Наразі дитячі садки Маріуполя працюють чотири дні на тиждень.
П'ятий день – п'ятниця вважається санітарним. У цей час працівники дошкільних закладів проводять прибирання та дезінфекцію, а батьки гадають, з ким залишити дітей.
Мами й тата діляться своїми історіями та пропонують шляхи вирішення – від найпростіших до нетривіальних. "Відправити дітей до бабусі", "Найняти няню", "Залишити зі старшою сестрою", - у соціальних мережах можна знайти безліч порад від досвідчених батьків. Але не всім вони підходять: у когось немає бабусь, на роботі не дають вихідний, а няні виходять "у копієчку". Журналісти pr.ua дізналися, коли дитячі садки перейдуть на п'ятиденку, а також зібрали думки мам та тат.
Хто за старшого?
Мама чотирирічної Злати, маріупольчанка Ольга розповідає, що з кінця жовтня малеча відвідує сад чотири рази на тиждень. П'ятницю оголосили санітарним днем. Бабусі похилого віку стежити за онукою не можуть, тому батькам доводиться непросто. Ольга ділиться:
"Ми з чоловіком зайняті повний робочий день, тому для нас такий режим саду – велика проблема. Коли у школі було дистанційне навчання, з дитиною залишався старший син, який навчається в 11-му класі. Звичайно, сестра відволікала його, але доводилося потерпіти ".
Тепер і таке рішення неможливе – старшокласник навчається офлайн. Тож щоп'ятниці мамі доводиться брати відгул. Працює Ольга бухгалтером, і начальство йде назустріч. Але довго продовжуватися це не може – мало хто з роботодавців буде радий співробітнику, який працює чотири дні на тиждень.
Ще складніше доводиться маріупольчанці Юлії. У жінки троє дітей: старшій дочці 12, а хлопчикам – сім та три роки. Спочатку вона брала молодшого Дениса із собою на роботу.
"Потім мені сказали, щоб я вирішувала свої проблеми сама або звільнялася, - згадує жінка. - Я працюю продавчинею з 07:30 до 20:00. У цей час із молодшим сином сидять старші діти. У п'ятницю доньці доводиться пропускати уроки та залишатися вдома з братом. Коли вона їздила на змагання, за старшого залишався навіть семирічний син. Іншого виходу немає”.
Мамі п'ятирічної Саші Людмилі пощастило більше: є і бабуся, яка посидить з онукою, і робота під час карантину – дистанційна. Тому дитина увагою не обділена, проте жінка вважає, що сади повинні працювати повний тиждень:
"Дошкільник не може себе обслужити, нагріти їжу, піти погуляти. Багато знайомих мам через це звільнилися. Звичайно, санітарна обробка потрібна, але необов'язково виділяти на неї цілий день. Можна прибрати, поки діти гуляють на вулиці".
Вимушено та тимчасово
У дитячих садках пояснюють, ці заходи – вимушені та тимчасові. Але відмовитися від чотириденки поки що не можна.
"Я і сама, як мама дошкільника, розумію батьків, - каже завідувачка дитячих ясел-садка №117 "Юний моряк" Ганна Яковлєва. – Але краще ми працюватимемо чотири дні, ніж підемо на локдаун".
За словами завідувачки, санітарна обробка у п'ятницю допомагає знизити рівень захворюваності: "Ми відзначаємо спад респіраторних захворювань, коронавірусу – лише поодинокі випадки. Крім того, діти менше хворіють на вітрянку, ротавірусні інфекції".
Дезінфекцію проводять самі співробітники дитячих садків. Обробляються всі приміщення: спальні, коридори, санвузли, музичний зал. Дезінфікують меблі, підлогу, стіни.
"У звичайні дні ми теж прибираємо, але тільки тоді, коли діти виходять на вулицю. Ми миємо підлогу, провітрюємо кімнати. Але раз на тиждень прибирання – генеральне", - пояснює Ганна Яковлєва.
Крім того, в саду дотримуються й інших карантинних заходів: батьки не заходять до будівлі, а передають малюків на вулиці. Кожна група має свій вхід та вихід до дитячого садка, харчується окремо. Новорічні свята цього року теж пройдуть без мам і тат.
Надія – на січень
Директор департаменту освіти Маріупольської міськради Тетяна Братчикова каже, що за таким режимом сади працюватимуть до кінця року:
"Сподіваємось, що з січня епідситуація налагодиться, і дошкільні заклади зможуть приймати дітей п'ять днів на тиждень".
Зараз, за словами директора департаменту, захворюваність у дитсадках не зростає:
"До того, як ми запровадили чотириденку, в установах був сплеск. Закривалися на карантин цілі групи та навіть сади. Тепер бачимо позитивний ефект".
Ми поцікавилися, чи немає в міській раді планів відкрити черговий садок для батьків, яким нема з ким залишити дітей. Але поки що про нього не йдеться. За словами Тетяни Братчикової, чергові сади відкривають лише тоді, коли в одній з установ триває ремонт чи вихователі йдуть у відпустки.
Поки що батькам залишається чекати січня і сподіватися, що з нового року малюки зможуть ходити до садка весь тиждень – без винятків і без ризику для здоров'я.