Першим з українських міст Маріуполь отримує інвестиції Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) для проведення масштабної термомодернізації, повідомляє pr.ua.
Потенціал – 80 млн гривень економії
За останні рік-півтора вартість енергоресурсів в Україні зросла вп'ятеро. А водночас актуальність проблеми енергетичної ефективності. Не тільки для житлового сектора, але також для будівель шкіл, дитячих садків, лікарень, закладів культури.
Як розповів директор департаменту з питань управління енергетичними підприємствами Маріупольської міськради Костянтин Пісмарьов, енергоощадження поряд з використанням відновлюваних джерел енергії є принципово важливими для комунальної сфери.
Потенціал для термомодернізації: у Маріуполі 275 муніципальних будівель, що належать до галузей охорони здоров'я, освіти та культури. Щорічне споживання природного газу становить понад 9 млн м куб. на виробництво теплової енергії та понад 8 млн кВт/рік електричної енергії. Витрати міського бюджету на оплату цих енергоносіїв – близько 200 млн гривень.
Водночас запровадження заходів термомодернізації, за найскромнішими підрахунками фахівців, дозволить заощадити близько 80 млн гривень коштів платників податків.
За останні п'ять років, нагадав директор департаменту, у Маріуполі було проведено комплексну модернізацію 17 муніципальних будівель з уже отриманим економічним ефектом на 6,7 млн гривень.
Один із прикладів: минулого року після капітального ремонту було відкрито школу №26. На заходи щодо термомодернізації школи – на утеплення фасаду, заміну вікон, оновлення інженерних систем – було направлено близько 17 млн гривень. Якщо спочатку за "старих" цін на газ планували отримати річний економічний ефект до 700 тис. гривень, то зараз він виходить на 1,5 млн гривень. Зниження витрати енергоносіїв становить близько 35%.
"У короткостроковій перспективі – до 2025 року – стоїть завдання зменшити споживання теплової та електричної енергії у будинках комунальної власності, витрати бюджету на їх утримання, запровадити використання електроенергії, отриманої з відновлюваних джерел. Крім цього, у ході термомодернізації має на меті покращити зовнішній вигляд самих будівель", - розповів Костянтин Пісмарьов.
Для початку – 40 шкіл, дитячих садків та лікарень
На сьогодні, за словами директора департаменту, підійшли до фінальної стадії переговори міста з Європейським банком реконструкції та розвитку.
"ЄБРР виділяє для Маріуполя два транші по 10 мільйонів євро кожен на вигідних умовах. Плюс по 2 мільйони грантових коштів до кожного траншу на безповоротній основі. Вже сформовано список із 40 муніципальних будівель – шкіл, дитячих садків та лікарень. Фахівці банку зазначають, що це буде вперше в Україні. Наразі вони розробляють найбільш оптимальну фінансову модель для реалізації кредитів", - розповів Костянтин Пісмарьов.
Він також додав, що зменшення витрачання природного газу на 35% дозволить відповідно знизити викиди діоксиду вуглецю СО2, що є однією з вимог ЄБРР.
Альтернативні джерела енергії для ТТУ та водоканалу
Ще один напрямок – використання альтернативної енергетики у комунальній сфері. Вже виконано попередні опрацювання для встановлення сонячних батарей на вільних територіях депо Маріупольського трамвайно-тролейбусного управління, а також станції біологічного очищення стічних вод "Маріупольводоканалу".
Отримана енергія генеруватиметься для потреб підприємств: безпосередньо на станції та у мережі МТТУ; продавати її не збираються.
"Ці заходи сприятимуть не такому значному зростанню тарифів для населення на проїзд у міському електротранспорті, а також тарифів на воду", - наголосив директор департаменту.
Серед альтернативних джерел експерти все більше віддають перевагу сонячній енергетиці у порівнянні з вітровою за цілою низкою характеристик. У тому числі термін окупності сонячних батарей становить від шести до семи років, що на 2-3 роки швидше, ніж вітряків.
Створюється комунальне підприємство "ЕСКО"
Задля реалізації цих та інших проєктів енергетичної ефективності міська рада створює комунально-сервісне підприємство "ЕСКО". Проєкт рішення буде розглянуто на сесії міськради 26 січня, а напередодні він одержав підтримку депутатів на засіданнях постійних комісій.
У назві підприємства використано абревіатуру від енергосервісного контракту – "ЕСКО". Серед його основних завдань – залучення інвестицій, зокрема міжнародних кредитів, у сферу енергоефективності. Підприємство "ЕСКО" займеться також наданням послуг із супроводу та реалізації проєктів, будівництва об'єктів альтернативної енергетики, енергоменеджментом та аудитом. Штатний розклад включає п'ятьох співробітників.
Однією з вимог ЄБРР є наявність такого муніципального підприємства.