13 червня 2014 року стало знаковою датою в новітній історії Маріуполя – українські сили у складі батальйону «Азов», Національної гвардії та Збройних сил України звільнили місто від бойовиків «ДНР». Сім років тому Україна відстояла Маріуполь.
У 7-у річницю визволення Маріуполя PR.UA згадує, як це було. Матеріал підготовлено на основі публікацій в ЗМІ та інформації з відкритих джерел.
Місто в заручниках
Навесні 2014-го проросійські терористи контролювали більшу частину території Донецької та Луганської областей. З середини квітня бойовики утримували будівлю міської ради, а 9 травня напали на будівлю МВС і вбили кількох українських силовиків.
Наступного дня штаб АТО тимчасово вивів бійців Нацгвардії з Маріуполя, щоб уникнути жертв серед жителів. З 10 травня по 13 червня центр Маріуполя був перекритий барикадами, в місті викрадали людей, а батьки боялися випускати дітей з дому.
![]()
Підготовка до штурму
Батальйон «Азов» сформувався 5 травня 2014 року. Сьогодні він входить до складу Національної гвардії, тоді ж був добровольчим підрозділом Міністерства внутрішніх справ. Саме на «Азов» МВС зробило ставку, плануючи звільнення Маріуполя.
До операції готувалися два тижні – бійці проходили підготовку в Бердянську на полігоні МВС, де відпрацьовували штурм «укріпрайонів» терористів. Батальйон був доукомплектований і забезпечений необхідним озброєнням.
![]()
150 «азовців», дві роти батальйону «Дніпро-1», 1-ша бригада НГУ та бійці 79-ї окремої аеромобільної бригади – таким був склад українських сил. Нашим воїнам протистояло близько 80 бойовиків.
Звільнення Маріуполя
Операція зі звільнення Маріуполя почалася в п'ятницю, 13 червня 2014 року, о 4:50.
![]()
«Азов» вдарив по бойовиках із зенітних установок ЗУ-23. Потім вступили штурмові групи – вони повинні були взяти відділення банку на вул. Грецькій.
Терористи встигли замінувати підступи до банку – на одній з мін підірвався боєць «Азова». Бійці просувалися швидко і вже через кілька годин ліквідували основні опорні пункти та техніку бойовиків, знищили снайперські точки терористів.
Маріуполь був звільнений до полудня.
![]()
В ході операції чотири (за іншими даними – п'ять) воїнів АТО були поранені. Загиблих з українського боку не було. 20 бойовиків було затримано, 17 терористів – поранено, 5 (за іншими даними 6) – вбито.
Форпост Приазов'я
День визволення Маріуполя став переломним моментом в історії нашого міста. Україна не тільки відстояла законне право на Приазов'ї, а й завадила Росії продовжити експансію південного сходу нашої країни. Експерти зазначають: саме після невдачі з «останнім форпостом Приазов’я» керівництву РФ довелося продовжувати війну, залучаючи власні регулярні частини.
Після звільнення Маріуполя бійці «Азова» провели «широкинську операцію» і звільнили Широкине, Лебединське, Бердянське, Комінтернове і Павлопіль. Завдяки цьому лінію фронту вдалося відсунути від мирного українського міста та убезпечити жителів Маріуполя від постійних обстрілів російських найманців.
Сьогодні Маріуполь відзначає 7-у річницю звільнення від бойовиків. Але ми пам'ятаємо: збройний конфлікт на Сході України вже забрав життя майже 4 тисяч мирних жителів і понад 4 тисяч українських військових, десятки тисяч людей були поранені, а півтора мільйона – покинули свої будинки. І стати абсолютно мирним містом Маріуполь зможе тільки тоді, коли Донецька, Луганська області та Крим будуть звільнені.
![]()