Доходи бюджету Маріупольської міської громади за перший квартал склали близько 1,2 млрд гривень, в тому числі власні доходи близько 993 млн гривень, що майже на 144 млн гривень більше аналогічного періоду минулого року, передає PR.UA.
Видатки міської скарбниці перевалили за 847 млн гривень, в тому числі видатки бюджету розвитку склали понад 82 млн гривень.
Доповідаючи підсумки виконання бюджету на засіданні виконкому міської ради, директор департаменту фінансів Катерина Каленик зазначила: «Не дивлячись на пандемію, власні доходи бюджету Маріуполя збільшилися, що свідчить про економічний розвиток міста і є підтвердженням того, що заплановані на цей рік інвестиційні проєкти будуть реалізовані».
Як і раніше левову частку в структурі доходів бюджету, 80%, займає ПДФО (податок на доходи фізичних осіб), надходження якого склали понад 784 млн гривень.
За словами Катерини Каленик, більш ніж на 85 млн гривень збільшився внесок підприємств Групи Метінвест в міську казну. Якщо в першому кварталі минулого року він становив 33% в структурі доходів, то в цьому році - 37%.
Зросли також надходження від комунальних підприємств і деяких інших платників податків.
А головну сенсацію підніс мікро-, малий і середній бізнес: вперше за багато років єдиний податок зайняв практично таку ж нішу в міському бюджеті, що і друге за значенням після ПДФО джерело доходів - податок на землю. Надходження від єдиного податку склали 63 млн гривень або 6% в структурі доходів, від податку на землю - 68 млн гривень або 7%.
Коментуючи ці показники, заступник міського голови Сергій Орлов наголосив на значенні прийнятих міською радою програм підтримки розвитку МСБ, в результаті чого збільшилося зростання податкових надходжень.
Міський голова Маріуполя Вадим Бойченко підкреслив: «Розвиток інфраструктури міста активізує розвиток бізнесу. Сьогодні ми бачимо, як набирають обертів не тільки базові галузі економіки міста, але і вперше в історії Маріуполя єдиний податок, який сплачують підприємці, наздоганяє податок на землю».
У той же час Вадим Бойченко попередив про те, що не варто спокушатися щодо перевиконання бюджету. А чому? З тієї простої причини, що в результаті адміністративної реформи та створення Маріупольської міської територіальної громади до міста приєдналися ближні села, а разом з ними і нові проблеми, які накопичувалися десятиліттями.
«Маріуполь став більше, до нас приєдналися нові території, і зараз ми знаходимося в початковій точці їх розвитку. Зараз за моїм дорученням розробляється нова програма «Місто без околиць», розрахована на десять років, і формуються її пріоритети. Ємність цієї програми становить 2,5 мільярда гривень. Відповідно, буде потрібно 250 мільйонів гривень на рік, щоб вирішити проблеми, що накопичилися як у віддалених районів міста, так і в селах, що до нас приєдналися», - акцентував міський голова.
Джерело цього додаткового фінансового ресурсу Вадим Бойченко бачить в тому, щоб для Маріуполя, як і для інших українських міст, збільшили на 5% розмір відрахувань від ПДФО і внесли відповідну норму в закон про Державний бюджет України на 2022 рік. Цю ініціативу підтримує правління Асоціації міст України. Мер Маріуполя як член правління виступив з цією пропозицією на засіданні Ради регіонального розвитку і поставив питання перед Президентом України Володимиром Зеленським.
«Нас стало більше і хотілося б, щоб це «більше» стало не проблемою, а способом вирішення. Додаткові 5% ПДФО дозволять Маріуполю отримати необхідні 250 мільйонів гривень, направити ці кошти на реалізацію програми «Місто без околиць», щоб в десятирічній перспективі вирішити накопичені проблеми», - підкреслив Вадим Бойченко.
Мер також додав: «Перевиконання доходів - це, звичайно, добре, але проблем ще дуже багато і нам треба їх вирішувати».
Наразі розробляється також нова програма «Міські дороги», в тому числі яка включить дороги другої та третьої категорій. До кінця цього року буде підготовлено проєкт будівництва об'їзної дороги - транспортного коридору, що веде в Маріупольський морський торговельний порт. Цей проєкт міський голова має намір представити для фінансування в рамках президентської програми «Велике будівництво».
Нові масштабні проєкти «Місто без околиць» і «Міські дороги» поряд з діючою в Маріуполі програмою підтримки ОСББ стануть одними з ключових напрямків стратегії розвитку громади.