PR.UA пропонує читачам ознайомитися з похвилинною хронологією подій того дня, коли на Георгіївській звучали кулеметні черги і гарматні постріли, а на сходах триповерхівки кілька міліціонерів боролися з десятком терористів.
Матеріал створений на основі відкритих джерел і публікацій, а також спогадів учасників подій.
13 квітня 2014 року було оголошено початок антитерористичної операції на території Донецької, Луганської та Харківської областей. Зіткнення в Маріуполі тривали протягом всього наступного місяця – 16 квітня проросійські сили намагалися взяти штурмом військову частину 3057, будівля міської ради кілька разів переходила з рук в руки, від бойовиків до українських сил і назад.
Напруга в місті наростала. 9 травня було призначено нараду керівників українських силових структур – на ній повинні були обговорити початок АТО в Маріуполі. Того ж ранку в місті проходили заходи, присвячені Дню Перемоги. Особовий склад міліції був задіяний в охороні громадського порядку, тому будівля міськуправління міліції на Георгіївській, де і проходила нарада, залишилася фактично без охорони – там були присутні тільки декілька офіцерів, чергові та обслуговуючий персонал.
10:00 - Збори офіцерів. Нарада проходила в кабінеті керівника УВС Маріуполя Валерія Андрущука на третьому поверсі будівлі. На ній також були присутні начальник ДАІ полковник Віктор Саєнко, один з керівників АТО в місті Олександр Набок, полковник МВС Микола Побойний, заступник командира 20 БТрО підполковник Сергій Демиденко та кілька інших командирів силових структур.
10:10 – Початок штурму. За десять хвилин після початку наради черговий відділу міліції доповів, що будинок оточений невідомими в масках. Їх налічувалося близько 25-30 чоловік. Бойовики були розділені на групу захоплення, яка штурмувала будівлю, і групу прикриття.
«Близько 10:00 ми зібралися на нараду. Почули крики: «Перший поверх наш, другий поверх наш». І стрілянина – автоматні черги та одиночні постріли. Ми кинулися до входу на третій поверх, там побачили якихось людей в камуфляжі та зі зброєю. У відповідь почали відстрілюватися», – згадує голова міськуправління міліції Маріуполя Валерій Андрущук.
10:10-10:20 – Бойовики прорвалися в будівлю міліції, захопили перші два поверхи і декількох співробітників міліції в полон. На третьому поверсі вони зустріли опір – Демиденко, Побойний і Дєрмін забарикадували сходові прольоти і утримували поверх, поки що залишилися в кабінеті Андрущука офіцери викликали підмогу. На трьох офіцерів було два автомата і один пістолет. Штурмова група бойовиків налічувала до десяти чоловік.
Завдяки діям офіцерів, будівлю міського управління міліції вдалося утримати до приходу українських сил - на допомогу співробітникам правоохоронних органів висунулися бійці Національної гвардії, Збройних сил України та «Азова».
10:20-10:25 – Через п'ятнадцять хвилин після початку штурму на допомогу міліціонерам прибуває загін Національної гвардії з в/ч 3057. Почалася перестрілка з бойовиками – військовослужбовці НГУ натрапили на вогонь з автоматів і кулеметів та відступили. Кілька гвардійців було поранено, один загинув.
«Як тільки ми вийшли на вулицю Георгіївську, по нам почали вести щільний вогонь з автоматичної зброї, також стріляв кулемет. Десь через три-чотири години всі (українські військові - прим. PR.UA), хто звільняв міський відділ міліції, вийшли. З третього поверху врятували всіх. Натовп (цивільних) обходили зі сторін, зброї не застосовували, адже знали, що людей обдурили, і як могли, заспокоювали їх», - згадує полковник Валерій Смолов, на той момент командир львівського полку Національної гвардії України.
10:25-10:30 – Поки нацгвардійці вели бій з терористами, з в/ч 3057 висунувся ще один загін в 30 чоловік.
10:45-11:00 – Після перестрілки з НГУ, частина терористів втекла з місця бою, інша частина зайшла в будівлю – тепер в триповерхівці знаходилося 15-20 бойовиків. В цей же час на допомогу офіцерам поліції прибуває невеликий загін «Азова» з десяти солдатів і офіцера СБУ. «Азовці» зуміли захопити перший поверх будівлі УВС, потім стали утримувати позиції. Тим часом на допомогу тим, хто обороняється, висувається бронетехніка.
11:25-11:50 – В центр Маріуполя заходить бронетехніка 72-ї окремої мехбригади ВСУ. Загін рухався двома колонами з інтервалом в 25-30 хвилин – в першій було 4 БМП, у другій 5 БМП і один БТР-80. Перша колона заходить об 11:25, друга – об 11:50. На вулицях міста вони зустрічають натовп, який намагається перешкодити військовим просуватися в місто. Не завдавши втрат цивільним, техніка робить гак через вулицю Торгову і наближається до будівлі міськуправління.
Фото з відкритих джерел: приблизно о першій годині дня будівля зайнялась
Прибулі на допомогу правоохоронцям українські військові ведуть бій з бойовиками. Терористам вдається втекти, змішавшись з натовпом цивільних, а сама будівля УВС згорає в пожежі після бою.
12:10-12:25 – Починається штурм управління міліції, на цей раз - українськими військовими. Бойовики були зосереджені на другому поверсі. Українські БМП, що вишикувалися навпроти будівлі, відкривають вогонь з 30-міліметрових гармат. Через п'ять хвилин обстріл закінчився, і через задній хід міськуправління в будівлю увійшла штурмова група «азовців». Не зустрівши опору, вони відкрили будівлю зсередини і вийшли до своїх.
13:00 - В цей час до УВС прибуває автобус з групою спецпризначення НГУ «Омега» і пожежні. Біля будівлі збирається натовп цивільних - вони виламують решітки на вікнах першого поверху і заходять усередину. У метушні всі бойовики, які штурмували будівлю міліції і залишилися живі, зуміли втекти з поля бою.
13:12-13:17 – З третього поверху будівлі починає валити дим. Приблизно через 40 хвилин в приміщенні почнеться пожежа.
13:35-14:00 – Українські сили покидають район міськуправління міліції. Командири підрозділів прийняли рішення відходити до пунктів постійної дислокації, оскільки будівля була повністю охоплена полум'ям.
Фото Аліни Комарової: такий вигляд має будівля міськуправління міліції після подій 9 травня 2014 року
В період з 10 травня до 13 червня 2014 року Маріуполь перебував під владою фіктивного терористичного квазідержавного утворення «Донецька народна республіка». У місті налічувалося 60-80 бойовиків. Українські військовослужбовці контролювали маріупольський аеропорт, де базувалися кілька сотень нацгвардійців, військових ЗСУ і півтори сотні добровольців з батальйону «Азов».
13 червня українська армія очистила місто від проросійських терористів. На штурм Маріуполя направили 150 бійців спецбатальйону «Азов», 2 роти спецбатальйону «Дніпро», 2 роти Національної гвардії та спецназ МВС, місто оточили військовослужбовці і нацгвардійці. Силам АТО протистояли від 60 до 80 озброєних бойовиків.
В результаті боїв 9 травня, за офіційними повідомленнями, в місті загинуло 13 осіб: 2 міліціонери, 4 військовослужбовців, 3 цивільних і 4 бойовиків. Вчора в Маріуполі вшанували пам'ять захисників, які загинули, відбиваючи атаку терористів на будівлю МВС.
1. Саєнко Віктор Олександрович, начальник ДАІ Маріуполя, загинув біля будівлі УВС.
2. Єрмоленко Михайло Володимирович, співробітник батальйону патрульної служби міліції з Маріуполя, смертельно поранений в будівлі УВС.
3. Демиденко Сергій Володимирович, заступник командира 20-го батальйону територіальної оборони Дніпропетровської області, убитий у приміщенні УВС.
4. Ейсмант Олег Володимирович, солдат 20-го батальйону територіальної оборони Дніпропетровської області, застрелений біля будівлі УВС.
5. Шлемкевич Богдан Васильович, боєць Національної гвардії, застрелений біля будівлі УВС.
6. Добродомов Родіон Костянтинович, боєць батальйону «Азов», застрелений біля будівлі УВС.
7. Воробйов Олексій, мешканець Маріуполя, загинув від випадкової кулі неподалік УВС.
8. Колошинський Олег Петрович, мешканець Маріуполя, загинув біля кафе «Арбат» від пострілу в голову.
9. Кушнір Микола Миколайович, загинув від численних поранень біля будівлі УВС.
10. Дроздов Сергій Сергійович, мешканець села Талаківка, помер від вогнепального поранення в груди в Жовтневому РВВС.
11. Єлісєєв Петро Іванович, мешканець Маріуполя, загинув від вогнепального поранення в голову під час штурму УВС.
12. Воробйов Леонід Юрійович, мешканець Маріуполя, дістав поранення біля будівлі УВС, помер у лікарні. За даними інтернет-видання Bellingcat, це також міг бути Олексій Воробйов - в списках загиблих значаться обидва чоловіки, але цілком може бути, що це одна й та сама людина.
13. Арзуманян Гарнік Седраковіч, під час зіткнень отримав смертельний удар по голові.
14 липня 2022
25 березня 2022
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден