З 1 січня 2019 року в Україні почала діяти соціальна програма "муніципальна няня". З її допомогою уряд може відшкодовувати батькам частину зарплати няні, яка доглядає дітей до трьох років.
Наймаючи няню, кожна сім'я може розраховувати на щомісячні виплати в розмірі прожиткового мінімуму на дітей до шести років. Сьогодні ця сума становить 1 779 грн.
Журналісти PR.UA дізналися, як працює програма і хто з маріупольців має право скористатися нею.
Раніше послугами могли скористатися всі українці, тепер батьки повинні бути офіційно працевлаштовані. Винятком є сім'ї, які виховують дітей з інвалідністю або важкими захворюваннями, а також батьки, у яких одночасно народилося троє і більше дітей.
Також компенсацію можуть отримувати ті сім'ї, в яких один або обоє батьків не зайняті, але мають інвалідність і або ІІ групи. Розмір компенсації по догляду за дитиною з інвалідністю при цьому збільшується вдвічі – він складе 3 558 гривень.
У Маріуполі популярність послуги зросла: якщо в 2019 році компенсацію отримали всього 23 сім'ї, то в цьому році – 737.
Мама дворічної Вероніка ділиться: "З тих пір як Ксюші виповнилося 1,5 року, я вийшла на роботу, але не на весь день. Працевлаштована офіційно, тому проблем з отриманням компенсації у мене немає. Найняти няню для мене дуже зручно, так як дитина часто хворіє і вести в сад дочку, особливо під час пандемії, я поки не хочу".
Сьогодні в Маріуполі є агентства, які допоможуть підібрати вихователя на будь-який смак. Ціни на послуги при цьому варіюються: є няні, які просять за годину з дитиною 85-100 гривень. Студенти педагогічних університетів та коледжів беруть менше – від 30 гривень за годину. Загалом середня вартість години-50 гривень.
Однак знайти няню, яка захоче оформити договір, платити податки і вести звітність, непросто. Щоб стати "муніципальної", виховательці потрібно бути фізичною особою – підприємцем або юридичною особою.
Майбутня муніципальна няня повинна платити податки і оформитися в якості приватного підприємця по одному із запропонованих КВЕД. Крім того, щоб термін роботи муніципальною нянею був зарахований до загального страхового стажу для отримання пенсії, необхідно сплачувати єдиний соціальний внесок – 1 039,06 гривень.
Аби стати учасником програми, необхідно подати пакет документів через електронний сервіс Міністерства соцполітики України або звернутися в територіальні відділи по роботі з громадянами департаменту соцзахисту населення міськради: пр. Металургів, 35 (Центральний і Приморський райони, тел.: 096-562-61-50, 067-741-73-16), вул. Українського козацтва, 51 (Лівобережний район, тел.: 098-418-80-01, 068-484-82-89), вул. Чукаріна, 17 (Кальмиусский район, тел.: 47-60-06, 068-668-76-08).