На рахунку кожної дитини, яка народилася з 1 січня 2019 року, обіцяють накопичити 626 125 гривень та розпочати перші виплати у 2037 році, передає pr.ua.
Фонд майбутніх поколінь
Пакет законопроєктів про економічний паспорт, ініційованих Президентом України Володимиром Зеленським, передано на розгляд до Верховної Ради. Пропонується створити Фонд майбутніх поколінь, який формуватиметься коштами Державного бюджету України, що надійшли від рентних платежів за користування надрами для видобутку корисних копалин загальнодержавного значення.
У пояснювальній записці до законопроєкту наводяться приклади світового досвіду створення подібних фондів, у тому числі в Норвегії, Об'єднаних Арабських Еміратах, Саудівській Аравії та Кувейті.
Щодо України, то, згідно із законопроєктом, Фонд створюється Кабміном і провадить діяльність виключно з метою накопичення державних внесків з подальшим інвестуванням активів, а також здійснює виплати учасникам Фонду.
Активи Фонду зберігаються у державному банку. Щорічний державний внесок на одного учасника визначається у розмірі двох мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня відповідного року.
У Держбюджеті-2022 передбачено надходження від рентної плати на рівні 69 млрд гривень. Перший річний державний внесок мають намір зробити у 2023 році. А на момент перших виплат у 2037 році обіцяють накопичити 1 трлн 832 млрд гривень та здійснити виплати на загальну суму 191 млрд гривень із розрахунку 626 125 гривень на одного учасника Фонду.
Хто може сподіватись на виплати?
Учасником Фонду, згідно із законопроєктом, є громадянин України, народжений з 1 січня 2019 року. Для отримання виплати після досягнення 18 років учасник має бути громадянином України та постійно проживати на території України протягом останніх п'яти років.
Є ще одна умова: виплати з Фонду можуть спрямовуватись лише на визначені законопроєктом цілі. А саме:
- на навчання;
- на покупку власного житла;
- на лікування тяжких захворювань (у будь-який час до досягнення 18 років).
Є питання
Тема економічного паспорта жваво обговорюється в соціальних мережах як простими громадянами, так і в експертному середовищі. І перше ж питання, яке ставлять: а чому, власне, брати участь у Фонді зможуть лише діти, які народилися з 1 січня 2019 року? Чим гірші ті, хто народився раніше, у 2010 році, наприклад? Такий "вододіл" між дітьми багато хто пов'язує з тим, що Володимир Зеленський прийшов до влади у 2019 році, з нього й ведеться відлік. Але спробуйте пояснити це батькам більш старшої дитини.
А бабусям та дідусям взагалі нічого пояснювати не доводиться. Всі вони чудово пам'ятають 1991 рік, коли вмить "згоріли" кошти, що накопичували все життя в державному Ощадбанку.
Створення Фонду майбутніх поколінь суто теоретично – ідея похвальна. Але що буде в Україні за шістнадцять років? Яким буде курс долара, на що перетворяться заощадження, чи не скористаються ними казнокради, а також низка інших питань залишається без відповіді. Ось що відомо точно: через шістнадцять років Володимир Зеленський не буде Президентом України. Знайти 191 млрд гривень для перших виплат – не його "головний біль". Знайдуть – дуже добре. Не знайдуть – майбутній голова держави завжди має шанс скористатися традиційною формулою та звинуватити у всіх "негараздах" своїх "попередників". І нікому ні за які обіцянки відповідати не доведеться.
Втім, це песимістичний сценарій. Залишається місце для оптимізму: хто доживе, той побачить.