Хвиля захворюваності на коронавірусну інфекцію не спадає.
Система охорони здоров'я зазнає величезного навантаження через масове надходження пацієнтів у тяжкому стані. Але найважче для медиків і гірше для пацієнтів - там, де зіткнулися з дефіцитом кисню, адже головна мета COVID-19 при тяжкому перебігу - легені.
Завдяки підтримці Фонду Ріната Ахметова та Групи Метінвест Маріуполь із цією проблемою не стикався, але в інших містах ситуація із забезпеченням киснем склалася загрозлива. Чому це сталося та як вирішується питання сьогодні?
Відділення майже заповнені
Кількість хворих на COVID-19 в Україні не знижується. На жаль, Донецька область не лише перебуває у «червоній» зоні епідемічної небезпеки, а й вийшла на перше місце серед інших регіонів за рівнем заповненості ковідних відділень. Станом на 1 листопада зайнято 90% ліжок, причому 88,9% пацієнтів стаціонарів на кисневій підтримці. Високі показники захворюваності та госпіталізацій в інших регіонах: у «червоній» зоні епідемічної небезпеки з 30 жовтня перебуває вже 15 областей.
Потреба у кисні повсюдно зросла у рази. До того ж два заводи-виробники кисню донедавна були закриті на техобслуговування. У деяких українських лікарнях медики близькі до того, що проходили їхні іноземні колеги на початку пандемії – коли немає можливості забезпечити кисневу підтримку всім, хто цього потребує.
Днями всю Україну облетіла історія мешканки Краматорська Вікторії Бойко. Її мама у тяжкому стані була госпіталізована до однієї з лікарень Торецька. Але у лікарні кисню виявилося замало, і родичам доводиться купувати його самим. З кожним днем пошуки стають дедалі складнішими, а кисень – дорожчим. Приватній особі придбати кисень практично неможливо.
«Іноді нам потрібно заправити шість балонів, часом — чотири. Кисень закінчується у всій Донецькій області. Ми вже зателефонували всім, кому можна. І ми вже насилу дістаємо його. Ціни на нього зростають щодня. Якщо завтра нам не вдасться знайти кисень, то мені доведеться дивитися, як вмирає моя мама», - розповідала Вікторія Бойко.
Тим часом про дефіцит кисню говорять не лише у маленькому Торецьку, а й у великих містах. Так, в Одесі в одній із лікарень закінчився кисень, і медикам довелося перевозити тяжких пацієнтів до іншої лікарні.
Потреба – сотні тонн кисню на добу
За даними відкритих джерел, в Україні кисень виробляють 35 підприємств, зокрема 11 великих. Вони постачають до лікарень майже 200 тонн кисню на добу, проте, за даними Міністерства охорони здоров'я України, для підтримки пацієнтів потрібно вдвічі більше. Виробники стверджують, що і так працюють на максимальну потужність.
У середині жовтня, коли захворюваність вже зростала швидкими темпами, два найбільших виробники кисню зупинилися на плановий ремонт. Ще один завод зупинився через технічні несправності. Потужностей, що залишилися, перестало вистачати, щоб забезпечити всі лікарні, тим більше, споживання кисню зросло в кілька разів.
На допомогу медикам, які борються за життя пацієнтів, знову прийшли металурги. Лише у жовтні підприємства Групи Метінвест поставили понад 600 тонн до лікарень Києва та ще восьми областей України для лікування хворих на коронавірус.
«У жовтні, під час дефіциту кисню на ринку та зростання захворюваності, ми почали отримувати звернення від лікарів, від виконавчої влади – усі просили допомогти киснем. Тому ми зібрали оперативний штаб, створили план дій та відреагували на всі запити, які були, – зазначив директор департаменту регіонального розвитку Групи Метінвест Олександр Вишняков. - Виробництво сталі та порятунок життів – непорівнянні речі. Ми віддаємо все, щоб продовжувати рятувати життя українців».
Наразі Група Метінвест відвантажує лікарням у середньому близько 80 тонн кисню на добу. Одна тонна кисню допомагає вижити приблизно 100 пацієнтам. Таким чином, завдяки кисню, виробленому Групою Метінвест, щодня підтримується життя 8000 українців.
Щодня виробництво кисню збільшується
Значний внесок роблять підприємства Маріуполя: цього тижня металургійний комбінат імені Ілліча та металургійний комбінат «Азовсталь» передадуть 80 тонн рідкого кисню для лікарень Донецької області. Минулого понеділка було відвантажено перші 32 тонни кисню для лікарень Краматорська, Бахмута, Костянтинівки, Волновахи, Мар'їнки, Селідово, Мирнограда, Слов'янська, Торецька та Лиманського району. Транспортування рідкого кисню здійснює підрядна організація, визначена з цією метою керівниками Донецької облдержадміністрації. Упродовж тижня металургійні підприємства передадуть лікарням регіону ще 48 тонн кисню. Надалі обсяги можуть бути збільшені в залежності від потреб.
«Щодня ми збільшуємо виробництво кисню, щоб забезпечити лікарні вже не лише Маріуполя, а й Донецької області, усієї України, – розповів генеральний директор Маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча Тарас Шевченко. – Працівники нашого підприємства з усією відповідальністю ставляться до такої важливої справи, адже у ситуації, коли кисень врятує життя близьких людей, на жаль, сьогодні може опинитися кожен. Ми готові допомагати й надалі, але дуже важливо, щоб кожен пам'ятав застосування кисню – критична стадія, яку важливо не допустити, пройшовши повний курс вакцинації».
У містах, де розташовані підприємства Метінвесту, ще на початку пандемії приділялася велика увага забезпеченню киснем – створювалася надійна та ефективна інфраструктура, що дозволяє безперебійно проводити кисень із ємності для зберігання до ліжка кожного пацієнта. Кисневі станції, які не потребують заміни балонів, були збудовані для лікарень Маріуполя, Запоріжжя, Покровська, Авдіївки. Група Метінвест постачає для них кисень безкоштовно.
В будівництво, утримання та обслуговування кисневої інфраструктури медустанов лише у Маріуполі інвестовано понад 72 млн грн, що дало змогу облаштувати майже 700 лікарняних ліжок із прямою подачею кисню.
За словами директора міської лікарні №9 Олександра Железняка, зараз у Маріуполі хворіє на COVID-19 понад 6 тисяч жителів. За добу фіксується понад 500 нових випадків. Понад 20 осіб – у тяжкому стані.
Pr.ua вже повідомляв, що міський пологовий будинок тимчасово перепрофільований і тепер також приймає на лікування пацієнтів із COVID-19.
Ще влітку установу обладнали кисневим постом та киснепроводами. За потреби тут можна розгорнути ще 30 ліжок до наявних 50. Таким чином, у Маріуполі буде 1067 ліжок для пацієнтів з коронавірусом, сьогодні їх 1017. Завдяки достатній кількості ліжок з точками прямої подачі кисню у всіх, хто надходить до стаціонарів у Маріуполі, є шанс пережити загрозливий стан життя.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Метінвест допомагає Україні в боротьбі з коронавірусом