За той час, відколи COVID-19 з абстрактної «страшилки» з Китаю став реальним ворогом у всьому світі, ставлення до щеплень у значної частини маріупольців змінилося.
Хтось перехворів сам, у когось важко перенесли недугу члени сім'ї, а у декого він забрав життя найдорожчих людей. Ліків від підступного вірусу все ще немає - зате є вакцини.
Якими темпами просувається кампанія зі щеплення в Маріуполі? Які використовуються вакцини? Як вони переноситься маріупольцями?
Вірус все ще поруч
Щеплення від коронавірусу в Маріуполі роблять уже п'ятий місяць, але насправді масово маріупольці почали вакцінуватися лише в червні, з відкриттям прищепного центру. Так, в спорткомплексі «Іллічівець» у вихідні може отримати щеплення кожен бажаючий - навіть без запису.
Як повідомив директор департаменту охорони здоров'я Маріупольської міськради Андрій Ремпель, станом на 6 липня кількість введених доз вакцин від коронавірусу сягнуло понад 16 тисяч - 3 700 маріупольців отримали вже обидві дози і вважаються такими, що завершили вакцинацію.
«Щодня виконується не менше 300 щеплень, за тиждень - понад дві тисячі, - зазначив Андрій Ремпель. - Поставки вакцин здійснюються стабільно. Залишок препаратів в Центрах первинної медико-санітарної допомоги становить понад 10 тисяч, цей запас залишається незмінним. Що стосується епідемічної ситуації, то зараз вона стабільна: в стаціонарних відділеннях на лікуванні 17 пацієнтів, з яких лише двоє - у важкому стані. Однак, і Всесвітня організація охорони здоров'я, і Міністерство охорони здоров'я України прогнозують, що вже у вересні ситуація погіршиться. До нової хвилі ми вже почали готуватися - закуповуються необхідні медикаменти та засоби індивідуального захисту. Лікарі, поки є така можливість, у відпустках, набираються сил. Який підйом захворюваності нас чекає восени багато в чому залежить від того, наскільки активно маріупольці будуть вакцинуватися. Чим більший імунний прошарок встигнемо створити, тим легше пройдемо осінню хвилю».
Щоб не зменшувати темпів, в Маріуполі до кінця липня будуть прищеплювати сім днів на тиждень. По буднях - в прищепних кабінетах Центрів, у вихідні - в «Іллічівці».
Вакцина «для обраних» - міф
У соціальних відео-роликах, які закликають вакцинуватися, зазвичай фігурують люди похилого віку - адже вони в групі ризику через наявність супутніх захворювань. Але на практиці «за дозою» йдуть і пенсіонери, і молодь, як переконався журналіст PR.UA, побувавши в Центрі первинної медико-санітарної допомоги № 3.
«Зараз бажаючих вакцинуватися стало більше, ніж навесні. Перший час доводилося буквально вмовляти, навіть іноді медпрацівників. Зараз звертаються люди різного віку і професій, - прокоментував директор Центру Олександр Лазаренко. - За день через наш кабінет щеплення проходить близько ста людей. А за весь період введено 1800 доз, близько 500 осіб вакциновані повністю, двома дозами. Використовуємо три види вакцин - CoronaVac, Pfizer, а для ревакцинації - AstraZeneca-SKBio, для тих, хто отримав першу дозу препарату цього ж розробника. Механізм їх дії відрізняється, але не можна сказати, що якась вакцина краще за інших. Вибір за пацієнтом. Хотілося б, звичайно, щоб прогнози щодо нової хвилі не збулися. Але в минулому році ми спостерігали саме такий сценарій: восени - зростання захворюваності, взимку і навесні її пік. У цьому сезоні циркулює новий штам коронавірусу «Дельта», і це теж потрібно брати до уваги. Краще зустріти осінь, вже маючи імунітет».
Щеплення потрібні і онукам, і дідусям
Протягом півгодини після щеплення лікарі рекомендують не залишати лікувальний заклад. Серед тих , що очікують - маріупольчанка Галина Малахова, яка разом з чоловіком отримала вже другу дозу вакцини.
«В перший раз перенесли нормально, але по-різному, у чоловіка була підвищена температура, у мене - ні. Впевнена, що і на цей раз нічого особливого не відчуємо, - зазначила жінка. - У нас навіть онуки вже зробили щеплення, вони теж перенесли легко».
Маріуполець Ігор, який не назвав прізвище, розповів, що теж прийшов уже вдруге: «Минулого разу температура піднялася, але буквально на кілька годин, і все. Вважаю, що краще зробити щеплення, нехай вакцина і не відверне на 100% зараження, зате знижує ймовірність ускладнень».
Всім - а вакцинованим особливо, хотілося б знати, на який термін вистачить імунітету від коронавіруса і коли він починає «працювати», тобто реально захищати.
«Стійкий імунітет, як вказується в спеціальній літературі, формується через два тижні після повної вакцинації, і зберігається близько 180-ти днів, - прокоментував Олександр Лазаренко. - Але достовірно дізнатися, як довго зберігаються антитіла до коронавірусу у конкретної людини, можна тільки здаючи аналіз крові на ІФА-дослідження. Такий аналіз не входить до переліку послуг первинних центрів за програмою медичних гарантій, ми не маємо в своєму розпорядженні обладнанням для таких досліджень. Але в приватних клініках такі аналізи проводять».
Після перенесеного COVID-19 антитіла, як вважається, також зберігаються близько півроку. У рекомендаціях МОЗ кажуть, що тим, хто перехворів можна відкласти щеплення саме на такий термін. А всім іншим не варто покладатися «на авось».
У Міністерстві охорони здоров'я вже підрахували: навіть якщо 32% українців придбали імунітет після хвороби, а 10 мільйонів - отримають його до осені завдяки щепленням, то прошарок складе 50-60%. А цього недостатньо, щоб уникнути осіннього підйому захворюваності, підкреслював головний держсанлікар України Ігор Кузин.
Нагадаємо, раніше PR.UA повідомляв, що кисень ММК імені Ілліча рятує життя хворим на коронавірус. Фонд Ріната Ахметова спільно з Групою Метінвест забезпечують щоденні поставки кисню в лікарні Маріуполя - це системна і безоплатна допомога системі охороні здоров'я міста та головне - тисячі врятованих життів.