Замість чинних хочуть створити публічні та спеціальні, а також Національну електронну бібліотеку України, передає PR.UA.
У новому статусі
Верховна Рада України прийняла в першому читанні та за основу законопроєкт «Про внесення змін до Закону України "Про бібліотеки та бібліотечну справу"». Його необхідність пояснюється тим, що чинний закон був прийнятий ще в 1995 році, а його нова редакція - у 2000 році, і частина норм «вже є застарілою, суто декларативною і неможливою для реалізації».
Реформування бібліотек починається з визначення їх статусу як «місць, які формують простір для культурного, освітнього, наукового розвитку людини і є важливою складовою популяризації читання».
Замість дієвої на сьогодні бібліотечної мережі законодавець пропонує організувати публічні бібліотеки, в тому числі спеціалізовані - для обслуговування дітей, юнацтва і так далі. А також спеціальні бібліотеки, призначені для задоволення професійних (наукових, виробничих, освітніх) інформаційних потреб користувачів.
«Держава забезпечує безоплатний доступ до інформації та культурних благ, які збираються і зберігаються бібліотеками», - йдеться в законопроєкті.
При цьому робота публічних бібліотек та їх філій фінансується органами місцевого самоврядування.
Законопроєкт пропонує засновникам або власникам бібліотек створення опікунських рад як дорадчих колегіальних органів.
Національна електронна бібліотека України
Ця нова для країни комплексна інформаційна система буде включати електронні копії книжкових пам'яток - в обов'язковому порядку. А також електронні копії друкованих видань, аудіовізуальних документів, які не охороняються авторським правом або перейшли в суспільне надбання і мають наукову, історичну, художню цінність. Якщо є авторські права - то за договорами з власниками.
Гарантується відкритий доступ до Національної електронної бібліотеки через інтернет.
Витрати Держбюджету на першому етапі - на розробку програмного забезпечення, створення сайту, придбання обладнання - складуть 5-7 млн гривень. Надалі підтримка системи та оцифрування документів потребують 100-200 тис. гривень щорічно, вважають ініціатори законопроєкту.
Реорганізація і ліквідація
Чинні на сьогодні норми приводяться у відповідність до законодавства про юридичних осіб. Зокрема, законопроєкт встановлює, що реорганізація і ліквідація бібліотек здійснюється за рішенням засновника або суду. Тобто бібліотек державної форми власності - за рішенням Кабінету міністрів України. Комунальної форми власності (міста, села, селища) - за рішенням органу місцевого самоврядування у разі, якщо воно не суперечить Державним соціальним нормативам забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні, з урахуванням громадської думки та позиції Міністерства культури України.
Місцева рада не пізніше ніж за місяць до прийняття рішення зобов'язана розмістити інформацію про свій намір реорганізувати або ліквідувати бібліотеку в мережі інтернет та/або в місцевих друкованих засобах масової інформації.
Соціальні гарантії працівникам
За бібліотекарями, які працюють в селах і селищах, а також за пенсіонерами, які працювали раніше і продовжують там же проживати, законопроєкт залишає вже чинне право безоплатного користування житлом з опаленням і освітленням.
Працівникам бібліотек передбачаються надбавки, в тому числі за особливі умови праці. Виплачується матеріальна допомога на оздоровлення при щорічній відпустці в розмірі посадового окладу; грошова винагорода за сумлінну працю; доплата за вислугу років.
У пояснювальній записці до законопроєкту ініціатори не приховують: виплати грошової винагороди не потребують додаткових витрат бюджету, оскільки вони будуть здійснюватися «шляхом оптимізації кількості бібліотек і їх штатів, що випливає з норм законопроєкту».
Документ прийнятий в першому читанні та зараз готується до другого.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що маріупольці вгамують книжковий голод та поласують смаколиками за рецептами бабусь на фестивалях Goby Fest та Open Book.