Дах будинку Юр'єва в Маріуполі, можливий скотомогильник, цвинтар розстріляних у НКВС - нові загадки історії загадав оцифрований аерознімок 1943 року.
Його опубліковано у відкритому доступі на проєкті дніпрян OldMaps.

Його надав після отримання з американського архіву маріупольський збирач старовинних мап та знімків Леонід Горохов. Він розповів pr.ua про свої відкриття після розгляду німецького аерознімка за 1 жовтня 1943 року.
"Дім Юр'єва - це найцікавіший факт зі знімка нацистів. 10 вересня 1943 року радянські війська звільнили Маріуполь і зайшли до міста. Пройшов практично місяць, після цього і було зроблено німецьке фото. На ньому чітко видно дах будинку Юр'єва, який цілий. Вивчив інші будівлі на знімку, в тому числі й в Приморському районі: видно дахи будівель, що горіли або завалилися, а будинок Юр'єва цілий. Радянська кінохроніка зняла на камеру, як радянські війська увійшли до міста, за зйомками з літака чудово видно проспект Республіки (нині - Миру) та будинок Юр'єва, який вже згорів. Є три фотографії, на яких будівля вже після пожежі, але 1 жовтня вона, як виявилося, ціла. Питання, коли саме будинок був спалений насправді, коли знімали місто з літака і хто його міг спалити? Така загадка. Адже за офіційною версією його підпалили німці, коли йшли з Маріуполя", - поділився Леонід Горохов.
![]()
Будинок Юр'єва на німецькому аерознімку за 1 жовтня 1943 року
За його словами, будинок Юр'єва - далеко не єдине питання, яке ставить отриманий аерознімок. Так, на знімку чітко видно:
- можливий словацький військовий цвинтар на місці телевежі на проспекті Нахімова. Є версія, що в районі дитячого парку з атракціонами знаходили черепи та кістки. Відомо, що згодом після звільнення міста цю ділянку зрівняли із землею. Німецький аерознімок за 1.10.1943 року на цій ділянці зняв невідомий об'єкт;
- скотомогильник або цвинтар НКВС, що на місці за автогаражним кооперативом на вулиці Купріна. За словами Леоніда Горохова, він чув від маріупольців, що при спорудженні семиповерхової будівлі МЛ №2 було зрито невідоме кладовище. Об'єкти на знімках можуть бути траншеями, котлованами, а може й об'єктами аеродрому;
- ймовірні недобудовані укріплення РСЧА, які бачив командир розвідбату "Лейбштандарта СС Адольф Гітлер" Курт Меєр у день захоплення Маріуполя.
"Є інформація, що в районі гаражів знаходили черепи та кістки, у тому числі черепи з отворами. Тим паче городяни також кажуть, що на тому місці був і скотомогильник. А він міг бути дуже гарним місцем для поховання жертв НКВС, розстріляних у тому самому будинку Юр'єва. Старожили так розповідали. А Курт Меєр, за його книгою, знаходився на найвищій точці та бачив пряму, як стріла, дорогу в місто. Судячи з усього, вона знаходилася недалеко від сучасного магазину "1000 дрібниць" або АС-2. Дослідження є, але як це все перевірити, питання", - розповів про побіжний аналіз маріуполець.
Також на знімку 1 жовтня 1943 року видно порт, зруйнований елеватор, старий ринок на місці ДТСААФ, будинок Хараджаєва тощо.
Щоб прояснити ці нові питання історії міста, Леонід Горохов має намір придбати ще два якісніші німецькі знімки в архіві США за травень та вересень 1943 року. Також він планує їх роздрукувати у великому форматі та в майбутньому організувати виставку своєї колекції.
Нагадаємо, що відновлений будинок Юр'єва в Маріуполі знаходиться на проспекті Миру, 40 і приваблює сьогодні своєю архітектурою.
Побачити оцифрований аерознімок нацистів можна за посиланням.
Світлини надані Леонідом Гороховим