Децентралізація — це можливість вирішити проблеми розвитку територій у майбутньому за допомогою обґрунтованої зміни адміністративно-територіального устрою. Програма «Великий Маріуполь» має на меті реалізацію спільної стратегії розвитку Маріуполя і громад Приазов'я в рамках Маріупольської агломерації.
Децентралізація дає громадам не так гроші, як доступ до фінансових ресурсів
Торік загальна сума власних доходів міського бюджету Маріуполя, без трансфертів з Державного бюджету України, становила понад 3,5 млрд гривень. У порівнянні з 2016 роком цей показник збільшився практично вдвічі. Такі цифри були озвучені на засіданні виконкому під час затвердження звіту про виконання бюджету міста за дев'ять місяців 2019 року.
У порівнянні з аналогічним періодом 2018 року доходи зросли на 680 млн гривень. Головним чином це відбулося завдяки збільшенню надходжень від податку на доходи фізичних осіб, питома вага якого в міському бюджеті становить 78%, або понад 2,4 млрд гривень, за підсумками трьох кварталів.
За словами директора департаменту фінансів Катерини Каленик, головними факторами, що вплинули на зростання надходжень ПДФО, стали перереєстрація в Маріуполі керуючої компанії «Метінвест Холдинг», СКМ і футбольного клубу «Шахтар»; підвищення заробітної плати на бюджетоутворюючих металургійних комбінатах «Азовсталь» і імені Ілліча Групи Метінвест, чиї відрахування ПДФО до міського бюджету склали 873 млн гривень, або на 274 млн гривень більше, ніж за дев'ять місяців 2018 року; а також зростання мінімальної заробітної плати.
У своєму коментарі міський голова Маріуполя Вадим Бойченко детально проаналізував основні параметри бюджету. Очільник міста зазначив, що в порівнянні з довоєнним періодом 2013 року доходи міського бюджету в доларовому еквіваленті фактично не змінилися. Вони як були тоді, так і залишилися тепер на рівні близько 100 млн $. Тобто починаючи з 2016 року, Маріуполю в умовах девальвації гривні вдалося повернути довоєнні показники.
«Цей час став періодом заповнення доходів бюджету через систему підвищення заробітної плати і ряд інших інструментів. Не всі міста в Україні впоралися з цим завданням, не всі змогли повернути позиції, які були до війни. Маріуполю вдалося це зробити завдяки ефективному управлінню бюджетом і правильному впливу на ринок праці», - підкреслив міський голова.
Не менш важливим компонентом, за його словами, стала збалансованість інвестиційної та операційної складової в структурі міської скарбниці.
«Ми знайшли той золотий баланс, який дозволяє забезпечувати виконання заходів Стратегії-2021 і стрімко розвиватися місту: 60% бюджету складають операційні витрати і 40% - інвестиції, які ми сьогодні бачимо в реконструйованих парках, дорогах, оновленому транспорті, модернізованих комунальних підприємствах», - розповів Вадим Бойченко.
Третій важливий компонент - це освоєння інвестицій. «Той фінансовий ресурс, який ми запланували інвестувати в ОСББ, капітальний ремонт доріг, придбання комунальної техніки та інші напрямки, повинен бути реально використаний. Маріуполь тут також має досить високий показник, який в минулому році склав 92%. У 2019 ми йшли з випередженням попереднього періоду. Все це разом узяте дозволяє говорити про те, що Маріуполь навчився ефективно управляти бюджетом », - підкреслив голова.
Ключова реформа - це фінансова децентралізація в Україні, яка надала місцевому самоврядуванню не так гроші, скільки можливість доступу до фінансових ресурсів. Але при цьому, як зазначив Вадим Бойченко, ще в 2012 році відбулися зміни в податковому законодавстві, і у місцевих бюджетів забрали 15% податку на доходи фізичних осіб, натомість дали більше 13% акцизного збору, що в гривневому вираженні значно менше, ніж втрати від ПДФО.
У серпні 2020 року народний депутат України з Донецької області (фракція «Слуга Народу») Елла Рєпіна повідомила, що за сім місяців поточного року доходи місцевих бюджетів Донецької області збільшилися майже на 100 млн грн. При цьому доходи бюджетів громад, створених на базі сіл, селищ і міст районного значення, збільшилися в 2,6 рази.
Фінансові можливості місцевих бюджетів поліпшуються завдяки реформі децентралізації та змінам у податковому законодавстві.
«Майже на 100 мільйонів гривень зросли доходи бюджетів міст обласного значення, районів і ОТГ Донеччини з початку 2020 року. І це не дивлячись на важкий коронакрізіс », - зазначила народний депутат.
Вона повідомила, що завдяки фінансовій децентралізації значно розширився перелік джерел наповнення доходів громад. Також базову дотацію отримали ті громади, які не мають достатньої податкової бази для генерування надходжень.
«Фіскальна децентралізація підвищує видаткову автономність громад і призводить до щорічного збільшення інвестиційних ресурсів», - резюмувала Елла Рєпіна.
Сучасне місто біля моря
В Маріуполі хочеться жити, розважатись та любити, бо тут комфортно мешкати, є гарна робота з нормальною зарплатою, відпочинок із затишними парками і скверами, численні фестивалі та яскраві свята, турбота про перспективи підростаючого покоління.
Маріуполь залишається в регіоні найбільш великим промисловим центром, де виробляється понад половина промислової продукції, а за кількістю інфраструктурних проектів може позмагатися навіть зі столицею.
Місія Маріуполя в Україні - бути вітриною українського Приазов'я, центром динамічного розвитку Сходу України, його економічним, соціальним і мультикультурним хабом. Символом незалежної і сильної європейської країни. Для цього була розроблена стратегія, розрахована на 5 років, це - реальний термін, за який змінився вигляд міста і почав змінюватися зміст.
Генеральною метою стратегії є забезпечення стабільного поліпшення якості життя городян і підвищення конкурентоспроможності Маріуполя на основі реалізації національних пріоритетів розвитку, забезпечення сталого економічного зростання і використання результатів інноваційно-технологічної діяльності. Для досягнення цілей розвитку міста, визначених його баченням, важливо виділити ключові принципи, якими місто буде керуватися у своєму розвитку.
У центрі уваги Стратегії–2021 — людина, і це не випадково. Процвітання міста безпосередньо залежить від його мешканців.
Сталий розвиток, як основний принцип розвитку міста, свідчить про серйозність намірів і відповідальність міської громади у реалізації екологічних, соціальних, економічних та фінансових перспектив діяльності. Мета сталого розвитку — задовольняти потреби сучасного суспільства, не ставлячи під загрозу здатність майбутніх поколінь задовольняти свої потреби. Місто повинне оберігати сталий розвиток природних ресурсів і сприяти розширенню взаємодії жителів із навколишнім природним середовищем. Місто має уважно збалансувати забезпечення соціальної та інженерної інфраструктури, підвищуючи ефективність і оптимізуючи використання ресурсів, особливо енергетичних і водних, а також забезпечуючи більш ефективну діяльність транспортної системи.
26.12.2020 | Альбіна Баркова. Маріуполь Донецької обл.
Другие новости ПР № 94 от 26.12.2020