Маріупольці стали ініціаторами випуску календаря та барвистих листівок урумською мовою – мовою греків Надазов'я.
Орнаменти, незвичайні сюжети та вірші зображають на листівках цю унікальну культуру, передає pr.ua.
Таку ідею реалізували незалежний дослідник культури надазовських греків Олександр Рибалко, художниця з Маріуполя Анастасія Пономарьова та поетеса зі Старогнатівки Кірікія Хавана.
"До цього ми видали календар урумською мовою, а потім вирішили, що з гарними малюнками та віршами можна на додаток до нього створити комплект із 12 листівок. Все це з метою популяризації мов греків Надазов'я. Сюжети ж малюнків засновані на змісті віршів – я переслав тексти Кірікії Хавана, а Анастасія спробувала їх проілюструвати. Малюнки настільки мені сподобалися, що захотілося видати листівки. З орнаментами також видано закладки для книг", – розповів pr.ua історію появи цієї серії Олександр Рибалко.
За його словами, листівки, як і календар, надруковані у київській друкарні. Так ініціатори проєкту прагнуть привернути увагу до грецьких мов та культури, які перебувають під загрозою зникнення.
Власними враженнями про листівки поділилася головний редактор видання "Елліни України" Вікторія Помазан.
"Неймовірні листівки показують не лише багатство урумської мови, а й самобутність ментальності греків Надазов'я. І це не може не заворожувати", - написала вона у соцмережах.
У планах творців барвистих етнічних листівок випуск румейської віршованої азбуки ялтинського діалекту за аналогією вже виданої "Урумської віршованої абетки". З кожним днем носіїв цих мов, за спостереженнями авторів проєкту, дедалі менше, а особливо серед молоді. Тому календарі, листівки та абетка можуть стати засобом популяризації цієї унікальної культури.
Комплект листівок вийшов обмеженим накладом, але будь-хто, хто цікавиться історією та традиціями греків Надазов'я, може звернутися до Олександра Рибалко.
"Ми хочемо, щоб люди хотіли цю мову чути, вивчати, читати, щоб щось красиве було зроблено румейською та урумською мовами. У нас є свої орнаменти, своя історія та культура, привезені з Криму", - підкреслив Олександр Рибалко.