Ставкова риба, заморожене м'ясо, маргарин та низка інших продуктів не допускаються у виробництві харчування для дітей віком до трьох років.
Штучне вигодовування не рівноцінно грудному
За новим законом України харчування для дітей від народження до трьох років приводиться у відповідність до вимог законодавства Європейського Союзу.
Зокрема, реклама дитячих сумішей забороняється крім окремих випадків.
Дозволяється реклама у спеціалізованих та наукових виданнях; у матеріалах, що поширюються на семінарах та конференціях, призначених виключно для професіоналів у сфері медицини, харчування чи фармації.
Така реклама може містити лише науково підтверджені відомості, а також інформацію, яка не справляє враження, що штучне вигодовування є рівноцінним або має переваги у порівнянні з грудним вигодовуванням.
Дозволяється також реклама дитячих сумішей за рішенням МОЗ.
Заборонені інгредієнти
Законом запроваджуються нові вимоги до безпеки та якості дитячого харчування. Виробники зобов'язані надсилати компетентному органу повідомлення про намір ввести в обіг дитяче харчування.
У харчових продуктах для дітей забороняється використання таких інгредієнтів:
- ароматизаторів (крім ваніліну та тих, що дозволені в ЄС), барвників (крім отриманих з харчових продуктів), консервантів, стабілізаторів, підсилювачів смаку та аромату;
- пальмового стеарину, маргарину, спреду, бавовняної та кунжутної олії;
- сирого молока від корів та інших сільськогосподарських тварин, у якому кількість мікроорганізмів не відповідає встановленим вимогам;
- інгредієнтів, виготовлених із харчових продуктів, які були отримані з генетично модифікованих організмів;
- м'яса механічної обвалки (тобто пастоподібного фаршу зі сполучних тканин і кісток з невеликими залишками філе), субпродуктів (крім серця, печінки та язика), а також м'яса тварин і птахів, що зазнавало неодноразового заморожування;
- риби ставкової та придонної, гідратованого білка сої, а також риби, що піддавалася неодноразовому заморожуванню, глютену та інших інгредієнтів.
Виробництво дитячого харчування має здійснюватися на окремих технологічних лініях, щоб унеможливити змішування потоків інгредієнтів з тими, що призначені для інших продуктів.
Додаткові штрафні санкції
До тих, що є, новий закон додає нові штрафні санкції. Так, за порушення вимоги спрямовувати повідомлення про намір ввести в обіг дитяче харчування юрособа заплатить штраф у 8, а фізособа – 5 мінімальних заробітних плат.
Пропозиція до реалізації або реалізація дитячого харчування, що містить заборонені інгредієнти, тягне за собою накладення штрафу на юросіб у розмірі 40, на фізосіб – 25 мінімальних заробітних плат.
Нові вимоги до маркування
У маркуванні дитячого харчування поруч із його назвою обов'язково має вказуватися вік дитини, з якого вона може вживати цей продукт.
Якщо цей продукт вимагає додаткової обробки перед вживанням, обов'язково вказується спосіб приготування.
У маркуванні харчових продуктів для спеціальних медичних цілей вказуються особливі харчові потреби та захворювання, за яких рекомендується вживання таких продуктів.
Наразі ухвалений Верховною Радою Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення законодавства України у сфері забезпечення дитячим харчуванням у відповідність до вимог законодавства Європейського Союзу» передано на підпис Президенту України.
У прикінцевих положеннях до документа йдеться про те, що закон набирає чинності наступного дня після його опублікування та вводиться в дію через шість місяців.
Дитяче харчування, яке відповідало вимогам безпеки та окремим показникам якості до набрання чинності новим законом, але не відповідає новим нормам – може вироблятися протягом трьох років і перебувати в обороті до кінцевої дати споживання.
Світлина з відкритих джерел