Маріупольці планують розповісти про свою культурну спадщину та історію, створивши незвичайні міні-скульптури традиційних страв.
За програмою малих грантів у 2022 році реалізують проєкт "Гастрономічні цікавинки Маріуполя".
Попередньо нові скульптури будуть виготовлені у вигляді борщу з кількою, чір-чіра та "псалтирі". Про те, якими ж вони будуть і коли з'являться, pr.ua розповів автор ідеї Ісідор Бадасен.
Кулінарні особливості регіону
Маріуполець зазначає, що всі страви, які сьогодні ми їмо, з'явилися недарма. Ось той самий борщ із кількою, наприклад, поєднує і культурні особливості жителів Приазов'я, і проживання біля моря.
"Всі люди щось їдять і в нашому звичайному раціоні, навіть у людини, яка не цікавиться історією, є інгредієнти, що відображають результати взаємодії різних культур. У нас у Маріуполі немає людей, які б не куштували чебуреки і не знали б, що це грецька кухня. Чір-чір або чебурек показує, що в Маріуполі проживає найбільша громада греків України, близько 70 тисяч, і її вплив на місцеву кухню також хотілося б відобразити в майбутніх скульптурах. Борщ з кількою — одна з цікавих страв, борщ взагалі характерний для південних регіонів України, і як показник того, що місто все-таки морське, і з рибою є багато страв. Маріуполь можна показати багатокультурним на простих речах", — розповідає Ісідор Бадасен.
За його словами, ідея проєкту в тому, щоб підвищити туристичний потенціал міста та створити в ньому об'єкти, які могли б бути цікавими та привертати увагу туристів, які водночас не вимагають великих вкладень. Розкривати нову сторону міста, як багатокультурного та багатонаціонального.
Сам же грант розглядається не лише як початок популяризації традицій Приазов'я: Ісідор Бадасен не виключає, що надалі проєкт може перерости у щось більше.
Запропонувати свою страву
Спочатку при подачі заявки на конкурс малих грантів проєкт передбачав три варіанти скульптур страв, характерних для Маріуполя та Приазов'я. Але потім ініціатори все ж таки вирішили залучити до своєї ідеї городян. Так 31 січня було запущено форму подачі онлайн-заявки для маріупольців, де вони можуть запропонувати свої цікаві страви для цього проєкту.
"Ми хочемо відшукати дуже незвичайні страви, адже у Маріуполі проживають не лише греки — українці, білоруси, росіяни, вірмени, грузини та німці. Хочемо розповідати нове не лише туристам, а й самим маріупольцям, оскільки не всім відомі деякі факти про рідне місто. Можливо наш початковий список страв скоригується їх пропозиціями. Регіональну кухню плануємо показати у вигляді скульптури, але в цьому є і нюанс — наскільки майстерно буде виконана робота. Є така грецька насолода хураб'є і у вигляді скульптури вона виглядатиме просто як кілька трикутників, а хочеться, щоб виконана в металі скульптура була зрозумілою", — додав Ісідор Бадасен.
За кілька днів городяни запропонували такі страви:
- чір-чір
- шмуш
- смажена тюлька
- млинці з сиром та родзинками
- маріупольський торт
- смажені бички
- сушена таранка
- шаурма
- плакопс
- майрма
Термін подання заявок – до 15 лютого.
Імовірно, завдання створити гастрономічні скульптури для Маріуполя доручать столичним скульпторам, які зробили для міста фігурки Нільсенов та інші. Але реалізація проєкту все ж таки залежить від грантових коштів — бюджет складє 96 тисяч гривень.
Створити та встановити скульптури страв, властивих приазовській кухні, у Маріуполі планують до початку туристичного сезону 2022 року або ж до середини літа, коли до міста з'їжджаються на фестивалі туристи.
Де в Маріуполі з'являться нові скульптури?
Місцем для кожної із трьох гастрономічних скульптур може стати не лише центр міста та вже відомі всім локації.
"Так скульптури передбачаються встановити для туристів та проведення екскурсій, це будуть відвідувані місця міста. Той самий борщ із кількою логічно встановити десь у прибережній зоні, той самий "псалтир" або чебурек — в історичному центрі Маріуполя, варіантів багато. Відштовхуватися у виборі місця будемо від логічності встановлення скульптури, наскільки локація популярна у туристичних маршрутах та яку пропозицію схвалить міська влада”, — відмітив Ісідор Бадасен.
Також поряд з міні-скульптурами планують розмістити QR-коди, за допомогою якого перехожі, що цікавляться, або туристи без гіда зможуть дізнатися історію та особливості страви.
Маріуполець упевнений, що нові скульптури сподобаються городянам і вони будуть берегти їх.