Сплата початкового внеску в розмірі 3% від вартості житла, максимальний термін кредитування – 20 років, ставка – 3% річних. Такі умови пропонує міська програма «Доступне житло», прийнята на сесії Маріупольської міської ради 30 червня, передає PR.UA.
Від «вторинки» до «первинці»
Починаючи з 2017 року, в Маріуполі для внутрішньо переміщених осіб та дітей-сиріт закуплено 420 квартир на вторинному ринку житла на загальну суму 193 млн гривень. Щорічно купується близько 100 квартир, що можна порівняти з одним дев'ятиповерховим трьохпід'їздним будинком. «Вторинка» вичерпується і зашкалює в цінах; в місті вирішили поступово переходити на «первинку» і будувати нове житло.
Міська програма «Доступне житло» прийнята депутатами на сесії міської ради 30 червня.
«Мета програми – плавний перехід від «вторинки» до «первинці». Тобто від придбання квартир на вторинному ринку до будівництва нового житла», - розповіла директор департаменту по роботі з активами міськради Світлана Штенда.
За її словами, останнє масштабне житлове будівництво в Маріуполі проводилося понад 15 років тому. При цьому територіальна громада у зв'язку зі збройним конфліктом збільшилася на 100 тисяч осіб внутрішньо переміщених осіб, або, як їх ведеться називати в місті, «нових маріупольців».
Щоб допомогти у вирішенні життєво важливого «квартирного питання», муніципалітет активно купує житло на вторинному ринку. До чого це призвело? До того, що маріупольський ринок «вторинки» підняв ціни так, що вони стали вищими, ніж у деяких обласних центрах і навіть вищими, ніж у деяких районах Києва. У зв'язку з великим попитом на однокімнатні та двокімнатні квартири тепер вони в дефіциті.
Коштом вторинного ринку забезпечуються безпосередньо найбільш незахищені категорії населення – ВПО і діти-сироти; їм квартири розподіляються безоплатно.
Але є й інша категорія маріупольців – молодь до 35 років. Як показало проведене соціологічне опитування, молоді сім'ї готові брати участь у програмі пільгового кредитування житла, але на прийнятних умовах: щоб це було нове житло, куди сім'я вселялася б першою, і лояльна процентна ставка по кредиту.
Створювати умови для молоді та фахівців
Міський голова Вадим Бойченко підкреслив: «Сьогодні наше головне завдання – боротися за молодь, за кожного жителя працездатного віку. Ми повинні створювати умови й нові можливості для того, щоб наші діти бачили своє майбутнє в Маріуполі. Це ключовий наратив».
За словами мера, наразі формується список людей, які готові брати участь в цій програмі.
«Сьогодні є інвестори, готові заходити в Маріуполь і створювати первинний ринок житла. Є розуміння і з боку держави в тому, що потрібно відкривати цю нішу. Вона дає можливість не тільки забезпечити населення житлом, але ще і створює нові робочі місця. Це один з активаторів розвитку економіки Маріуполя», - зазначив міський голова.
Вадим Бойченко також додав: «Маріуполь отримав підтримку від Міністерства тимчасово окупованих територій України в реалізації унікального проєкту будівництва першого в країні житлового сталевого будинку. Співінвестором цього проєкту є також Група Метінвест. Наступного року ми завершимо будівництво і розподілимо 120 квартир, щоб підтримати представників гостродефіцитних професій, яких особливо потребує місто».
Конкурувати з іншими містами
Така мета, за словами Світлани Штенди, ставилася при розробці документа і визначенні умов кредитування для молоді та фахівців. Для обох категорій передбачається сплата початкового внеску в розмірі 3% від вартості житла, максимальний термін кредитування – 20 років, ставка – 3% річних.
При цьому для фахівців місто пропонує приватно-муніципальне партнерство. У чому воно полягає? У тому, що фахівець комунальних підприємств – шкіл, лікарень і так далі – повинен відпрацювати на підприємстві не менше 10 років, а місто компенсує йому 40% вартості тіла кредиту. Пропонується також брати житло в оренду з правом викупу.
Переваги такого пільгового кредитування директор департаменту проілюструвала на конкретному прикладі молодої сім'ї з трьох осіб, в якій батько отримує заробітну плату на рівні 12 тисяч гривень, мама перебуває в декреті та отримує 860 гривень на дитину.
У «Сталевому будинку» вартість квадратного метра на виході складе 16 300 гривень; середньої квартири в 31 кв. метр - 505 300 гривень. Тобто початковий внесок обійдеться приблизно в 15 тисяч гривень; місячний платіж за кредитом – 2600 гривень.
«Це цілком лояльний платіж, який молода сім'я може собі дозволити», - вважає Світлана Штенда.
У порівнянні з іншими містами: початковий внесок коливається в межах 20 тисяч гривень і вище; середньомісячний платіж – близько 3500 гривень.
Якщо порівнювати з банками, то у них мінімальний внесок становить близько 25%, тобто відразу ж стягується вартість чверті квартири; плюс додатково 8,2% – це річна облікова ставка і 5% – послуги банку.
Пільгове кредитування житла вперше в цьому році буде поширюватися не тільки на фахівців – учасників програми з числа «нових маріупольців», але також з-поміж місцевих жителів.
Депутати підтримали міську програму «Доступне житло» в новій редакції більшістю голосів.
Світлина з відкритих джерел