У Маріуполі перетворили площу Перемоги: тут з'явилися нові квіткові клумби, сучасні лавочки, світильники та є можливість зарядити телефон.
Тепер краса трансформованого місця зустрічі буде радувати жителів району, молодь і велосипедистів. PR.UA розповість, як тут було раніше.
Сьогодні, 24 вересня, напередодні святкування 243-річчя Маріуполя презентували проєкт «Місце зустрічі».
Про новий облаштований центр Лівобережного району та зміну його концепції PR.UA розповіла координатор громадського союзу «Зелений центр Метінвест» Вікторія Кошманова.
«Той п'єдестал, який залишився після пам'ятника, надавав не надто привітний вигляд площі Перемоги. Тому ми захотіли створити таку молодіжну зону зі столиками, де можна було б відпочити. Тут дуже багато велосипедистів. Для них обладнані велопарковки, також тут встановлять відеоспостереження і запрацює безоплатний Wi-Fi. Ми хотіли трансформувати цю ділянку, оскільки сюди приходять мами з дітьми, збирається молодь... Так змінюється соціальна структура цього об'єкта», - зазначила вона.
За її словами, тут при включенні ліхтарів маріупольці можуть скористатися бездротовою зарядкою - ця функція доступна для певних видів смартфонів. Місця для зарядки на лавочці позначені знаком блискавки.
Крім того, завдяки ландшафтному дизайну ця ділянка тепер облагороджена квітковими клумбами - городян не буде більше бентежити купа каміння, що була на місці підніжжя пам'ятника.
Так, проєкт громадського союзу «Зелений центр Метінвест» – «Місце зустрічі» – трансформував центр Лівобережжя Маріуполя.
Що було до? Екскурс в історію
Складно повірити, але колись це місце було порослим травою, а за горизонтом алей практично не було видно багатоповерхівок. Дивлячись на старі фото 50-х, здається, що проспект закінчувався полем. Молоді деревця, тільки будуються «сталінки» і стоїть в центрі за огорожею пам'ятник Жданову. Центр Лівобережного району, так само як і самої площі Перемоги, був визначений архітекторами вже тоді.
Так, на старих знімках маріупольця Євгена Степанова можна побачити, як забудовувалася площа: практично побудовані будинки №21, 20, 19, що належать до бульвару Меотиди, ховаються за ще молодими деревами.
Один з будинків ще не засклений, але в багатьох уже заселили робітників заводів. При цьому сучасний центр площі та місце з тодішнім пам'ятником Жданову оточені травою. Люди ж перетинають цю місцевість протоптаною стежкою навскоси.
Цікаво, що пам'ятник, за яким тягнеться бульварна алея, огороджений парканом в дусі того часу - зі стовпами й чашами на них.
Фото Євгена Степанова
Але Жданову не судилося довго простояти - його знесли. Є свідчення, що на цьому місці до 1961 року перебував і пам'ятник Сталіну.
Коли в будинки, побудовані в середині ХХ століття, заселили мешканців, то на перших поверхах працювали магазини, було й кафе. Старожили пам'ятають, що на місці нинішнього «Бізнес-партнера» на площі в 60-х і багато пізніше працював магазин «Знання», також працювало відділення зв'язку з ощадкасою, як і сьогодні. А в будинку навпроти, Меотиди, 21, й досі діє «Пельменна».
Фото vse-grani
Ще один з будинків у жителів був прозваний «банком/банківським» - на першому поверсі тут працював банк, і ця спадкоємність також збереглася на довгі роки, аж до 2020-го.
А ось пам'ятник Леніну, за спогадами деяких маріупольців, з'явився вже в кінці 60-х. І простояв він тут не одне десятиліття: його знесли у 2015 році, для чого довелося докласти чимало зусиль. Оскільки конструкція була литою і вмонтованою в постамент з подальшим гранітним облицюванням, комунальні служби міста демонтували його в кілька етапів.
З ним маріупольці попрощалися своєрідно: після демонтажу на постаменті з'явився фривольний напис: «Пішов на риболовлю».
Фото petition.e-dem.ua
Порожній центр площі Перемоги та каміння на цій ділянці не надто радували жителів. І у 2016-му вони запропонували через сайт електронних петицій тут спорудити фонтан. Ця ідея поки не втілилася, але сучасне рішення з благоустрою площі не може не радувати.
У наші дні вона залишається центром Лівобережного району. Тут призначають побачення, проходять збори рокерів, трапляються ярмарки, прогулюються компанії та батьки з дітьми, походять масові гуляння. По годинах, встановлених в листопаді 2017 року замість більш витонченого попередника - глобуса, перехожі звіряються з часом.
А до реконструкції парку «Веселка» тут періодично встановлювали ялинку, святкували Масляну, День міста, металурга та траплялися салюти.
Раніше PR.UA розповідав, про що співають у піснях про Маріуполь? (ФОТО).
Фото Аліни Комарової, Яни Іванової та з відкритих джерел