Маріуполь в Україні стане винятковим прикладом того, як відпрацьоване тепло можна перетворити на цінну сировину, знизити парникові викиди та стримати тарифи, передає pr.ua.
Вартість проекту – понад 7 млн євро
Перший в Україні Маріуполь став містом, де запроваджується проект модернізації системи централізованого теплопостачання у рамках Шведсько-української програми SUDH під керівництвом міжнародної фінансової корпорації скандинавських країн NEFCO та при спільному фінансуванні з урядом Швеції.
Вартість проекту – 7,150 млн євро. Основне джерело фінансування – 5 млн євро – це кредит NEFCO; грант фонду SUDH – 1,5 млн євро; кошти міського бюджету Маріуполя – 650 тисяч євро.
Проект складається з п'яти компонентів:
- Використання бросового тепла від котельної «Газова» металургійного комбінату «Азовсталь» Групи Метінвест.
- Об'єднання трьох систем теплопостачання трьох котелень: «Газова», «Квартал 279» та «Схід» в одну систему.
- Установка конденсаційного теплообмінника на котельній «Квартал 279».
- Впровадження диспетчеризації системи SCADA та автоматизації насосної групи обладнання.
- Встановлення індивідуальних теплових пунктів у будинках.
Термін реалізації проекту складає 9 років. До 2023 року планується використання бросового тепла «Азовсталі», об'єднання трьох систем та встановлення теплообмінника. Два роки займе встановлення ІТП.
Церемонія підписання пакету угод про впровадження проекту пройшла в Маріуполі сьогодні, 15 грудня за участю міського голови Вадима Бойченка, Надзвичайного та Повноважного Посла Швеції в Україні Тобіаса Тіберга, старшого радника та керівника програми SUDH у NEFCO Ронні Нілссона, виконуючого обов'язки генерального директора Дмитра Зотова, директора ККП «Маріупольтепломережа» Антона Максимовича та інших офіційних осіб.
Екологічна, економічна та соціальна складові
Вадим Бойченко зазначив, що завдяки NEFCO Маріуполь отримує найкращу експертизу, яка є на сьогодні в Європі, у питаннях енергоефективності.
«Унікальні кейси, які ми приймаємо, дозволять реалізувати три важливі компоненти. Перший: місто знизить споживання газу на 8 мільйонів кубічних метрів. Це вкрай важливо за тих умов, у яких сьогодні живе Україна та загалом цивілізований світ, коли вартість газу стає викликом. Другий важливий компонент, він прописаний у Стратегії розвитку Маріуполя-2030 – це зниження викидів парникових газів. Третій – це можливість стримувати зростання тарифів населення. Пілотний проект охоплює 22 тисячі маріупольських сімей та дозволяє надалі його масштабувати на всю територію міста. Модернізація централізованого теплопостачання – це старт великої інвестиційної трансформації комунального підприємства «Маріупольтепломережа». Ми стоїмо на початку дуже важливого шляху», - наголосив міський голова.
Енергоефективність – це питання національної безпеки
Посол Тобіас Тіберг зазначив, що для уряду Швеції питання змін клімату є пріоритетними не лише в рамках країни: це є загальним викликом для всього людства. Саме тому фінансування заходів, спрямованих на боротьбу проти змін клімату, збільшено до 15 млрд шведських крон до 2025 року.
«Енергоефективність в Україні – це насамперед питання змін клімату. Це також питання національної безпеки, оскільки ми знаємо, що Росія як агресор використовує цю проблематику проти України. І, звичайно, це питання економічного характеру, оскільки ті результати, яких можна досягти завдяки правильно обраній стратегії енергоефективності, будуть просто разючими. Не секрет, що Україна сьогодні займає останнє місце серед країн Європи з енергоефективності. Але водночас, це має величезний потенціал і надає великі можливості для отримання прибутку», - зазначив Тобіас Тіберг.
Амбітні міста та лідери
Посол Швеції в Україні також наголосив:
«Нам необхідні амбітні міста та амбітні лідери, які мають бачення, як ці міста потрібно просувати та досягати успіхів у цьому напрямку. Проект, який з цієї причини ми розпочинаємо у Маріуполі, дозволить використати промислове тепло, що виробляється таким великим підприємством, як металургійний комбінат «Азовсталь», для забезпечення теплом та гарячою водою мешканців міста. Сподіваюся, що успішна реалізація проекту у Маріуполі допоможе створити такі ж приклади в інших містах та громадах України».
Посол Швеції подякував меру Маріуполя та його команді, яка працювала над цим проектом, а також керівництву Групи Метінвест та МК «Азовсталь», корпорації NEFCO, завдяки зусиллям яких проект стає реальністю.
Старший радник NEFCO Ронні Нілссон наголосив на перевагах проекту, що дозволяє використовувати відпрацьоване промислове тепло, яке могло б просто розчинятися в атмосфері, для забезпечення централізованого теплопостачання Маріуполя:
«З впровадженням проекту буде підвищена якість послуг для населення, оскільки відкриється доступ до гарячого водопостачання протягом усього року. Завдяки установці індивідуальних теплових пунктів, ми зможемо забезпечити скорочення споживання тепла, і платіжки будуть виглядати привабливішими для населення».
Підтримка Групи Метінвест як соціально відповідального бізнесу
За словами заступника міського голови Сергія Орлова, реалізація проекту в Маріуполі була б неможливою без активної підтримки з боку генерального директора Групи Метінвест Юрія Риженкова та генерального директора МК «Азовсталь» Енвера Цкітішвілі.
Під час церемонії виконувач обов'язків гендиректора «Азовсталі» Дмитро Зотов нагадав, що компанія Метінвест як соціально відповідальний бізнес приділяє велику увагу розвитку енергоефективних технологій та зниженню енергетичних втрат не лише своїх підприємств, а й міст присутності.
«Компанія Метінвест має стратегію побудови «зеленої» металургії та проведення масштабних заходів модернізації металургійного виробництва. Мета - працювати відповідно до норм Європейського Союзу», - наголосив Дмитро Зотов.
Зокрема, на комбінаті «Азовсталь» реалізується масштабна програма екологічних заходів.
«Азовстальцям було дуже приємно приєднатись до першого в Україні проекту модернізації системи централізованого теплопостачання Маріуполя. Кожній із сторін, що беруть участь, це дозволить отримати хороші результати. «Азовсталь» як промислове підприємство зможе отримати економію коштів і знизити викиди відпрацьованого тепла. А місто – отримати дешеве, доступне тепло для комунального сектору та інвестиції, які необхідні для модернізації. Ми докладемо всіх зусиль для того, щоб цей перший крок був зроблений у найкоротші терміни і з'явився результат якомога раніше», - зазначив Дмитро Зотов.
Новий проект, як зазначають усі його сторони, стане винятковим прикладом того, як відпрацьоване тепло можна перетворити на цінну сировину, використовуючи місцеві теплові ресурси, а також співпрацю між промисловим підприємством та міською адміністрацією.
Реалізація проекту призведе до значного зниження споживання тепла та газу, зменшення впливу на навколишнє середовище та клімат, суттєвого скорочення викидів СО2, а також покращення якості послуг централізованого теплопостачання для мешканців Маріуполя.
Наша довідка: NEFCO – це міжнародна фінансова організація за участю Данії, Фінляндії, Ісландії, Норвегії та Швеції, заснована у 1990 році для конкретних дій для переходу до «зеленої» економіки. NEFCO профінансувала понад 1500 приватних та державних проектів, спрямованих на збереження енергії та захист навколишнього середовища екологічно та економічно ефективним способом відповідно до цілей сталого розвитку ООН та власних екологічних критеріїв.