Рівно 35 років тому, вночі 26 квітня 1986 року о 1 годині 23 хвилини небо над четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС залилося блідо-бурим світінням, а радіаційний фон моментально збільшився в 87 тисяч разів. Сталася найбільша катастрофа в історії атомної енергетики.
Отруйна хмара радіації поширилася не тільки в Україні, а й досягла берегів Норвегії. Близько 10 нескінченних днів йшла боротьба за повну зупинку реактора. У рекордно короткі терміни - за 206 діб з моменту аварії - був введений в експлуатацію перший захисний саркофаг - об'єкт «Укриття», розрахований на 30 років. Однак конструкція не витримала випробування на міцність і почала руйнуватися.
У 1997 році країни «Великої сімки» створили міжнародний фонд з фінансування будівництва об'єкта «Укриття-2» – ізоляційної арочної споруди над зруйнованим четвертим енергоблоком ЧАЕС. Це був найбільший світовий проєкт, який об'єднав 40 країн-донорів. У створенні унікального саркофагу брали участь маріупольські металурги МК «Азовсталь».
Активна робота з реалізації проєкту почалася у 2004 році. Після остаточної розробки та затвердження проєктної документації, у 2012 році на майданчику почалися монтажні роботи. Тоді ж до проєкту підключилися і азовстальці.
Замовлення на виробництво листового прокату з конструкційних марок сталі надійшло на меткомбінат «Азовсталь» у 2012 році. Основною складністю було виконання підвищених вимог замовника до ударної в'язкості - не менше 100 джоулів. Дані значення перевищували вимоги стандартів у 2-3 рази.
Оскільки металева конструкція повинна була перебувати під впливом агресивного середовища, важливо було дотримати весь технологічний процес і видати надміцний метал із заданими механічними властивостями.
![]()
Всього для будівництва об'єкта підприємства Групи Метінвест поставили 2000 тонн високоякісного листа «Азовсталі» і 13 300 тонн товстолистового прокату італійського заводу Trametal.
29 листопада 2016 року арка була успішно насунута на будівлю реактора. Другий саркофаг, який отримав назву «Новий безпечний конфайнмент», став найбільшою наземною пересувною конструкцією. На будівництво об'єкта пішло 9 років, а його вартість склала 1,5 мільярда євро.
Споруда повністю закриває та ізолює перше «Укриття» і призначене для перетворення Чорнобильської зони в екологічно безпечну територію.
«Новий безпечний конфайнмент» буде стримувати радіоактивне випромінювання найближчі 100 років.
Катастрофа на ЧАЕС у цифрах
Відразу ж після катастрофи загинула 31 людина. За різними даними, від 600 до 800 тисяч осіб з усього СРСР брали участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС. Від 4 000 до 10 000 людей загинули від наслідків вибуху. Понад 70 тисяч з них стали інвалідами.
Під радіоактивне випромінювання в результаті вибуху в Чорнобилі потрапили 1,9 млн осіб в Україні. Загалом – 8,4 млн осіб у Білорусі, Росії, Україні та інших країнах, зокрема, Європи.
![]()
Були евакуйовані 47 500 жителів Прип'яті. Зараз у зоні відчуження проживають 140 осіб – так званих самопоселенців.
Приблизно 7 мільйонам людей в Україні, Росії та Білорусі виплачують компенсацію.
На той час ЧАЕС з її чотирма блоками забезпечувала 10% від потреб України в електроенергії. А уряд хотів побудувати ще два енергоблоки, але так і не встиг.
На сьогодні в Маріуполі проживає 1 700 учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. До 35-ї річниці міська рада Маріуполя виділила матеріальну допомогу кожному ліквідатору в розмірі 2 000 гривень і продуктові набори.
Світлина з відкритих джерел