Одноразову допомогу у 8000 гривень зможуть отримати ті підприємці та наймані працівники, хто встиг за 30 днів з моменту введення обмежувальних заходів подати заяву до "Дії", передає pr.ua.
Вносяться зміни до Держбюджету-2021
Верховна Рада України прийняла за основу проєкт закону про внесення змін до Держбюджету-2021 щодо надання допомоги застрахованим особам на період обмежувальних протиепідемічних заходів, пов'язаних із COVID-19.
Документом передбачається направити додатково 3 млрд гривень на соціальну підтримку застрахованих осіб тих суб'єктів господарювання, хто змушений був тимчасово призупинити свою діяльність через обмеження "червоної" зони.
На ці цілі у 2021 році вже виділено 2,8 млрд гривень. Плюс до цього – запропоновані 3 млрд гривень.
Допомога у 2021 році надається одноразово
Новий законопроєкт займає менше однієї сторінки друкованого тексту. У ньому відсутня будь-яка інформація про механізм, розмір допомоги та ту категорію осіб, які матимуть на неї право. Цей порядок, як зазначається у висновках парламентського Комітету з питань бюджету, регулюється іншим законом – про надання допомоги застрахованим особам на період обмежувальних заходів, ухваленим ще у березні цього року.
Нагадаємо, відповідно до цього чинного закону, допомога застрахованим особам – це виплата з Держбюджету у зв'язку із втратою частини заробітної плати найманими працівниками суб'єктів господарювання, роботу яких тимчасово призупинено внаслідок введення у 2021 році, починаючи з лютого, обмежувальних заходів, а також у зв'язку із втратою частини доходу фізичними особами-підприємцями.
Допомога у 2021 році надається одноразово. Її розмір складає 8000 гривень.
Застрахована особа має право звернутися із заявою протягом 30 днів з дня запровадження на відповідній території додаткових обмежувальних протиепідемічних заходів.
Заява подається самостійно, в електронній формі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг ("Дія").
Підтримка не для всіх
Чинний закон регламентує умови надання державної допомоги. Зокрема вона не надається найманим працівникам, за яких суб'єкт господарювання не нарахував ЄСВ (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) за всі місяці відповідного кварталу. Якщо обмежувальні заходи запроваджено у жовтні - листопаді – то за всі місяці другого кварталу 2021 року.
Не можуть розраховувати на допомогу також ті наймані працівники, середня заробітна плата яких перевищує 30 000 гривень.
Державна підтримка не поширюється на фізичних осіб-підприємців, які є застрахованими особами, але їхня державна реєстрація становить менше як три місяці. А також у тих випадках, якщо за останній звітний рік підприємець заплатив ЄСВ за себе менш як за шість місяців.
При цьому як для найманих працівників, так і для підприємців діє правило: основний вид економічної діяльності повинен належати до встановленого урядом переліку. Якщо не належить – допомога не надається.
Із запізненням більше ніж місяць
Новий законопроєкт Верховна Рада прийняла за основу 18 листопада. Тобто через 30 днів після того, як було встановлено "червоний" рівень епідеміологічної небезпеки на території Донецької області та низки інших регіонів. А значить – після того, як минув термін подання заяв про надання допомоги для найманих працівників та підприємців.
Нагадаємо, на території Донецької області обмежувальні заходи було введено з 18 жовтня. Вони стосуються роботи громадського харчування, ТРЦ, кінотеатрів, театрів, непродовольчих ринків та магазинів, спортзалів, басейнів тощо. Обмеження не діють у випадках, коли 100% співробітників і відвідувачів вакциновані.
Через призму нового законопроєкту це означає, що отримати державну допомогу у 8000 гривень цього разу зможуть лише ті застраховані наймані працівники та підприємці, які:
- по-перше, відповідають вимогам закону;
- по-друге, не отримували допомоги у 2021 році раніше;
- по-третє, встигли подати заяви до 18 листопада.
Чи багато набереться тих, хто пам'ятає про чинний закон та здогадався вчасно подати заяви, залишається під сумнівом.
А новий законопроєкт Верховна Рада має ще ухвалити у другому читанні, передати на підпис Президенту України, і лише наступного дня після його офіційного опублікування закон набуде чинності. Можливо, встигнуть виділити гроші цього року. Можливо, ні. А наступного року діятиме Держбюджет-2022, на який законопроєкт не поширюється.
Ось і виходить, що ухвалення нового законопроєкту більше схоже на популізм, оскільки термін подання заяв на надання допомоги вже минув, а незабаром закінчиться і бюджетний рік.