Випробувати почуття польоту може кожен. У Маріуполі працює роупджампінг - екстремальний вид спорту і відпочинку.
Що відчуває людина, коли летить вниз, наскільки це безпечно і чому маріупольців вабить висота, дізнавався PR.UA.
Дбаємо про безпеку
Не всі маріупольці знають, що таке роупджампінг. Дослівно - це стрибок з мотузкою. Екстремали по всьому світу стрибають з нерухомих об'єктів зі страховкою. Трампліном може служити міст, труба або навіть висотний будинок.
У нашому місті є тільки одне місце, де можна полоскотати нерви. Це неексплуатована 65-метрова труба на Лівобережжі.
Менеджер проєкту «Роупджампінг Маріуполь» Світлана Чорнухіна розповідає: «Не варто плутати наш вид спорту з банджі-джампінгом, коли людям прив'язують гумку до ніг, і вони стрибають головою вниз. Це інший напрямок».
![]()
При роупджампінг все інакше. Учасник одягає підвісну систему, що страхує, подібну до тієї, що використовують парашутисти. З нею підіймається вгору по драбинці, яка є на високій трубі. Підвісна система кріпиться до страхувального троса, який розташований уздовж сходів. Стрибки відбуваються тільки при сприятливих погодних умовах - не повинно бути вітру і дощу. І потрібно, щоб зібралася група не менше п'яти людей.
«Поки людина підіймається по трубі, його страхує система. Навіть якщо він зірветься, оступиться, втомиться, вона не впаде, а повисне», — каже Світлана Чорнухіна.
Нагорі інструктори зустрічають спортсмена і пристібають до нього додаткову підвісну систему, до якої буде кріпитися подвійна мотузка. З нею людина і буде стрибати.
«У нас дві системи, дві мотузки, щоб у разі форс-мажорної ситуації був запасний варіант. Про безпеку ми дбаємо», - говорить менеджер.
Коли всі приготування зроблені, людина виходить на місток і звідти стрибає. Мотузку опускає сам інструктор, щоб в ній не можна було заплутатися та травмуватися. Внизу людини зустрічає член команди, який відстібає її від страховки та вітає з успішним польотом.
Горизонт - це турнік
Стрибати з труби можна по-різному. Досвідчені спортсмени роблять навіть сальто і кульбіти. Новачкам інструктори радять обійтися без трюків.
«Можна стрибати з розгону або просто зробити крок. Ми рекомендуємо розставити руки в сторону і «стрибнути на горизонт». Уявіть, що горизонт - це турнік, - каже Світлана Чорнухіна. - Також є люди, яким комфортніше стрибати бомбочкою, в позі ембріона».
Дивитися вниз чи ні – теж ваш вибір.
![]()
«Мені подобається це робити, — ділиться менеджер. - Так ти відчуваєш, що у тебе під ногами щось є».
Стрибок триває всього три секунди. Але за цей час люди встигають згадати все своє життя.
«Це відчуття вільного падіння, яке складно випробувати в реальному житті. Все проноситься перед тобою, вітер дме в обличчя. Для новачків це екстрим та адреналін», - говорить менеджер.
Стрибають і айтівці, і домогосподарки
Стрибок з труби обійдеться вам у кілька сотень гривень. Приходять спробувати свої сили і діти, і дорослі. Найменшому учаснику за всю історію було всього шість років, а найстаршій жінці – 67. Обмеження є тільки по вазі - стрибати можуть люди до 100 кг. Також просять утриматися від екстриму маріупольців з серцево-судинними захворюваннями, хворобами нервової системи.
Перед стрибком інструктори радять виспатися і не вживати алкоголь. Форма одягу - спортивна, обов'язково потрібно закрити плечі та ноги, щоб уникнути потертостей та саден. Всім учасникам видають каски й рукавички.
Часто стрибають з труби військові, для них це ще один спосіб тримати тіло в тонусі. У перегонах за адреналіном приходять парашутисти, дайвери. Але разом з ними на трубу підіймаються і недосвідчені маріупольці: діти, айтівці, домогосподарки. Є люди, які стрибають, щоб побороти страх висоти.
«Таких у нас більшість, - каже Світлана. - Це дійсно допомагає - люди зустрічаються зі страхом віч-на-віч і позбавляються від нього».
Одного разу до інструкторів звернулася маріупольчанка, щоб перемогти свою фобію. Їй пояснили: в житті завжди є складні моменти, які потрібно «перестрибнути», це загартовує характер. Дівчина стрибнула з труби, а потім змінила все своє життя – кинула роботу, що була їй не подобалася, і перестала зациклюватися на перешкодах.
Роупджампінг або парашут?
Сама Світлана стрибала з труби вже багато разів, тому на неї підіймається без страху. У минулому вона - інструктор зі стрибків з парашутом. Порівнюючи дві екстремальних розваги, каже: «Відчуття від них абсолютно різні. З парашутом ти стрибаєш з висоти 1000-4000 метрів, можна сказати в невідомість, тому що того, що знаходиться внизу, практично не видно».
![]()
Та й політ триває довше - близько хвилини. За цей час можна відчути своє тіло в повітрі, зробити перекиди. Заняття таким видом спорту набагато страшніше. Тим, хто поки не наважується на парашут, можна спробувати роупджампінг. На пам'ять від польоту залишаться яскраві кадри, які зробить Світлана Чорнухіна.