Розпочато роботу над документальним фільмом «ЄвроДонбас». Стрічка розвінчає радянські міфи про історію Донецької області та розповість, як Донбас ще на початку ХХ століття став передовим навіть у порівнянні з Європою регіоном з розвиненою економікою. Зйомки фільму заплановані на весну 2021 року.
Про це PR.UA стало відомо з повідомлення Державного агентства України з питань кіно.
«На Донбасі знаходяться десятки міст, містечок та сіл, заснованих європейськими переселенцями та місцевими українцями ще наприкінці ХІХ століття, а його розквіт розпочався задовго до приходу більшовиків до влади. Його батьки-засновники – німці, бельгійці, британці, французи та американці. Саме завдяки європейським інвестиціям у промисловість та великій праці місцевих та заробітчан з інших частин України, Донбас вже на початку ХХ століття з «дикого поля» перетворився на передовий регіон навіть у порівнянні з Європою», – йдеться на сайті Держкіно.
Донбас, за словами авторів фільму, після приходу до влади більшовиків став радянським регіоном з найбільш міфологізованої історією. Радянські міфи про героїчну індустріалізацію регіону та місцевих бандитів і нащадків «царських зеків» затьмарили собою той факт, що Донеччина ще на початку минулого століття була економічно успішним регіоном. Тут були відкриті філії французьких і німецьких банків, транснаціональні підприємства (наприклад, відділення компанії Siemens), міста мали сучасну архітектуру, а робітники – високий рівень життя та великі перспективи. Саме такий наратив і мають намір представити глядачеві автори фільму.
«Ми зробимо об’єктивний історичний документальний фільм та спробуємо знайти відповіді не тільки на питання сьогодення, але й на те, що нам робити в майбутньому. Бо, як відомо, й на прикладі Донбасу ми це бачимо особливо яскраво, – хто не пам’ятає свого минулого, той не вартий свого майбутнього», – зауважив режисер стрічки Корній Грицюк.
Над проєктом фільму «ЄвроДонбас» працює компанія 435 FILMS, авторами сценарію виступили Корній Грицюк («2020: Безлюдна країна», «Поїзд “Київ – Війна”») та Анна Паленчук («Маріуполіс», «Істальгія», «Від Карпат до Парижа з акордеоном») оператор – Богдан Кінащук. Проєкт став одним із переможців 14-го конкурсного відбору Держкіно та отримав державну фінансову підтримку розміром 1,98 млн грн.
Наразі команда продовжує збирати архівні матеріали періоду розбудови промислового Донбасу європейцями з 1870-х по 1920-і роки та шукає героїв для фільму. Охочих долучитися до роботи над стрічкою автори закликають зв’язатись із ними у Facebook.