Коли під Маріуполем бойовики в черговий раз відкривають вогонь по позиціях наших захисників і по житлових кварталах, останнє, що здається доречним – балощі з піротехнікою.
Днями, 10 серпня, окупанти вели вогонь з важкого озброєння по селу Водяне, а слідом, 11 серпня, обстріляли Другу Новоселівку. І хоча ці селища знаходяться на відстані від Маріуполя, в місті вибухів було чутно у два рази більше – тут запускали салюти та феєрверки.
Подібні повідомлення регулярно з'являються в соцмережах і міських Telegram-каналах – маріупольці висловлюють невдоволення з приводу запуску піротехніки. Її звук нагадує вибухи, вона заважає спати та просто лякає, та й багатьом здається зайвою в прифронтовому місті. І це не кажучи про те, що з 2014 року, після початку збройного конфлікту на Донбасі, використання піротехніки заборонено.
Наскільки це доречна і дозволена розвага – запускати салюти в місті, від якого менш ніж 15 кілометрів до лінії фронту? І якої шкоди вони можуть завдати людям, які пережили війну? Дізнавалася і розповідає редакція PR.UA.
Феєрверки та салюти – що можна, що не можна
З початком збройного конфлікту на Донбасі у 2014 році в Україні на місцевому рівні почали забороняти запуск салютів і феєрверків. У Маріуполі така заборона почала діяти у 2015 році.
Тоді виконавчий комітет міськради видав указ щодо заборони салютів в Маріуполі, керуючись вимогою командування АТО. Феєрверки та дрібні петарди під цю заборону не підпадали, розповів PR.UA заступник міського голови Маріуполя Аркадій Мєшков.
Але запускати салюти у виключних випадках все ж можна, додав Мєшков. Тоді муніципалітет погоджує використання піротехнічних засобів з командуванням ООС.
Немає заборони – немає відповідальності
Заборона на салюти діяла під час проведення антитерористичної операції – з 2014 по 2018 роки. У квітні 2018-го на Донбасі почалася операція Об'єднаних сил – і обмеження на піротехніку перестало діяти, його потрібно було продовжувати.
Але в Маріуполі, як стверджують правоохоронці, цього не зробили.
«Національна поліція Маріуполя не отримувала ніяких документів з міської ради, що підтверджують, що у нас діє ця заборона. Вона дійсно була під час проведення АТО, але після початку ООС розпорядження не було продовжено», – прокоментували в центральному відділі ГУ Нацполіції в Донецькій області.
У Кодексі України про адміністративні правопорушення є стаття 195-6 – «Порушення порядку виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів». За її порушення – штраф від 595 до 1020 грн і конфіскація піротехнічних засобів. У патрульній поліції посилаються саме на неї, коли мова заходить про заборону піротехніки в прифронтовому місті.
«Теоретично ми можемо притягнути до відповідальності за цією статтею, «підв'язавши» сюди порушення використання піротехніки. Але якщо людина просто запускає салют та не робить цього біля житлових будинків, ми обмежуємося профілактичною бесідою», – розповіли в управлінні патрульної поліції в Маріуполі.
Салюти та посттравматичний синдром
Ми довго говорили про заборону на піротехніку та відповідальність за його порушення, але так і не сказали, чим вона обумовлена. Запускати салюти вкрай небажано не тільки з солідарності з прифронтовими містами та селами – справа тут у здоров'ї людей, які пережили стрес.
Близько 8% чоловіків і 20% жінок, які пережили травматичні події, страждають на ПТСР – посттравматичний стресовий розлад. Це не тільки ветерани війни, а й люди, які пройшли через сексуальне насильство, цькування в школі, насильство в сім'ї, постраждали в природну катастрофу або стали свідками теракту.
Для них феєрверки й салюти можуть стати тригерами та спровокувати реакцію психіки.
«Тригер – щось на зразок спускового гачка, який запускає певні процеси в нервовій системі людини. Такими тригерами є світлові та шумові ефекти піротехніки. Коли людина чує схожі на вибухи звуки, мозку здається, що він потрапив у стресову ситуацію. Мозок дає команду: бий або біжи. І людина дійсно може втекти, впасти в паніку, навіть ненавмисно нанести собі або комусь шкоду», – розповів військовий психолог і член руху ветеранів України Андрій Козінчук.
У деяких випадках, за словами Козінчука, можливі й гірші наслідки – наприклад, страх перед салютами може перерости у фобію, боязнь відкритих просторів. Навіть здорових людей і домашніх тварин салюти можуть налякати – а це в будь-якому випадку є стрес.
Підсумуємо. З 2014 року в Україні діє заборона на запуск салютів. На думку психологів та експертів, в тому числі це виправдано й турботою про здоров'я громадян. Але в Маріуполі відповідальності за запуск салютів, швидше за все, не буде – поліції нічим керуватися, крім як статтею адміністративного кодексу, яку в кращому випадку можна «притягнути за вуха». Здається, ніби на місцевому рівні стали забувати про те, скільки кілометрів від Маріуполя до передової.
Світлини з відкритих джерел