Скільки років першій ляльці? На це питання, напевно, не відповість ніхто. У різних частинах світу маленькі фігурки створювали по-різному: ліпили з глини, скручували з соломи, шили з клаптиків тканини.
Йшов час, і ляльки все більше були схожі на людей. Нарядні красуні оживали в порцеляні, смішні немовлята сміялися і моргали наклеєними віями. Скільки б іграшок не було у дівчинки, усі поступаються перед улюбленою лялькою!
Що говорити, їх зберігають навіть дорослі. Хтось збирає порцелянові колекції, інші полюють на ляльок-улюблених героїв. Журналісти PR.UA поспілкувалися з хранителями музейних фондів і тими, хто не мислить життя без цих іграшок.
Ляльки бувають різні
Всього в Краєзнавчому музеї Маріуполя зберігається понад 30 ляльок. Їх сюди приносили люди - хтось знайшов раритет в домашній колекції, хтось пошив сам ляльку-репліку.
Найстарішу ляльку в колекції передали в 1924 році. Це керамічна іграшка-свистулька з глини. Вона зроблена у вигляді жінки. Попереду - плаття з пишною спідницею, корзинка, капелюх. Позаду - маленький отвір, за допомогою якого можна свистіти.
«Швидше за все, вона місцевого виробництва, - каже хранитель фондів. - У ті часи діти в побуті грали такими іграшками».
Відразу привертає увагу величезна лялька-красуня. Зростом «дівчинка» в картатому платтячку майже з маленьку дитину! Її в Маріуполь привезли з Німеччини у повоєнному 1945 році.
«Це трофейна іграшка, - пояснює Людмила Якушенко. - Обличчя в неї було розбите. Її реставрувала наша маріупольська кукольниця Маргарита Кошкош».
Також майстриня пошила для музею репліку. Маленька лялька з хвостиками нагадує тих, якими діти грали у 19 столітті. У музеї є американські, радянські, німецькі іграшки. Всі вони зроблені з різних матеріалів.
«Збереглися ляльки з фаянсу, є іграшки з деревостружкової суміші, пластмасові, гумові ляльки. Залишилися рідкісні целулоїдні ляльки - їх виробляли недовго, так як цей матеріал легко займається», - розповідає зберігач фондів.
Від оберега до моделі
Люди здавна створювали ляльок. При чому, спочатку їх сприймали не тільки як дитячу іграшку, але і зсправжній оберіг. Відомо, що найдавнішим єгипетським лялькам близько 4 тисяч років, і вони служили у якості поховальних дарунків. У 5-4 столітті до н. е ляльок створювали в Греції. Їх зберігали юні дівчатка, а коли виходили заміж - приносили в дар богиням Гері, Артеміді або Афродіті. Так гречанки прощалися зі своїм дитинством.
В українських сім'ях робили ляльки-мотанки. Всі ми знаємо, що у них немає обличчя, а його замінює вишитий хрест. Чому так? За однією з версій в ті часи люди проводили обряди: якщо дитина хворіла, в ляльку символічно «зашивали» недуги і потім спалювали. Тому і не можна було робити її схожою на людину.
З часів Середньовіччя в Європі стали широко поширені християнські лялькові вистави. У XVII столітті у Франції створили мініатюрних воскових ляльок, які повторюють риси жінки. До ляльок додавалися мініатюрні копії наймодніших нарядів. Саме так інші країни Європи могли дізнатися про нові тенденції в світі моди. Ляльки були призначені не для дівчаток, а скоріше для дорослих дам. Чого тільки вартий факт, що в 1453 році королева Іспанії замовляла вбрання з Парижа за зразками, побаченим на ляльках! За часів, коли не було модних журналів, інтернету і показів, кравці могли скроїти сукню за прикладом лялькового вбрання.
Заборона на іграшки
Головний зберігач фондів Краєзнавчого музею Людмила Якушенко розповідає: «Ляльки з'являлися в різних культурах з давніх часів. У нашому регіоні колись були популярні народні іграшки - їх скручували з мочала, соломи, вирізали з дерева, шили з тканини».
Ляльки в звичному для нас розумінні в магазинах можна було купити в 17-18 столітті. Але дозволити їх собі могли далеко не всі.
«Це були жінки в гарному одязі з аксесуарами, - розповідає Людмила. - Таких старих іграшок у нас не збереглося, але, можливо, вони є в українських музеях ляльок».
Упродовж віків мода змінювалася, іграшки ставали більш масовими. У 1909 році в Німеччині випустили першого пупса - ляльку-немовля. Він був уже дитячою іграшкою, а не предметом розкоші.
У радянський період в Україні іграшки були доступними. Але не відразу - на початку на них наклали заборону. Людмила Якушенко розповідає: «У 1924 році нарком освіти Анатолій Луначарський заборонив виробництво іграшок, вважаючи це буржуазним пережитком. Але діти продовжували грати, і все частіше з'являлися артілі, які робили іграшки з дешевих матеріалів».
Невдовзі після цього іграшки реабілітували, і почалося їх промислове виробництво. Перших радянських ляльок почали випускати в костюмах гімнасток, регулювальниць, продавчинь, школярок, лікарів.
У маріупольському краєзнавчому музеї зберігається довоєнна іграшка 30-х років. Це не дівчинка, а хлопець-гімнаст, який виконує вправи. Так намагалися прищепити здоровий спосіб життя.
Ляльки кінця 19 століття і кінця 90-х минулого... Американський пупс, неваляшки 50-их, ляльки в національному одязі. Чого тільки немає в Краєзнавчому музеї Маріуполя. Коли-небудь обов'язково зайдіть помилуватися експозицією.