Міська програма «Бюджет громадської участі» дозволяє маріупольцям, розділяючи відповідальність з муніципалітетом, зробити свої двори та будинки більш комфортними, виконати ті ремонти, які вони визначили самі, отримати левову частку фінансування з міського бюджету, передає PR.UA.
Збільшилося фінансування мініпроєктів
Якщо раніше з міського бюджету виділялося 100 тис. гривень на один мініпроєкт, то тепер планка піднялася до 130 тис. гривень. Тобто ті маріупольці, які в цьому році будуть подавати свої заявки на мініпроєкти, а в наступному - їх реалізовувати, можуть розраховувати на фінансування міста в 130 тис. гривень.
Це можуть бути різні мініпроєкти, спрямовані в тому числі на проведення поточного ремонту інженерних мереж, під'їздів, міжпанельних швів, заміну віконних і дверних блоків і так далі.
Змінився також і підхід до визначення суми коштів, яку повинні зібрати мешканці будинку. Раніше це були твердо зафіксовані 10%. Але одна справа, коли 13 тис. гривень повинні зібрати мешканці чотирьохпід'їздного дев'ятиповерхового будинку, і зовсім інша, коли мова йде про двоповерхову «сталінку». Тепер навантаження на будинок буде прив'язуватися до одного квадратного метра і визначатися за розрахованим коефіцієнтом. Таким чином в конкурсі мініпроєктів зможуть брати участь не тільки жителі великих, але й маленьких будинків.
Відповідні зміни вносяться до програми «Бюджет громадської участі», які депутати розглянуть на сесії 29 вересня, а напередодні вони отримали підтримку в постійних комісіях міськради. Подробиці програми можна прочитати тут.
Ініціатива зі зміни підходів до співфінансування належить безпосередньо головам об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ).
Ремонт другого конструктиву - по справедливості
Програмою підтримки ОСББ, яка діє в Маріуполі з 2016 року і є унікальною для України - жодне інше місто такої програми не має - передбачається п'ять ключових блоків. Це капітальний ремонт коштом міського бюджету одного з конструктивів будинків, два мініпроєкту, «Затишний двір» і капітальний ремонт другого конструктиву на умовах співфінансування з мешканцями будинку.
Запропонованими змінами розмір співфінансування буде визначатися за таким же принципом, як і в мініпроєктах. Тобто прив'язуватися до квадратних метрів і встановленого коефіцієнту. Це також дозволить залучити в проєкті невеликі будинки.
Крім цього, щоб отримати ремонт другого конструктиву, будинок не повинен мати боргів по оплаті житлово-комунальних послуг.
Думки депутатів з приводу цієї нової норми розділилися. А чи є взагалі в Маріуполі багатоповерхові будинки зі стовідсотковою оплатою житлово-комунальних послуг; чи не призведе ця умова до повного блокування ремонту другого конструктиву будинку, говорили одні. Інші стверджували: якщо місто за свої кошти виконує капітальний ремонт одного конструктиву і на черзі стоїть другий, то й від мешканців будинку теж потрібна віддача - стовідсоткова оплата послуг.
Секретар міськради Ксенія Сухова вважає: «У будь-якому випадку це питання буде розглядатися індивідуально по кожному будинку, і ми повинні стимулювати жителів до того, щоб платити за послуги. Профільний департамент повинен централізовано надати довідки керівникам ОСББ про наявність заборгованості та взаємодіяти з ними, щоб активніше велася робота з мешканцями щодо погашення заборгованості. Є можливості реструктуризації боргу та інші, які необхідно використовувати».
Директор департаменту з питань розвитку житлового фонду та ремонтів комунальної власності міськради Сергій Марчук розповів, що борги будинки не є ключовим фактором, який перешкоджає реалізації проєкту:
«Стовідсоткова оплата житлово-комунальних послуг - це один з додаткових чинників, до якого жителі повинні прагнути».
Він також додав, що ця мета може досягатися в юридичній площині - подачею позовів до суду на злісних неплатників. У тих випадках, якщо власник квартири в ній не проживає і його місцеперебування неможливо встановити, питання буде розглядатися міською комісією.
Зміни, внесені в положення про «Бюджет громадської участі», мають на меті створити додаткові умови для поліпшення стану будинків і їх подальшого переходу на повноцінне самообслуговування.
Унікальна для українських міст Програма підтримки ОСББ в Маріуполі має свої результати. Число об'єднань співвласників збільшилося з 72 у 2016 році до понад 1200, що становить майже половину всього житлового фонду; упорядковано понад 350 дворів, виконано понад 420 капітальних ремонтів, реалізовано понад 1000 мініпроєктів. Кошти, що направляються з міського бюджету, щорічно збільшуються і склали 285 млн гривень у 2021 році.