Сьогодні, 18 березня, набув чинності закон, який зобов'язує депутатів і голів місцевих рад публічно повідомляти про конфлікт інтересів і не брати участь у прийнятті відповідного рішення. Водночас у Маріупольській міській раді ця норма діє ще з початку минулого скликання, ось уже більше п'яти років, передає PR.UA.
Згідно з новим законом, сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної та обласної ради повинен публічно повідомляти про конфлікт інтересів, який виник під час участі в засіданні ради, іншого колегіального органу (комісії, комітету, колегії і так далі) і не брати участі в розгляді, підготовці та прийнятті рішень цим органом.
Єдиний виняток робиться в тому випадку, якщо така неучасть призведе до втрати повноважності ради або іншого колегіального органу. У такому випадку особи, у яких є конфлікт інтересів, беруть участь у прийнятті рішення за умови публічного самостійного повідомлення про конфлікт інтересів під час засідання колегіального органу.
Закон «Про внесення змін до статті 591 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо врегулювання конфлікту інтересів у діяльності депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» набув чинності сьогодні, наступного дня після офіційного опублікування в парламентській газеті «Голос України».
У пояснювальній записці до документа необхідність його прийняття аргументується тим, що законодавство щодо врегулювання конфлікту інтересів «є недосконалим і містить внутрішні протиріччя», що «породжує непослідовну судову практику, перешкоджає нормальній роботі місцевих рад і дозволяє недобросовісним особам уникнути відповідальності за протиправні дії».
У той же час недосконалість законодавства не завадила Маріупольській міській раді ще в минулому скликанні, більше п'яти років тому, впровадити антикорупційну норму про конфлікт інтересів у своїй діяльності.
Начальник управління «Секретаріат ради» Юлія Стамбулжи прокоментувала спеціально для PR.UA:
«З початку роботи минулого скликання і в поточному скликанні депутати Маріупольської міської ради дотримуються норми законодавства про конфлікт інтересів і добре розуміють свою відповідальність. Тому, за сформованою практикою, якщо у депутата є конфлікт інтересів, він до пленарного засідання подає письмову заяву про це або робить відмітку в системі голосування. Перед початком голосування з того чи іншого питання, наприклад, про виділення земельної ділянки, продовження термінів оренди і так далі, голова лічильної комісії повідомляє про наявність конфлікту інтересів у депутата. Сам же депутат не голосує».
Насправді PR.UA постійно спостерігав за цією практикою в ході сесій міської ради. Тобто новий закон за великим рахунком нічого не змінює в роботі маріупольських депутатів. Але для інших місцевих рад, де досі знаходили можливість ухилитися від виконання антикорупційної норми, закон, що набрав чинності, розставляє все по своїх місцях.