З 1 липня цього року набирають чинності норми закону про підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи, передає PR.UA.
Мінімальний поріг
Верховною Радою прийнятий і підписаний Президентом України Закон «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи» щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».
Відповідно до документа, з 1 липня 2021 року збільшується мінімальний поріг пенсій майже вдвічі. У всіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала в результаті Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими:
для I групи інвалідності - 6 000 гривень;
для II групи інвалідності - 4 800 гривень;
для III групи інвалідності - 3 700 гривень;
для дітей з інвалідністю - 3 700 гривень.
З 1 липня 2021 року в разі, якщо в інвалідів-ліквідаторів щомісячний розмір пенсійних виплат не досягає у першої групи - 100%, у другої - 80%, у третьої - 60% розміру середньої заробітної плати в Україні за попередній рік, то їм виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у недостатній сумі.
Ця ж норма стосується осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, в складуванні ядерних зарядів, в результаті чого отримали інвалідність.
Додаткова пенсія в повному обсязі
З 1 січня 2022 року «додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, та щомісячна компенсація сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачується повністю незалежно від заробітної плати, пенсії чи іншого доходу», йдеться в законі.
Правда, з цього приводу є зауваження від Головного науково-експертного та Головного юридичного управлінь Верховної Ради. Вони зводяться до того, що дана норма не узгоджується з чинним законодавством, згідно з яким максимальний розмір пенсії (з урахуванням додаткової) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Очевидно, що врегулювати це питання належить Кабінету міністрів України у своїх підзаконних актах.
Пільги щодо визначення заробітної плати
З початку 2022 року у тих випадках, коли людина звертається за нарахуванням пенсії, за її бажанням заробітна плата може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Якщо це менше ніж 12 місяців, то зарплата визначається шляхом ділення загальної суми на кількість відпрацьованих місяців.
Починаючи з 1 січня 2022 року, для нарахування пенсії по інвалідності особам з-поміж учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, за бажанням такої людини, яка звернулася за пенсією, заробітна плата визначається, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня відповідного року.
Ця норма поширюється не тільки на цивільних осіб, але також на військових, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії на ЧАЕС, інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складуванні ядерних боєприпасів, в результаті чого отримали інвалідність.
Під дію цієї норми підпадають також пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Новий закон регламентує: призначення пенсій, як і їх перерахунок, проводиться відповідно до законодавства, чинного на момент звернення людини.
Реалізація цього закону потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України в розмірі 526,5 млн гривень на 2021 рік (для виплат в липні-грудні). А у 2022 році з урахуванням 10-відсоткової індексації пенсійних виплат додаткові витрати державної скарбниці складуть 1,158 млрд гривень.
Нагадаємо, мінімальні пенсії маріупольців зросли на 85 гривень.
Світлина з відкритих джерел