У Маріуполі розробляють стратегію розвитку до 2030 року. Один із її ключових напрямів – екологія. Щоб визначити головні завдання та встановити терміни виконання проєктів, представники муніципалітету провели зустріч зі спеціалістами Групи Метінвест.
Під час обговорення металурги розповіли про нову технологічну стратегію компанії. У документі розглядається поступовий перехід до зеленої металургії, електросталеплавильного виробництва та декарбонізації. Розробкою документа вже займаються і він готовий буде наприкінці наступного року. Також не припиняється модернізація доменного переділу, конвертерного цеху, коксохіму та інших виробничих об'єктів. Меткомбінати імені Ілліча та "Азовсталь" виконують усі взяті на себе зобов'язання.
Майбутнє – у безвуглецевій металургії
Так, директор департаменту сталого розвитку та екологічного менеджменту Групи Метінвест Віталій Коваленко розповідає:
"Ми працюємо над новою технологічною стратегією Групи Метінвест. Вона передбачає перехід на нові ланцюжки виробництва, а саме електросталеплавильне виробництво з використанням технології прямого відновлення заліза. Це призведе до зниження виробництва коксу, агломерату та чавуну".
Такий сценарій зведе на нуль викиди парникових газів, і в майбутньому дозволить прийти до безвуглецевої металургії.
Також Віталій Коваленко розповів про те, як просуваються головні екологічні проєкти на підприємствах. Так, на меткомбінаті імені Ілліча стоїть завдання виконати аспірацію неорганізованих викидів киснево-конвертерного цеху, зараз виконується проєктування.
"Цього немає в публічних зобов'язаннях, але ми реалізуємо проєкт", - зазначає Віталій Коваленко.
Роботи – в активній фазі
Депутат міської ради Максим Бородін поцікавився, які заходи заплановані щодо екологічної модернізації меткомбінату "Азовсталь". Він запитав:
"Коли буде закінчено перекладання коксових батарей?"
Начальник відділу охорони навколишнього середовища меткомбінату "Азовсталь" Лілія Будревич розповіла:
"Перекладання першої коксової батареї завершиться у 2025 році, до цього часу пройде реконструкція біохімічної установки. Одночасно буде модернізовано цех уловлювання та сіркоочищення – у 2026 році роботи будуть завершені".
Також вона поділилася подробицями ремонту у конвертерному цеху підприємства. Наразі він в активній фазі: пройшов відновлювальний ремонт пароперетворювача №2, ведуться роботи на енергоблоці, який забезпечуватиме спеціально підготовленою водою систему охолодження газоочищення. Мокре газоочищення буде повністю замінено на сухе. Проєкт реконструкції конвертерного цеху передбачає встановлення двох електрофільтрів, рукавного фільтра, та буде завершено наступного року.
Роботи ведуться у вапняно-випалювальному цеху підприємства. На печах, що обертаються, модернізують електрофільтри.
"На першій печі проходитимуть пусконалагоджувальні роботи, другу зупиняємо на модернізацію. Роботу на третій та четвертій виконаємо до кінця червня. Також у цьому цеху ми встановлюємо плоско рукавні фільтри та безпилові вивантажувальні пристрої", - говорить Лілія Будревич.
Учасники наради також порушили питання озеленення санітарних зон. Віталій Коваленко розповів, що на реалізацію цих проєктів наступного року вже закладено 7 млн грн. Лілія Будревич також зазначила, що минулого року було висаджено 200 дерев на вулиці Набережній, усі вони прижилися на 100%. П'ятнадцять туй також з'явилося у 17-й школі на Правому березі, дерева висаджували в районі прохідних вапняно-випалювального цеху, на перетині вулиці Лепорського та Набережної, а також на вулиці Голубенка.
Поетапна модернізація
Також на зустрічі говорили про екологічні заходи на меткомбінаті імені Ілліча. Зокрема, представників громадськості цікавили питання модернізації аглофабрики, міксерного відділення та доменного переділу.
Начальник відділу охорони навколишнього середовища меткомбінату імені Ілліча Володимир Колодочка розповів:
"Проєкт модернізації аглофабрики завершено на 100%, всі неефективні газоочистки було замінено на двоступеневе очищення із застосуванням циклонів та рукавних фільтрів. У планах до кінця першого кварталу 2022 року виконати ремонт у хвостових частинах агломашин".
У міксерному відділенні реконструкція вже відбулася. Газоочищення включається під час виконання всіх технологічних операцій та працює на 100%.
"Також хочу розповісти про ситуацію у доменному цеху. Раніше на ливарних дворах усіх наших печей застосовувалася низькоефективна технологія придушення бурого диму азотом, на сьогодні постановочні місця під чавуновозні ковші доменних печей №3 та №5 оснащені укриттями, якими бурий дим, що утворюється при попаданні рідкого чавуну в ківш, уловлюється та прямує на рукавні фільтри. Рукавні фільтри ефективно очищають вихідні гази. Ремонт на доменній печі №4 пройде у першому кварталі 2022 року", - зазначив Володимир Колодочка.
Керуватися фактами та нормами закону
Депутат міської ради Максим Бородін поцікавився:
"Коли ми побачимо на доменних печах модернізацію, яка включатиме будівництво дворівневих ливарних дворів?"
На це йому одразу надали відповідь: у законодавстві України таких вимог немає. Попри це депутат звинувачував підприємства в ухиленні від своїх зобов'язань.
Директор департаменту сталого розвитку та екологічного менеджменту Групи Метінвест Віталій Коваленко прокоментував ситуацію:
"Це маніпуляція базовими термінами та поняттями. Ніхто не оминає законодавство. Закони не передбачають будівництва дворівневих ливарних дворів. З погляду на закони ми навіть перевиконали нині встановлені вимоги!"
Поставив крапку в обговоренні директор департаменту екології та енергоменеджменту Маріупольської міськради Ваагн Мнацаканян. Він перерахував основні екологічні заходи, які потрібно внести до стратегії розвитку міста та ініціював екскурсію на виробництво:
"Думаю, до лютого епідситуація в Маріуполі покращиться, і ми зможемо зняти низку питань, коли побуваємо на меткомбінатах. Всі учасники цієї зустрічі зможуть на власні очі побачити реалізовані проєкти".