Старі карти Маріуполя різних епох його існування можуть стати джерелом історичних відкриттів.
Любитель історії Леонід Горохов купує карти старого міста і надає їх у відкритому доступі для проєкту OldMaps. Свої знахідки він бере в архівах ближнього і далекого зарубіжжя, а періоди історії карт в його колекції найрізноманітніші — від початку ХІХ століття до другої половини ХХ.
Як розповів PR.UA Леонід Горохов, кожна з них дозволяє виявити невідомі об'єкти міста і визначити точне місце розташування колишніх. Точність, розміри і якість старих карт вражають - деякі в роздрукованому вигляді досягають розміру 3х3 метри!
«Я цікавлюся історією, брав участь у розкопках біля ДТСААФу всі п'ять сезонів. Буквально минулого року мене стала цікавити тема німецьких аерознімків, познайомився з Сергієм Чигівінцевим, учасником проєкту OldMaps. З його допомогою замовив два знімки, один з США прийшов, інший у зв'язку з карантином і відомими подіям в Штатах не був отриманий. Через деякий час Сергій повідомив, що є можливість замовити вже супутникові знімки Маріуполя 60-70 років ХХ століття. Придбаний знімок Жданова 1973 року виявився дуже якісним. Так я почав замовляти карти в зарубіжних архівах і надавати їх для прив'язки до Google на ресурсі Артема Костюка і Сергія Чигівінцева», — поділився Леонід Горохов історією свого колекціонування карт Маріуполя.
За його словами, зараз, крім знайдених раніше в інтернеті мап, у нього є знімки Жданова 1962, 1964, 1966, 1972, 1973, 1975, 1977, 1980 років і старі карти 1890 і 1856 років.
![]()
Фото надано Леонідом Гороховим: Маріуполь 1944 року на німецькому супутниковому знімку.
«Все це обходиться не безкоштовно, але у мене така можливість є. Супутниковий знімок коштує 35 $. Та й відбувається все не так швидко, бо на пошук карти, сканування і пересилання потрібен час. Зараз чекаю супутниковий знімок Жданова 1968 року, в травні прийдуть карти Нікольського і Мангуша 1853 року. Карта міста 1856 року роздрукована і передана в краєзнавчий музей. У власній колекції у мене також німецька фотозйомка району Юр'ївки 1941-го, Маріуполя 1944-го, карта 1853 року Маріупольської округи і 1930 року. Вони у мене на стіні», — додав колекціонер.
Маріуполець зазначив, що в залежності від якості зйомки і зображення, розмір роздрукованих карт досягає 1х1 м, 1,5х1,5 м, а то і 3х3 метри. «Вага» супутникових знімків в цифровому вигляді також далеко не мала - 1,2 Гб! При конвертації файлів якість зображення відразу втрачається.
Друкує їх Леонід Горохов в одному з рекламних агентств, оскільки для вивчення історії місцевості важливі деталі зображень.
Також він планує відшукати карту району міста, що раніше вважався військом Донським, де нині розташований Лівобережний район. На OldMaps також продовжаться прив'язки старих карт Маріуполя і його іноземних супутникових знімків.
![]()
Фото надано Леонідом Гороховим: Мапа Азовського моря 1833 року.
Леонід Горохов підкреслив, що метою захоплення є перш за все допитливість і бажання побачити, як виглядав і зростав Маріуполь в колишні часи.
«Іноді є такі місця, розташування яких перевірити неможливо, тільки чутки. Наприклад, є інформація, що при будівництві ГБ №2 було зрито якесь кладовище або поховання. Перевірити це неможливо. По супутниковим знімкам прекрасно видно ділянки землі, де зараз вул. Купріна та бул. Шевченка, видно льотне поле, міська в'язниця на місці ЦУМу. Цікаво завдяки прив'язці визначити той же курган «Дід». Також недалеко від цього кургану позначений якийсь об'єкт, названий «Магом. кладб.» або Магометанське кладовище. Після прив'язки карти 1890 року Артемом Костюком до сучасних геолокацій міста стало зрозуміло, що воно знаходилося на перетині пр. Будівельників та бул. Шевченка. Інформації про нього ніхто не знає, на картах до та після цієї ділянки також не позначено. Це дуже цікаво, тобто видно, що було, що збереглося... Мені цікава історія міста з цього аспекту, як все виглядало зверху», — розповів Леонід Горохов.
Роздрук однієї з карт Маріуполя їм вже передана краєзнавчому музею, надалі будуть передані знімки інших періодів.
Відзначимо, що останньою мапою міста, яка була опублікована в рамках проєкту OldMaps, стала «Карта порта, рейда и города Мариуполя описи отдельной съемки кавказскаго берега Чернаго моря 1888 года», що видана у 1890 році.
Ознайомитися з картами та побачити місце розташування старих об'єктів можна за посиланням.
Ілюстрація надана Леонідом Гороховим: Маріуполь на мапі Азовського моря 1833 року.