Вивчаємо нюанси енергоринку

21.01.2020

В Україні - Об'єднана енергетична система, яка є сукупністю електростанцій: атомних, теплових, гідравлічних, гідроакумулюючих та тих, що працюють на поновлюваних джерелах енергії; теплоелектроцентралей, а також магістральних і розподільних електромереж. Централізоване диспетчерське управління Об'єднаною енергосистемою (ОЕС) України здійснює НЕК «Укренерго». А інформацію для споживача електричної енергії ви знайдете на сайті ТОВ "Енерго Збут Транс".

Україна третій рік поспіль збільшує виробництво електроенергії - зростає попит як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках. Теплова генерація відновлює виробничі обсяги завдяки стратегії по заміщенню вугілля марки «А», що імпортується, вітчизняним марки «Г», якого в Україні є значні поклади.

У 17-18 роках був здійснений перевід з антрациту на газове вугілля чотирьох енергоблоків ДТЕК Придніпровської, двох - Зміївської і ще двох - Трипільської ТЕС (Центренерго) загальною потужністю 1 565 МВт. Це знижує ризики зупинки виробництва через дефіцит палива і тим самим підвищує стійкість роботи енергосистеми країни.

В цілому теплова генерація має 10,2 ГВт встановлених потужностей, що працюють на марці «Г», і 7 ГВт - на марці «А».

Ринок електроенергії

Електрична енергія в межах цінових зон оптового ринку електроенергії і потужності може продаватися наступними способами: за регульованими цінами (в рамках регульованих договорів) і за конкурентними (нерегульованим) цінами (за цінами конкурентного відбору на ринку на добу вперед, а також в рамках вільних договорів).

Баланс електроенергії

На всі суб'єкти, об'єкти яких підключені до ОЕС України, покладаються обов'язки чітко слідувати усім оперативним командам і розпорядженням, що видає диспетчер. Таким чином, у виробників електроенергії немає повноважень чи права змінювати навантаження генеруючого обладнання та відхилятися від затверджених графіків.

У діючій схемі «єдиного покупця» суб'єкти взаємодіють через Оптовий ринок електроенергії, яким оперує ДП «Енергоринок». Виробники продають всю свою електроенергію в Оптовий ринок, на якому постачальники здійснюють закупівлі для задоволення потреб своїх енергоспоживачів. Від даної моделі наша держава здійснює перехід до конкурентного ринку електроенергії.

Лібералізація ринку надає можливість всім учасникам здійснювати вільну купівлю та продаж електроенергії, а найголовніше - споживачі будуть користуватись свободою вибору постачальника і можливістю безпосередньо взаємодіяти з виробниками.