Не один рік в уряді, школах, соцмережах обговорюють одне питання - чи повинні діти прибирати кабінети? Деякі батьки кажуть: чергування привчає дітей до праці. Інші мами і тати не згодні - після довгого навчального дня діти поспішають на гуртки та тренування, і прибирання перетворюється в неприємну повинність.
У будь-якому випадку з 1 січня цього року набув чинності новий санітарний регламент. У ньому чітко сказано - мити підлогу і вікна діти не повинні. Як документ працює на практиці, і що про трудове виховання думають маріупольські вчителі та батьки?
Поливати квіти - можна, мити підлогу - ні
Хоча санітарний регламент набув чинності майже два місяці тому, ознайомилися з ним далеко не всі батьки. А даремно - в документі прописані важливі правила, які роблять перебування дітей в школі безпечним і комфортним. Наприклад, в ньому сказано, що в кожній школі повинен працювати медичний працівник, потрібно дотримуватися принципів здорового харчування. Сухарики, чіпси, солодощі та інші снеки в шкільних буфетах відтепер заборонені. А туалети для учнів повинні знаходитися в приміщеннях, а не на вулиці.
Але найбільше уваги привернув пункт про підтримку чистоти. Якщо старий регламент передбачав, що учні самостійно повинні прибирати класи, кабінети та лабораторії, то в новому йдеться лише про утримання в чистоті свого робочого місця. «Санітарний регламент дозволяє залучати учнів 5-11 класів до поливу рослин і вологого прибирання поверхонь (без миття підлог, вікон і використання миючих і дезинфікуючих засобів). Відбуватися це повинно за участю вчителів або медиків», - написано в документі. Тривалість такого самообслуговування не може перевищувати одну годину на тиждень.
У кожній школі - свої правила
Проте, в школах підходи до прибирання відрізняються. Директор департаменту освіти Тетяна Братчикова пояснює: «Кожен навчальний заклад приймає своє рішення, вони мають на це право. Робити це потрібно разом з батьками. Поки конфліктів на цьому ґрунті в нашому місті не виникало. Багато мам та тат навпаки навіть «за» прибирання - вважають, що дітей потрібно привчати до праці і не бачать в митті підлог нічого поганого».
Незважаючи на це, в більшості маріупольських шкіл відповідають: кабінети прибирає технічний персонал. У тих школах, де це рішення не прийняли раніше, нововведення запровадили після початку пандемії.
«Тепер потрібно не просто мити підлогу в класах, але і на великих перервах обробляти парти і поверхні дезинфікуючими засобами, провітрювати приміщення. Все це роблять у нас прибиральниці - територія школи розподілена за технічним персоналом, - розповідає директор ліцею-школи №48 Лілія Борисенко. - Звичайно, роботи у прибиральниць додалося, але вони справляються. Співробітники отримують мінімальну зарплату 6 000 грн, а за роботу зі шкідливими речовинами - надбавку в розмірі 10% від окладу».
Як прокоментувала директор департаменту освіти, підвищення зарплати нараховують всім прибиральницям, які працюють із засобами дезинфекції.
І дійсно - довіряти дітям прибирання під час карантину було б дивно. Діти в силу віку навряд чи зможуть продезинфікувати поверхні так само якісно, як техперсонал. Та й знайомство з хімією для юної шкіри небезпечно.
Частина обов'язків - залишається
Незважаючи на це, в школах намагаються залишити за дітьми хоча б частину обов'язків - поливати квіти, витирати дошки та підвіконня старшокласники цілком можуть.
«У нас вже другий рік підлоги миє техперсонал, але учні все одно стежать за чистотою в класах. Це потрібно для того, щоб діти не думали, що усі їм «повинні» і звикали до відповідальності», - вважає директор Маріупольської гімназії з підрозділом початкової школи № 1 Ірина Олейніченко.
У спеціалізованій школі №8 з поглибленим вивченням новогрецької мови, що в Сартані, діти класи теж не прибирають. Директор Людмила Корона ділиться: батьки довго не могли прийти до згоди в цьому питанні: «Одні кажуть - нехай прибирають, інші і до ганчірки не хотіли підпускати. Але після початку пандемії питання було закрите: коли гуляє інфекція, змушувати дітей прибирати класи не потрібно».
Разом з тим директор вважає: таке рішення знімає з дітей відповідальність і додає навантаження техперсоналу.
«Спочатку домовлялися з прибиральницями, давали їм відгули. Тепер нам перерахували штат і додали 1,5 ставки. Будемо приймати на роботу нового техспівробітника», - розповідає Людмила Корона.
«Миттям підлог культуру не прищепиш»
Батьки учнів навіть після введення нових правил діляться на два табори. Багато батьків підтримують нововведення і наводять безліч аргументів. Наприклад, маріупольчанка Марія виховує дев'ятикласницю - Аліна вчиться в 53-й школі. Навіть до того, як вся школа відмовилася від дитячої праці, дівчинка в класі не прибирала.
«Я вважаю, що ніхто не має права змусити мою дитину працювати. Підняти папірець, полити квіти - без проблем, але мити підлогу вона не буде. Це навіть фізично незручно - о 15:05 закінчується останній урок, а о 16:00 потрібно бути на тренуванні. Коли встигнути помити клас?» - дивується Марія.
Крім того, жінка сумнівається, що прибирання в класі має хоч якийсь виховний ефект.
«Виховувати дитину може сім'я, але не школа. У нашій країні завжди люди прибирали в школах, але на вулицях від цього чистіше не стало, дорослі все також викидають сміття з вікна. Тому миттям підлог культура не прищепиш», - каже Марія.
Інша думка у маріупольчанка Інни Тищенко.
«Ми мили свого часу і парти, і підлоги, і підмітали. І нічого страшного не сталося. Це привчає дітей до праці. А тепер що - хай смітять і роблять, що хочуть?» - дивується жінка.
Мама школяра Людмила поки не знає, чию сторону прийняти.
«Наші діти вже теж підлоги не миють, це робить прибиральниця. З одного боку - нічого поганого в прибиранні немає, з іншого - не в усіх школах є гаряча вода. Та й ті діти, які займаються в секціях, ніколи чергувати не залишалися, і прибирала по черзі «жменька» незайнятих дітей», - розповідає маріупольчанка.
У будь-якому випадку, якщо ви категорично проти того, щоб ваша дитина чергувала по класу, нав'язати вам це не має право ніхто. Поясніть свою точку зору вчителю або директору, в розмові - посилайтеся на нові правила, прийняті урядом. Але краще, якщо рішення, яке приймуть у вашій школі, буде колективним і влаштовувати всіх учасників освітнього процесу.