все життя

Неважливо, скільки тобі років. Чи багато краси ти бачив у своєму житті. Які шляхи долали твої втомлені ноги. Одного разу ти закохаєшся. З-під туману винирнуть скелясті гори, затріпотять зелені верхівки смерек. Почується дикий голос трембіти, і тоді, я обіцяю, зникне відчуття часу та простору. Одного разу ти побачиш Карпати!

Перше знайомство з горами та полонинами завжди хвилююче. Адже Карпати пропонують так багато! Круті підйоми та гірські ріки, неквапливі прогулянки та захоплюючі краєвиди. Тільки тут можна повірити у мавок та чугайстрів, зрозуміти мову дерев та відчути єднання з природою.

У відпустку українці завжди прагнуть поїхати за кордон. Ми ніколи не були у Кам’янці-Подільському, але відкриваємо замки Луари. Їдемо в Париж та Будапешт, забуваючи про Львів та Ужгород. А побачити Альпи мріє навіть той, хто жодного разу не був у Карпатах. Цього року далекі подорожі довелося відкласти, але знаєте, це зовсім не привід для смутку. Настав час відкрити власну країну, побачити її краєвиди і тоді вже впевнено сказати: «У гостях добре, а вдома – краще».

 

Де зупинитися?

Перше питання, яке хвилює туриста, – де зупинитися у Карпатах? Варіант для сміливців – намет у горах. Варіант для заможних – шале у Буковелі (6000 грн одна ніч). Ідея для людей, які хочуть жити у затишку та не платити великих грошей, – знайти житло у місцевих жителів, які здають кімнати у котеджах та садибах зеленого туризму.

Ми оселилися у високогірному селищі Ясіня Закарпатської області. Привітний ґазда Андрій розповідає правила: «Зранку – сніданок, наприкінці дня – вечеря. Номер зі зручностями у кімнаті коштує 350 грн з людини». Вже оцінили гостинність гуцулів? Та насправді у вартість такого житла входить не лише дворазове харчування. До цього додайте цікаві розповіді про навколишні місця, щоденну дегустацію наливки з яфини (так місцеві називають чорницю) та свіжий чай з меліси, який залюбки зробить для вас ґаздиня дому Марічка.

Ясіня оточують мальовничі гори Свидовецького та Чорногірського хребтів, тому навіть просто гуляти селищем цікаво. Але хто ж хоче дивитися на гори  знизу? Тим більше, коли звідси зручно дістатися  до відомих гірських маршрутів: Драгобрата, Петроса та Говерли.

 

Гірські маршрути – для витривалих

Більшість українців та гостей з інших країн мріють піднятися на Говерлу. Уявіть, ви здолали важкий шлях, вибилися з сил та стоїте на найвищий вершині України висотою

2061 м. Почувши таке від туристів, гід нашого туру Максим серйозно дивився, підводився, а потім замислено казав: «І шо?» Досвідчені екскурсоводи кажуть: більшість людей для підйому обирає Говерлу лише тому, що вона найвища, а про інші гори, її сусідів, ніколи не чули. Чим тоді хизуватися?

Насправді, і подорож на Говерлу, і на інші гори українських Карпат подарує вам незабутні враження. Варто лише правильно розрахувати свої сили, адже підйом на Говерлу – не просто веселий тріп. Дорога вгору триває близько п’яти годин, стільки ж – зворотнім шляхом. «Піднятися на Говерлу хоч раз у житті треба, – вважає екскурсовод Оксана. – Але якщо вам важко долати великі відстані, почати можна з інших маршрутів». У Карпатах є гори-двохтисячники, шлях на які подолати значно легше. Одна з них – Петрос висотою 2020 метрів. На відміну від Говерли, шлях на неї більш пристосований для автомобілів. Туристів підвозять на висоту 1000 метрів, а пішки залишається пройти лише половину шляху.

В дорогу з собою обов’язково беріть багато води, суху їжу, легку куртку та дощовик. Останній пункт обов’язковий – погода у горах змінюється дуже швидко. Вдягайтеся у зручний одяг та взувайте кросівки з рельєфною підошвою. Про все це ми подбали напередодні. А от про крем для засмаги та головні убори забули. У горах вам не буде спекотно, але сонце там дуже палюче. Тому, якщо ви не хочете, як я тиждень ходити з обгорілим носом, змастіть обличчя кремом!

 

Закохані гори

Дорога автомобілем весела і трохи екстремальна. Ми їдемо на позашляховику, який розхитує з одного боку в інший. Хтось закриває очі, хтось питає, чи були тут нещасні випадки. Гілки дерев б’ють у вікно, листя сиплеться у салон крізь отвір люку. Туристи з Одеси приймають заспокійливе.

Гід впевнено посміхається та показує у вікно: десь можна побачити мухомор, десь – кришталеву гірську річечку. Дорогою розповідає гуцульські легенди. Виявляється, у далекому-далекому минулому, коли Карпати не були ще такими високими, жила на світі дівчина Говерла. Була вона завидною нареченою, але закохалася у простого юнака Петра. Батько дівчини не погодився на такий шлюб. Закоханим довелося побратися таємно, обвінчати пару погодився піп на ім’я Іван. Дізнавшись про це, батько Говерли розгнівався та прокляв молодих людей. Так вони перетворилися на гори – Говерлу, Петрос та Піп Іван. «Тепер вони завжди поруч, але вже ніколи не зможуть обійняти один одного», – говорить гід, і машина несподівано зупиняється. Виходимо – далі шлях пішки. Аби долати маршрут було легше, нам роздають палиці для скандинавської ходьби.

 

Від краси перехоплює подих

У горах – як у житті. Треба не просто бігти до результату, а насолоджуватися дорогою. Багато хто прагне «підкорити» гори, але Карпати – як люди, які на них проживають, надто волелюбні.  Їх не треба підкорювати, з ними можна знайомитися та говорити. Вдивлятися, як вони дихають крізь димку сизого туману, та дихати разом із ними. Тоді вони проведуть вас своїми стежками та пригостять чорницею. Покажуть блакитні дзвоники та іван-чай. На Чорногірському хребті цвіте навіть червона рута!

Ми піднімаємося, і я питаю гіда: «Що обирає молодь – залишитися у гірських селах або їде до міст? «Їде, – відповідає Оксана, – але потім повертається. Важко жити на рівнині, коли виріс у горах».

До вершини Петроса йдемо близько двох годин. Навколо  відкриваються просто приголомшливі краєвиди. Видно красуню Говерлу та майже усі Карпати – Чорногору, Свидовець, Мармароси та навіть румунську частину гір. Від краси постійно перехоплює подих.

 

Перша гуцульська мобілка

Щоб краще зрозуміти Карпати, варто познайомитися з гуцулами. Ця етнографічна група українців живе у районах Івано-Франківської, Чернівецької та Закарпатської областей.  Ясіня – теж гуцульське селище. За легендою його заснував вівчар, який загубив своїх овець та знайшов нове місце для поселення.

Як і тоді, коли складалися такі легенди, так і зараз вівчарство – одне з найпопулярніших занять гуцулів. Здавна чоловіки лишали свої родини та на все літо відправлялися на полонини – високогірні пасовища. Дорога туди нелегка, а тому гуцули суворо дотримуються звичаїв. Наприклад, виходячи з отарою на полонини, пастухи розпалюють живий вогонь: полум'я добувають тертям двох шматків м'якого дерева. Ватру (багаття) мусять підтримувати весь час, поки перебувають на полонині.

У горах легко загубити один одного та зійти з вірного шляху. Щоб підтримувати зв’язок, вівчарі вигадали трембіту – «першу гуцульську мобілку». Мало хто знає, але на ній грають не лише для задоволення. Окремі мелодії мають різні значення. Гуцули говорять: один мотив означає, що вівці загубились, інший, що треба повертатися додому. А роблять трембіту лише з «громовиці», тобто дерева, у яке вдарила блискавка.

Коли приїжджаєш на полонину, бачиш, як поєднуються традиції 17, 19 та 21-го століть. І досі перед тим, як доїти овець, гуцули читають молитву. Робити це можуть лише чоловіки. Ми побачили, як вівчарі збирають овець випасатися – тварини ідуть, і вся полонина наповнюється музикою, бо в кожної овечки на шиї дзвіночок, тому отару у горах чутно дуже далеко. Дзвін охоплює полонину, несеться слідом за гірським вітром, а потім зливається з грою сопілки, яку чутно за рогом. Хочеться сидіти цілий день і просто слухати, як у дзвінкій тиші з’являються та щезають нові голоси.

 

Волелюбні та гарячі

Охороняють худоби собаки породи алабай. На перший погляд, вони великі та суворі, але дозволяють людям робити усе – гладити їх, чухати, обійматися. Головне – не чіпати овець, яких песики навчені захищати.

Сьогодні, як і багато років тому, вівчарі живуть на полонині усе літо. Але тепер це роблять не всі господарі, а лише ті, хто займається цією справою професійно. Бути вівчарем дуже почесно. Вони збирають худобу у селян, виготовляють сир, а потім віддають власникам тварин та готову продукцію.

Нас вівчарі пригостили смачним гуцульським сиром. Він робиться за давніми рецептами без додавання будь-яких домішок.  Секрет неповторного смаку – у розмаїтті трав, які їдять гірські вівці.

Блукаючи гірськими селами, можна помітити, що часто гуцули будують хату просто на горі! На перший погляд здається: як можна жити на такій висоті? Але місцеві пояснюють – гуцули дуже волелюбний народ. Люди тут не люблять будувати дома близько один до одного. Краще побудувати будинок високо в горах та жити відокремленим, своїм життям. У міській квартирі з десятками сусідів справжнього гуцула точно не зачиниш.

Крім того, місцеві жителі дуже гарячі та не терплять чужих вказівок. Перебуваючи під владою різних країн, їм вдалося зберегти власні риси та залишитись собою – вільними жителями українських Карпат.

 

 

 Сакральні тварини. Споконвіку гуцули займаються вівчарством, тому худоба для місцевих значить дуже багато.

 

 Необхідне знаряддя – з собою. Багатьом людям іти на гору значно простіше, коли є трекінгові палиці, на які можна спертися.


 

 

14.08.2020 | Елiна Прокопчук, cвітлини автора


Другие новости ПР № 59 от 14.08.2020

  • Второе дыхание старого пирса 14.08.2020   «Уставшее» пространство городского водно-спортивного комплекса превратится в современную зону отдыха   Пирс, расположенный  у водно-спортивного комплекса, пользуется огромной популярностью у жителей и гостей Мариуполя. Здесь отдыхают семьями с д...
  • Почему яблоки в сезон дороже бананов? 14.08.2020   Урожай губили затяжная весна с заморозками и засуха, а импорту помешал карантин   Август и сентябрь считаются месяцами минимальных цен на овощи и фрукты. Однако в этом году период сбора урожая не совпал с ощутимым удешевлением овощей, а фрукты и...
  • «АзовАкваИнвест» обрастает резидентами и сетями 14.08.2020   В индустриальном парке Мариуполя создадут 700 новых рабочих мест с высокой зарплатой и адекватной отдачей для бюджета   Шаг за шагом в Мариуполе актуализируется один из наиболее крупных и сложных инвестиционных проектов – строительство индустриа...
  • Командная работа неравнодушных людей 14.08.2020   Дворы, которые около полусотни лет не видели уюта, наконец радуют жителей обновленным видом   «Программа развития ОСМД – верная формула к улучшению качества жизни горожан, но она сработает только в тесном партнерстве городской власти, ак...
  • ЦИК должен организовывать выборы, а не отменять 14.08.2020   Народный депутат Украины Вадим Новинский призывает вернуть право голоса и отменить необоснованное решение Центризбиркома, ограничивающее жителей украинского Донбасса в их конституционных правах   Вадим Новинский обратился к Президенту Украины с ...
  • Надежное партнерство 14.08.2020   Заместитель городского головы Сергей Орлов отмечает: «Строительство «АзовАкваИнвеста» – это амбициозный, сложный и, можно сказать, по-дипломатичному тонкий проект. Очередь из частных инвесторов в Украину не стоит. Поэтому Мариуполю кроме экономиче...
  • Избирательная кампания стартует 5 сентября 14.08.2020   Центризбирком утвердил календарный план подготовки и проведения местных выборов 25 октября 2020 года   В календарном плане, утвержденном постановлением Центральной избирательной комиссии, пошагово перечисляются основные мероприятия грядущих выбо...
  • «В металлургии люди не ржавеют» 14.08.2020   Сменный мастер ремонтно-механического завода Вячеслав Балабан считает: успехов достигают только те специалисты, которые не стоят на месте и постоянно покоряют новые вершины   Мы продолжаем рассказывать нашим читателям о мастерах своего дела – ма...
  • Медиашкола МТВ объявляет набор взрослых и детей 14.08.2020   Если вы хотите стать публичным человеком, телеведущим или блогером – эти курсы для вас! «Основы телевизионного искусства» В программе обучения: –          основы делового общения, публичные выступления, –    уроки актерского мастерства, –    ...
  • Всегда на высоте 14.08.2020   Металлургический комбинат «Азовсталь» Группы Метинвест обеспечивает высокое качество металлопродукции, снижая ее себестоимость При производстве листового проката стали марок S690Q и S690QL специалисты предприятия оптимизировали содержание дорогос...
Все новости 59 номера...
Подписка на газету online Вы можете выбрать издания, на которые хотите подписаться. ВНИМАНИЕ!
Подписка оформляется только для жителей Мариуполя и Донецкой области.

Архив газеты

Ноябрь 2020
ПнВтСрЧтПтСбВс
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30