На численному мітингу з перекриттям Запорізької траси біля селища Нікольське жителі Маріуполя, сіл і селищ Приазов'я вирішили до кінця відстоювати свої права і не дозволити добувати цирконій на своїх землях.
Дружньо, дотримуючись правил карантину
У мітингу, який відбувся на місці розташування корисних копалин - відразу за комбікормовим заводом на кільці траси в бік Запоріжжя, взяли участь сотні маріупольців, жителів селищ Нікольське і Мангуш, сіл Бойове, Республіка, Малинівка, Ялта, Малоянісоль, представники місцевої влади та громадських організацій, фермери. Люди стояли, незважаючи на те, що час від часу зривався дощ.
На узбіччях доріг припаркувалися десятки автомобілів. Трохи пізніше в супроводі машини патрульної поліції під'їхала ще автоколона з Маріуполя - близько 15 автомобілів взяли участь в автопробігу проти видобутку цирконію.
На місці проведення мітингу чергувала поліція, підтримуючи порядок і забезпечуючи безпеку на дорозі, коли по ній рухався автотранспорт. Крім того, поліцейські нагадували присутнім, що треба надягати захисні маски - так як необхідно дотримуватися норм карантину. І практично всі були в масках.
Виступ активістів, представників громадських організацій та всіх бажаючих було далеко чути завдяки роботі переносних звукових колонок.
Зникне вода, забрудниться Старокримське водосховище
Від імені більшості фермерів Нікольського району (а їх в районі близько 150 людей) приїхав висловити протест на мітинг фермер (господарство «Ранок-Агро» в Бойовому), голова асоціації фермерів Віталій Грушевий.
«На ділянці, де будуть вестися роботи, у мене 4 пайовика, - сказав він. - І вони також проти. Більшість фермерів обурені намірами виставляти лот на аукціон. Ми будемо відстоювати свої права до останнього. У мене зібрані підписи 5 тисяч жителів довколишніх сіл. Зараз і в Кальчицький громаді йде збір підписів проти будь-яких робіт тут, адже радіаційний фон стане зовсім як в Чорнобилі!»
З обуренням про майбутній аукціон говорив житель Малинівки Сергій Калініченко: «Що хочуть, те і роблять. Треба з цим щось робити. Що залишиться нашим дітям і онукам?»
«Якщо почнуть роботи, почнуть вибухи, то в Нікольському зникне вода навіть в свердловинах, - висловив свою точку зору житель Нікольського Едуард Дедеш. - А під час опадів забруднена радіацією вода потрапить в нашу річку Калець, звідти - в Старокримське водосховище. Це буде екологічна катастрофа, наслідки якої торкнуться всіх нас, що живуть в Приазов'ї».
Його підтримав Володимир Волошин: «У середині 80-х років відмовилися від ідеї добувати цирконій, бо забруднення торкнеться великої території разом з Маріуполем. У мене є діти, ростуть онуки. Я турбуюся за їхнє майбутнє. Нам нікуди бігти».
«Ми в Малинівці маємо будиночок, забезпечували собі на старість місце, де будемо спокійно жити поруч з природою, - емоційно говорила Олена Гапонова. - Тепер виходить, що доведеться евакуюватися!»
Заради майбутніх поколінь
Присутня на мітингу голова постійної комісії з питань екології, охорони навколишнього середовища, розвитку туризму і курортних зон Маріупольської районної ради Олена Калайтан розповіла, що Маріупольська районна рада направила звернення від всіх фракцій до міністра охорони довкілля і природних ресурсів України, до голови Державної служби геології та надр України, до голови Донецької обласної державної адміністрації, в якому пропонується зняти з аукціону лот на продаж спеціального дозволу на розробку Азовської ділянки цирконій-рідкісноземельних руд.
«Ми не згодні стати зоною екологічного лиха, люди сподіваються, що в Києві їх почують. Судячи з настрою людей, з якими ми спілкувалися, на громадських слуханнях всі виступлять проти розробки родовища. Вирішується майбутнє великої кількості населення, майбутнє Азовського узбережжя. Ми будемо разом відстоювати свою позицію, так як депутатам Маріупольської районної ради важлива подальша доля Приазов'я і наших громад».
Мітингувальники тимчасово перекрили трасу на Запоріжжі, організувавши невпинне ходіння через дорогу. Мітинг тривав практично до настання темряви. І на ньому було вирішено - якщо аукціон в понеділок, 15 лютого, і відбудеться, то треба зробити все, щоб розробки не почалися. Промовці говорили, що підуть навіть на такі заходи, як пікетування ділянки, щоб не допустити сюди техніку тих, хто виграє лот.
![]()
![]()
Світлини Аліни Комарової