На знайомство з виставками у маріупольців буде цілий місяць – з 4 червня по 4 липня.
Вже в п'ятницю в Маріуполі офіційно відкриється IV Міжнародна виставка пейзажу «Меморіал Архипа Куїнджі» - вона проводиться раз на п'ять років і дає унікальну можливість маріупольцям побачити в рідному місті твори визнаних у світі образотворчого мистецтва діячів. Сьогодні – про те, що і де дивитися на прийдешніх вихідних.
Виставка на два зали
«Меморіал Архипа Куїнджі» триватиме з 4 червня по 4 липня. За інформацією департаменту культурно-суспільного розвитку, в нинішньому році участь у конкурсі брали понад 300 авторів, але для експонування в Маріуполі виставковий комітет відібрав понад 200 картин 55 авторів України та інших країн – Казахстану, Бразилії, Литви, Грузії, Греції, Канади та інших. Оскільки це не просто виставка, а ще й конкурс, визначалися і переможці – їх імена ми дізнаємося на церемонії відкриття.
Пейзажі такого масштабного проєкту експонуватимуться одночасно у двох маріупольських залах: художнього музею та Центру сучасного мистецтва і культури. Виставки там відкриються в один день, 4 червня, але в різний час – в музеї о 12:00, в центрі – о 14:00. Нагородження переможців та лауреатів відбудеться в рамках відкриття виставки в художньому музеї. Якщо не підведе погода, воно пройде у внутрішньому дворику, в іншому випадку – в приміщенні музею.
Як анонсують організатори, у всіх охочих в цей день буде можливість поспілкуватися з авторами творів на творчій зустрічі. Після церемонії відкриття, ввечері, в музеї покажуть серію міні-фільмів про життя і творчість Архипа Куїнджі. Протягом усього місяця для маріупольців та гостей міста проводитимуться цікаві заходи з квестами, екскурсіями, фотовиставки.
«Вітрина» сучасного живопису
Нагадаємо, вперше в нашому місті «Меморіал Архипа Куїнджі» відбувся в 1973-му і вже тоді привернув увагу найбільш відомих художників, які боролися за звання кращого пейзажиста. Цього разу серед учасників теж чимало тих, чий внесок у мистецтво називають видатним – народні та заслужені художники, педагоги з багаторічним стажем, які мають за спиною і престижні нагороди, і десятки виставок, у тому числі і за кордоном.
«Безумовно, ця виставка має величезне значення як для міста, так і для самих художників, - прокоментувала директор Маріупольської художньої школи імені Архипа Куїнджі, художниця Оксана Гнатишин. - Відібрані для експонування картини виконані на високому рівні, демонструють різні техніки, течії, різні за стилістикою, настроєм. Побачити настільки велике зібрання пейзажів в одному місці – можливість, яка дійсно нечасто випадає в Маріуполі. Рекомендую також відвідати виставку українських художників «Схід-Захід» в Центрі сучасного мистецтва і культури: вона не обмежена одним жанром, там можна побачити і реалістичні, і авангардні роботи – словом, вона показує сьогоднішні тенденції образотворчого мистецтва України. Навіть з нашого східного регіону ми знаємо далеко не всіх гідних авторів, що вже говорити про більш віддалених. Це прекрасна можливість відкрити для себе нові імена».
У рамках «Меморіалу Архипа Куїнджі» заплановані заходи навчального характеру – справжні пленери в наймальовничіших точках Маріуполя. У них братимуть участь учні художньої школи та школи мистецтв. Кращі роботи будуть відібрані для виставки – в Центрі сучасного мистецтва «Готель "Континенталь"».
Пейзаж як зображення культур
Як вже розповідав «Приазовський робочий», географія учасників «Меморіалу Архипа Куїнджі» досить велика – Азія, Європа, Північна і Південна Америка.
Так, одна з яскравих учасниць – художниця Анжела Гомес з Бразилії, зі штату Еспіріту-Санту, що на узбережжі Атлантичного океану. На спеціалізованих сайтах з продажу картин деякі її картини оцінені майже в три тисячі євро – тобто, більш ніж сотню тисяч гривень. Її твори відносять до жанру наївного мистецтва – вони почасти схожі на картини української художниці Марії Примаченко, з якими маріупольці нещодавно познайомилися в ході проєкту «Ніч музеїв». Дещо в пейзажах бразилійки здається до болю знайомим – вітрильники на хвилях, тільки пальми на березі явно вказують на тропічний клімат.
Знайшли своє зображення культури різних країн і в пейзажах з інших країн, вони дуже різні, як і творчі шляхи їх авторів. Знайомитися з ними слід в оригіналах: навіть геніальні полотна на фото виглядають лише блідою копією, і зовсім інше – коли бачиш текстури матеріалів, напрямки мазків, реальний формат.
Про заходи, які стануться після відкриття виставки, «Приазовський робочий» повідомить додатково.
Анжела Гомес