У Маріуполі вчора, 20 травня, тисячі маріупольців відзначили національне свято – День вишиванки. Традиційно українці відзначають його з 2006 року. Державну підтримку він отримав у 2013 році, передає PR.UA.
Саме в цей день прийнято надягати вишиванку, як символ національних традицій та ідентичності.
Зазначимо, що через карантинні обмеження від традиційного параду довелося відмовитися. Однак національне свято відзначили з дотриманням усіх протиепідемічних норм.
Міський голова Маріуполя Вадим Бойченко привітав маріупольців і додав, що кожен городянин, одягнувши вишиванку, може стати частиною цього свята.
«Вишиванка - це наш національний символ. Наш етнічний код, який об'єднує кожного в одну велику Україну. Кожен з нас, одягнувши вишиванку, може стати частиною цього свята. Давайте разом розфарбуємо наш Маріуполь в яскраві кольори вишиванки, символу єднання України», - каже мер.
Він зазначив, що ми живемо ще в епоху карантинних обмежень, однак це не заважає нам проводити свята з дотриманням дистанції. Вадим Бойченко також закликав усіх вакцинуватися, щоб вирватися з «цього ковідного полону» і повноцінно насолоджуватися тими культурними особливостями, які зародилися в Маріуполі без обмежень.
Святкування розпочалися одразу на двох локаціях - у Театральному сквері та у Лівобережному парку «Веселка».
Так, у центрі міста за драматичним театром встановили велике панно у вигляді рушника - воно простягнулося на 10 метрів. Банер зібрали з фотографій маріупольців - напередодні свята в соцмережах влаштували флешмоб «Код Єдності». Маріупольці ділилися своїми фото у вишиванках.
«Ми з'єднали їх і розмістили на панно, - розповідає начальник культурно-освітнього відділу департаменту культурно-суспільного розвитку Євгенія Бузук. - Нам надійшло понад 500 фотографій».
Маріупольці робили селфі навпроти банера, учасники флешмобу шукали на ньому себе. Крім того, у Театральному сквері з Днем вишиванки вітав оркестр Національної гвардії України.
Також всі бажаючі могли побачити виставку вишиванок від музею народного побуту - там зібралися рушники 19 століття та вишиванки минулого століття.
У маріупольців була можливість зайнятися творчістю. Вихованці художніх шкіл малювали патріотичні малюнки на мольбертах. Поруч проходили майстер-класи для всіх бажаючих: вишивка, квілінг, малювання. Уроки проводили міські майстри та умільці.
Крім цього, бібліотеки підготували для маріупольців книжкову виставку з примірниками літератури про народну творчість, українську культуру та вишивку.
Як розповіли PR.UA місцеві жителі, найбільше їх вразив концерт, який транслювали на екрані. У зв'язку з поширенням COVID-19 артистів в місто вирішили не запрошувати. Замість цього для маріупольців змонтували цілий фільм з виступами різних колективів.
«Такий незвичайний формат концерту - ініціатива Маріуполя. Ми запропонували іншим містам зняти відео з виступами до Дня вишиванки, а потім відібрали найкращі. Участь взяли оркестри, пісенні та танцювальні колективи Львова, Сум, Хмельницького, Тернополя, Закарпаття, Одеси, Харкова та інших великих міст України. Відео змонтували на Маріупольському телебаченні», - зазначила начальник культурно-освітнього відділу департаменту культурно-суспільного розвитку Євгенія Бузук.
Як зазначають маріупольці, вишиванка - не просто гарний одяг, це національний оберіг. І кожен символ вишивки має своє значення. Мета свята - зберегти та популяризувати народні традиції створення та носіння вишитого українського одягу.