В умовах подорожчання всього і вся, у тому числі харчування в школах та дитячих садках не тільки Маріуполя, а й України загалом, пільги для багатьох тисяч сімей стають єдиним порятунком, передає pr.ua.
На законодавчому та місцевому рівнях
Право на безоплатне харчування дітей регулюється насамперед українським законодавством. Зокрема, ухвала Кабінету міністрів України про затвердження норм та порядку організації харчування передбачає перелік категорій дітей, для яких місцева рада забезпечує безплатне гаряче харчування в закладах освіти коштами місцевого бюджету.
Постанова включає:
- дітей-сиріт;
- дітей, позбавлених батьківського піклування;
- дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах;
- дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям";
- дітей з-поміж осіб, визначених статтею 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
На додаток до законодавчих пільг Маріупольська міська рада своїм рішенням встановила, що безплатне харчування організується для наступних категорій:
- дітей із сімей, у яких сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму, встановленого законом про Державний бюджет України;
- дітей з інвалідністю;
- дітей працівників органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов'язків;
- дітей із сімей учасників АТО/ООС;
- дітей, батьки яких загинули (померли) під час проведення АТО/ООС.
Щоб профінансувати безоплатне харчування дітей, із міського бюджету на 2022 рік виділяється 40 млн гривень.
Крім цього, в Маріуполі на відміну від багатьох інших українських міст, для всіх дітей у дитячих садках та для учнів 1-4-х класів батьківська плата становить 70% вартості харчування, а 30% оплачує міський бюджет. У 2022 році фінансування цього напряму становить 34 млн гривень.
У Маріуполі також надається знижка на оплату харчування у школах сім'ям, які мають трьох та більше дітей, у розмірі 50%. На ці цілі міський бюджет спрямовує 16 млн гривень.
А всього на організацію харчування дітей у школах та дитячих садках бюджет Маріуполя на цей рік передбачає 90 млн гривень.
Набирається велика школа
Як розповіла для pr.ua головний спеціаліст департаменту освіти міськради Алла Хаджинова, у маріупольських школах організовано безплатне харчування для 3489 учнів, у дитячих садках – для 2899 вихованців, а також для 1234 дітей діє знижка 50%. Тобто пільги загалом мають 7622 дитини, що за кількістю дітей відповідає школі великих розмірів.
У грудні минулого року Маріупольська міськрада ухвалила рішення, яким встановлена з 1 січня по 31 грудня 2022 року гранична вартість гарячих сніданків у школах для дітей:
- 6-11 років - до 38,40 гривні;
- 11-14 років - до 38,90 гривні;
- 14-18 років - 39,40 гривні.
У дитячих садках добова вартість для дітей складає:
- віком 1-4 роки - до 67,98 гривні;
- віком 4-6 (7) років – до 78,30 гривні.
Щоб скористатися правом на безоплатне харчування, один із батьків або опікунів повинен подати заяву керівнику закладу освіти та додати до нього необхідний пакет документів, що підтверджують статус дитини.
Як визначити межу малозабезпеченості?
Найчастіше приналежність дітей до тієї чи іншої категорії визначається наявністю документів. Але є виняток, коли потрібно провести певний розрахунок. У Маріуполі, як зазначалося вище, безоплатне харчування організоване для дітей із сімей, у яких сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму. Як самостійно порахувати, чи дозволяють доходи сім'ї претендувати на безплатне харчування дитини?
Рівень забезпечення прожиткового мінімуму регламентує закон про Державний бюджет України на 2022 рік, він становить:
- для працездатних осіб – 1116,45 гривні;
- для осіб, які втратили працездатність – 1934 гривні;
- для дітей віком до 6 років – 2730 гривень;
- для дітей віком від 6 до 18 років – 3403,4 гривні.
Шляхом нехитрих арифметичних дій можна підрахувати фактичний дохід сім'ї на одну людину і порівняти його з тим, який гарантується державою. Якщо за фактом дохід менший, то дитина має право на безоплатне харчування в школі або дитячому садку.
Проблема дітей, які постраждали від воєнних дій
Законодавство України визначає право на безоплатне харчування дітей із числа внутрішньо переміщених осіб та дітей, які мають статус постраждалих внаслідок військових дій та збройних конфліктів. Закон набув чинності ще 2020 року, але досі ця норма так і не виконується. А чому?
Коментує Алла Хаджинова:
"У Маріуполі до цієї категорії на сьогодні належать 9382 дитини. А ще близько 39 тисяч дітей можуть отримати статус постраждалих внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Фактично це всі маріупольські діти, які сьогодні відвідують школи та дитячі садки – близько 48 тисяч дітей. Об'єктивно міський бюджет не має коштів на фінансування безоплатного харчування такої кількості дітей. Муніципалітет неодноразово порушував це питання перед урядом, але кошти з державного бюджету так і не було виділено".
"Щедрий" український законодавець, як це часто буває, прописав норму, але не вигадав, як її виконувати. Насправді, щоб профінансувати безплатне харчування всіх дітей у Маріуполі, потрібно понад 300 млн гривень. Цю суму можна порівняти майже з половиною видатків міського бюджету на сферу освіти в цілому.
Муніципалітет неодноразово пропонував уряду врегулювати це питання шляхом надання субвенції з державного бюджету для фінансування безоплатного харчування дітей із числа внутрішньо переміщених осіб та постраждалих внаслідок військових дій. Про проблему, що існує, знають усі профільні міністри, які змінювалися за ці два роки. Але віз і нині там. На жаль.
А виріши уряд це питання, візитна картка відновленого українського Донбасу, з якою часто позиціюють Маріуполь, могла б заграти новими гранями та соціальними сенсами, привабливими для всіх українців, у тому числі й на тому боці.