Дізнатися, яким же був Маріуполь в 50-х роках, можна з зацифрованих номерів газети «Приазовський робочий».
Центральна міська публічна бібліотека ім. В. Г. Короленка у відкритому доступі опублікувала випуски за 1951 рік і вже розпочато електронний архів 1955-го, передає PR.UA.
Завдяки зацифрованому фонду газети маріупольці знаходять імена своїх предків, дізнаються цікаві факти про місто і роблять краєзнавчі відкриття. Про те, як з'явилася ідея зацифрувати газету, PR.UA розповіла головний бібліотекар Центральної міської публічної бібліотеки Тетяна Кір'якулова.
«Така ідея з'явилася після переїзду в нову будівлю — бібліотекарі зрозуміли, що фонд приходить, так чи інакше, в занепад. Газети старі, а втратити дані було б шкода. Архів номерів «Приазовського робочого» у нас ведеться з 1951 року, з деякими проміжками. Уже просканований 51-й рік і в дану хвилину займаюся 55-м. Відразу ж викладаємо у вільний доступ, є можливість пошуку по тексту прізвищ або іншої інформації. У планах зацифрувати весь фонд видання», — поділилася Тетяна Кір'якулова.
Номери «Приазовського робочого» оцифровують за допомогою 3D-сканера з серпня 2020-го. Поки вистачає технічних можливостей пристрою, що зчитує у форматі А3, але, наприклад, більш пізні випуски видання значно більшого формату.
За словами бібліотекаря, на сканування однієї сторінки йде 4 хвилини, але все одно потрібен час на обрізку, зшивання окремих сторінок в номер, формування файлу в форматі PDF і завантаження.
![]()
«Коли вперше виклали номер, люди дуже обговорювали, що в Маріуполі були бавовняні поля і велика риба. Це все викликало бурхливе обговорення. І сама я під час цифрування роблю відкриття, газети читаєш, як казку. Скоро буду викладати нові випуски, в яких публікації викликають посмішку», — зазначила Тетяна Кір'якулова і додала, що городяни дуже активно користуються зацифрованим архівом.
Сформовані номери «Приазовського робочого» доступні на Google-диску за посиланням. Своєю чергою газета готова надати бібліотеці електронний архів видання з 2019 року.
Як повідомляв PR.UA, після «Приазовського робочого» Тетяна Кір'якулова планує зайнятися зацифруванням підшивок газет «Іллічівець», «Азовсталець» та інших. Роботи попереду багато, адже у відділі періодики понад 10 тисяч примірників друкованих видань.
Фото Аліни Комарової