Коронавірус приніс і породив безліч проблем.
Люди вперше зіткнулися з новим захворюванням, а водночас відчули економічну кризу. Закриті школи, дефіцит спілкування, а головне – неможливість вийти на роботу привели людей до кабінетів психологів. Навіть через півтора року з початку першого локдауну людям потрібна допомога фахівців. З якими проблемами приходять маріупольці, як ефективно впоратися зі стресом, для pr.ua розповіла психолог Ганна Ракитянська.
Людей лякає невизначеність
За словами психолога, початок пандемії був найскладнішим часом. Люди почали звертатися не відразу – хтось через два тижні після введення локдауну, хтось – через місяць.
"Багато маріупольців втратили роботу і перебували у стані невизначеності. Людей хвилювали питання: що робити далі, як забезпечити сім'ю?" – згадує Ганна Ракитянська.
На тлі фінансових труднощів виникали проблеми у відносинах – пари сварилися, у чоловіків виникали залежності, побільшало розлучень.
"Усе ускладнювало те, що люди не могли підтримати одне одного, поговорити про свої почуття. Багато хто просто не вміє знаходитися вдома, з сім'єю", - ділиться психолог.
Крім того, звичний спосіб життя у багатьох порушився. Не стало радощів у вигляді спортзалу, ресторану, театру. І все це на фоні холодної пори року, коли у людей і так знижується імунітет. Минулого року Ганна щодня виходила в ефір "Маріупольського телебачення". Люди дзвонили постійно – було видно спільну паніку.
"Один із найчастіших випадків – ситуація невизначеності. Це стан, коли людина не знає, що робити далі: втратила роботу, не вірить у свої сили. Деяким було складно перекладати бізнес в онлайн, іншим довелося освоювати нові професії, – розповідає Ганна Ракитянська. - Як правило, перш за все потрібно висловити свої емоції, зняти тривогу та напруження. Для цього й потрібен психолог. Як тільки людина входить у спокійний стан, вона починає бачити можливості, замислюватися, чому вона може навчитися, як застосувати свої знання".
Нелегко люди переживають самотність, розлучення, розставання. З'являється страх стосунків.
"Хтось працює зі своїми емоціями та знаходить сили зберегти сім'ю. Інші – відкриваються для нових почуттів", – розповідає Ганна Ракитянська.
Не мовчати про проблеми
Головне правило - не терпіти стрес і не мовчати про свої проблеми. Коли людина неспроможна висловити свої емоції, стан лише погіршується. Часто саме візит до психолога допомагає заново створити сприятливу атмосферу всередині сім'ї, пережити проблеми.
"Якщо цього не відбувається, у людини наростає злість та агресія. Люди не можуть правильно виплеснути свої емоції, починають лаятись у магазинах, громадському транспорті. Або просто завмирають у тривожно-депресивному стані та вважають за краще нічого не робити", - ділиться Ганна.
Найскладніші наслідки найчастіше переживають ті, хто переніс коронавірус. Останнім часом, за словами психолога, дуже почастішали випадки панічних атак. Цей стан, при якому людину переслідують нав'язливі думки, вона перебуває у неспокійному стані, з'являється страх смерті.
"Пацієнту здається: якщо я заплющу очі, я помру. Часто це супроводжується прискореним пульсом та серцебиттям, пригніченим станом", - пояснює Ганна.
У людей, які мають хронічні проблеми серцево-судинної системи, можуть розпочатись ускладнення основних захворювань.
"Якщо це початкова стадія, достатньо роботи із психологом, медитативних практик, аутотренінгів, – каже Ганна Ракитянська. – Але якщо починається тахікардія, ускладнення роботи серцево-судинної системи, то я рекомендую звернутися до психотерапевта. Він має право призначити медичні препарати.
Якщо людина довго перебуває у тривалому тривожному стані та нічого не робить, у неї також може розвиватися депресія.
"Випадків дуже багато. А скільки людей, які не звернулися до лікаря! Такі проблеми вирішує психотерапевт", – каже Ганна.
Сон, фізкультура, вітаміни
Психолог розповідає, що найчастіше на прийом приходять жінки. Разом йдуть до психолога лише найусвідомленіші сім'ї, які готові пропрацювати проблеми. Але найчастіше навіть роботи з жінкою достатньо.
"З неї починається родина. Якщо жінка спокійна, вона може підтримати свого чоловіка, організувати дитину та створити вдома правильну обстановку", - вважає Ганна.
Для маріупольчанок вона веде безоплатний канал у телеграмі. Він називається "Сама собі психолог". Усі охочі можуть приєднатися до групи та черпати звідти корисні практики, спілкуватися та ділитися проблемами.
"Кожен випадок індивідуальний. Комусь знадобиться лише одна консультація, а комусь – пів року роботи. Все залежить від стадії, на якій ви звернулися, – говорить психолог. – Але покращити стан вдається всім".
Є загальні поради, які допоможуть вам справлятися зі стресом. Насамперед потрібно дотримуватися режиму дня.
"Дуже важливий здоровий сон. Постарайтеся лягати спати до 22:00, тоді вироблятиметься мелатонін. Також пийте більше води, готуйте вітамінізовані обіди та вечері, регулярно займайтеся фізкультурою: це може бути зарядка, прогулянки на свіжому повітрі, перерва на відпочинок. Потрібно знайти заняття до душі: вишивання, читання, малювання", - ділиться психолог.
Тривожні стани можуть бути пов'язані з дефіцитом вітамінів. В інтернеті багато медитацій та практик на будь-який смак. Комусь підійде просто прослуховування музики чи медитації з афірмаціями. Комусь контрастний душ, біг, їзда велосипедом.
"Важливо прислухатися до себе та знайти свій спосіб заспокоєння", - говорить Ганна Ракитянська.
Нагадаємо, в Маріуполі триває вакцинальна кампанія проти коронавірусу. Щеплення можна зробити в одному з трьох Центрів масової вакцинації – у будівлі залізничного вокзалу, у ТЦ "Епіцентр" та ТРЦ "ПортCity".
Світлина з відкритих джерел