У Маріуполі терапевт відмовила у підписанні декларації юнакові із синдромом Дауна.
Фраза "Ми інвалідів не беремо" пролунала в одній із приватних клінік міста, повідомляє pr.ua.
Неприємна ситуація сталася в сім'ї маріупольчанки Ляни Р., яка після настання її синові 18-річного віку зайнялася пошуком сімейного лікаря. На прохання оформити декларацію обраний нею лікар заперечила:
"Ми інвалідів не беремо".
Про випадок дискримінації за ознакою інвалідності у Маріуполі у соцмережах розповів помічник-консультант депутата Маріупольської міської ради та піар-менеджер проєкту «Маріуполь – місто рівних можливостей для всіх» Олексій Дідаш.
"До мене звернулася мама молодої людини із синдромом Дауна з тим, що побачивши оголошення в інтернеті, пішла до клініки, щоб укласти договір-декларацію з сімейним лікарем. Їм із сином відмовили в не зовсім етичній і навіть образливій формі: "Ми інвалідів не беремо!" Перш ніж робити якісь запити та інше, я вирішив провести власне розслідування та відвідати клініку", - розповідає Олексій Дідаш.
Приватна клініка, розташована у Приморському районі міста, знаходиться на другому поверсі. Що приємно вразило маріупольця, на ліфті, що працює, в клініку його підняла медсестра. У реєстратурі йому повідомили, що є можливість підписання декларації. Олексій Дідаш застав фахівця, яка була у день візиту Ляни Р. та повідомила, що рішення відмовити у декларації виходило від головного лікаря клініки. Коли Олексій дочекався можливості поспілкуватися з головним лікарем, у нього відбулася дивна розмова з ним. Лікар запитала особисто його, чи з дитинства хворіє маріуполець ДЦП, чи працевлаштований і чи живе один, хоча до теми розмови це не мало відношення.
"… Я, стоячи на порозі кабінету, вибачившись, запитав - у чому ж причина відмови укладання договору сімейного лікаря з хлопцем із синдромом Дауна? Відповідь мене підкосила: "У НАС НЕМАЄ УМОВ, і взагалі вам краще в амбулаторії" і направила мене до Галини - вона пояснить", - так Олексій знову опинився перед медсестрою, що підіймала його ліфтом.
Але цього разу замість привітності медик мовчки вдавала, що зайнята паперами, а потім також повторила аргумент про відсутність умов у клініці та навіть лікарів для належного медичного обслуговування осіб з інвалідністю. Як і синові Ляни Р., головний лікар відмовила у підписанні декларації Олексію Дідашу, відправивши його до державної амбулаторії.
Олексій також зазначив, що намагався згадати хоча б одну амбулаторію у Маріуполі з ліфтом та кращими умовами, ніж у приватних клініках. Але не міг. Він зазначає, що подібна дискримінація під час пандемії не є людяною.
У коментарях думки про вчинок головного лікаря серед маріупольців розділилися: багато хто здивувався, але були й ті, хто мав позитивний досвід спілкування як з лікарем, так і з персоналом приватної клініки. Сама ж Ляна Р. зазначає, що жодних особливих умов для її сина насправді не потрібно – важлива була сама декларація, без якої не можна зробити щеплення і вирішити багато інших питань. Але вона впевнена, що таке ставлення є неприпустимим.
![]()
Ситуацію pr.ua прокоментував директор департаменту охорони здоров'я Маріупольської міської ради Андрій Ремпель. Він пояснив, що формально не можна змусити терапевта укласти декларацію.
"Якщо терапевт не хоче підписувати, його не змусиш. Особливо у приватному центрі. Не думаю, що лікар був настільки дурний, що сказав у лоба: відмовляю, тому що ти інвалід. Якщо ж у клініці немає умов, вона просто не зможе підписати з НСЗУ пакет - для цього запрошується фахівець, який пише висновок про те, що їхня будівля відповідає нормам за доступністю і тоді вони можуть укласти договір з НСЗУ. Це роблять усі лікарні - державні, приватні, комунальні. Якщо ж клініка не відповідає, потрібно подавати скаргу і НСЗУ розірве договір", - зазначив Андрій Ремпель.
Також директор департаменту додав, що у Маріуполі справді закінчилися сімейні лікарі, однак у міських лікарнях не відмовляють особам з інвалідністю та знайдуть можливість прийняти та оформити декларацію цій категорії громадян. При цьому диктувати правила приватним медичним центрам місто не може.