У Маріуполі продовжує працювати оновлене відділення профілактичних оглядів центру первинної медико-санітарної допомоги №2.
Там можна пройти обстеження цілого ряду лікарів різної спеціалізації та отримати комплексну оцінку стану свого здоров'я. У ціновому діапазоні відділення може становити серйозну конкуренцію приватним медичним центрам, які надають послуги профілактичних оглядів.
Діагностичне обладнання докупили
Колишню міську поліклініку профоглядів №2, яка раніше діяла в Лівобережному районі, за рішенням сесії міськради було минулого року реорганізовано. Її приєднали до центру первинної медико-санітарної допомоги №2 як відділення профоглядів. Розташувалося воно в будівлі колишньої дитячої амбулаторії цього ж центру – на пр. Будівельників, 143. Дитяча амбулаторія переїхала до основної комфортної будівлі на вул. Троїцькій, де раніше було виконано капітальний ремонт.
Як розповів директор центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Євген Матвєєв, штат відділення укомплектований, а обстеження проводяться з використанням сучасних інструментів діагностики. Окуліст перевіряє на новому рефрактометрі ступені короткозорості, далекозорості та наявність астигматизму. А крім звичайної електрокардіограми можуть провести також велоергометрію та холтерівське моніторування ЕКГ.
"Відділення дообладнали за кошти центру, бо тепер це наш структурний підрозділ, хоч і госпрозрахунковий, - прокоментував Євген Матвєєв. - Ми підвищуємо якість своїх послуг, закладаючи мінімальний відсоток рентабельності – ціни доступніші, ніж у приватних клініках".
Кого перевіряють та скільки це коштує?
У відділенні можна пройти медкомісію тим, хто оформляється на роботу, вступає до вищих навчальних закладів, збирається отримувати права водія або купувати зброю. Можна оформити особисту медичну книжку, вона ж санітарна, таку необхідну для багатьох спеціальностей. У планах – проводити медкомісії та для моряків.
Як розповіли у реєстратурі відділення профоглядів, вартість проходження комісії становить від 221 до 375 грн – залежно від того, скільки та яких фахівців потрібно проходити. Розглянемо кілька прикладів.
- Медкомісія для отримання прав на керування автомобілем – 274,50 грн.
Перевіряють: хірург, невропатолог, окуліст, отоларинголог, терапевт, ЕКГ, загальні аналізи крові та сечі, аналіз крові на цукор. При собі мати сертифікати від нарколога та психіатра.
- Медкомісія для вступників до вишів – 221,10 грн (юнаки) та 336,60 грн (дівчата).
Перевіряють: хірург, невропатолог, окуліст, отоларинголог, терапевт, ЕКГ, флюорографія, загальні аналізи крові та сечі, для дівчат – гінеколог та мазки.
- Медкомісія при працевлаштуванні – середня ціна близько 300 грн (залежить від умов праці).
Перевіряють: хірург, невропатолог, окуліст, отоларинголог, терапевт, ЕКГ, флюорографія, загальні аналізи крові та сечі, для жінок – гінеколог та мазки.
Флюорографію проходять на цифровому рентгені в будівлі центру по вул. Троїцькій, 46а. Оскільки там працюють два рентген-апарати на різних поверхах, потоки пацієнтів поділені: хворі не зустрічаються під час очікування загалом із тими, хто приходить на плановий огляд. Результати лабораторних аналізів зазвичай готові до кінця робочого дня.
Алгоритм проходження оглядів організований так, щоб часу на це було витрачено якнайменше. Швидкість проходження залежить від планів обстежуваного і ступеня завантаженості лікарів. Можна відвідати всіх спеціалістів і за один день.
Психофізична експертиза: для кого та як проводять?
Окрім "стандартного" набору спеціалістів, ще у відділенні перевіряють за профілем психофізіології.
"Проходження психофізіологічної експертизи – обов'язкова вимога до співробітників, залучених на небезпечних виробництвах, де потрібна хороша концентрація уваги та швидкість реакції. Це водії, токарі, оператори різного обладнання, електрики – список професій є досить великим", - розповіла інструктор психофізичної експертизи Наталія Петрик.
Експертиза має на увазі проходження спеціальних текстів на комп'ютері – для цього є спеціальний кабінет. За їх результатами оцінюються в балах сенсомоторні реакції, уважність, швидкість перемикання уваги, зорова та слухова пам'ять, емоційна стійкість тощо.
Що таке велоергометрія?
У відділенні є можливість проведення детальнішої діагностики, ніж зняття електрокардіограми - велоергометрія. Вона здійснюється на спеціальному велотренажері, який з'єднаний датчиками з комп'ютером. На монітор виводяться показники, що характеризують зміни ритму скорочення серцевого м'яза залежно від ступеня фізичного навантаження.
Лікар у режимі реального часу оцінює, як змінюються електрокардіограма, артеріальний тиск, вміст кисню в крові. Це дає уявлення не тільки про ступінь витривалості, але і наявності можливих прихованих епізодів ішемії міокарда ще до того, як людина починає відчувати симптоми.
Таке обстеження може бути запропоновано, якщо звичайна ЕКГ дає підстави для занепокоєння. Пройшовши велоергометрію, пацієнт вже зможе відправитися на прийом до кардіолога з даними, необхідними для вирішення проблеми.
Відсутність симптомів – не завжди відсутність проблем
У країнах, де проходження профоглядів суворо регламентовано, через раннє виявлення патологій рівень смертності набагато нижчий, ніж в Україні. У нашій країні нерідко нехтують профілактикою – особливо, якщо роботодавець не вимагає цього від співробітників.
"Як лікар, який практикує, я бачу приклади того, що багато маріупольців довго не звертаються до лікаря, і захворювання виявляються вже на пізніх стадіях, коли лікувати набагато складніше, – прокоментувала медичний директор центру первинної медико-санітарної допомоги №2 та сімейний лікар Надія Фартушняк. - Треба розуміти, що хвороби не завжди виявляють себе якимись явними ознаками. На ранніх стадіях можуть протікати серйозні захворювання, що загрожують життю".
Починаючи з жовтня 2021 року, у відділенні профоглядів своє здоров'я перевірили понад тисячу маріупольців. Серед них – співробітники комунальних підприємств, шкіл та дитсадків, лікарні швидкої медичної допомоги та станції швидкої медичної допомоги. Договори на профогляди з центром укладає дедалі більше підприємств та установ. Але за великим рахунком проходити медкомісію варто не заради дотримання правил, а заради власного здоров'я та впевненості в завтрашньому дні.
Відділення профоглядів працює з 08:00 до 15:30 з понеділка до п'ятниці, запис – за телефоном реєстратури: (068) 972-49-97.