Арт-резиденція зібрала художників зі всієї України: їх погляд дозволив городянам по-новому поглянути на звичні види Маріуполя.
Виставка, що відкрилася в Центрі сучасного мистецтва «Готель "Континенталь"», - підсумок першого етапу арт-проєкту Post Most, який реалізується за підтримки Українського культурного фонду в рамках проєкту «Діалог мовою мистецтва». Художники з різних регіонів України приїхали до Маріуполя, щоб почерпнути натхнення з хвиль самого маленького моря, з тиші вуличок, де, здається, зупинився час, або, навпаки, шуму площ та проспектів.
«Звичне» рівне «непомічене»?
Проєкт Post Most, що раніше проходив серед маріупольських художників, в цьому році вперше об'єднав діячів образотворчого мистецтва і з інших великих міст. Перший «десант» з дев'яти авторів висадився в Маріуполі, щоб присвятити свої роботи морю, розповіла PR.UA куратор арт-резиденції Олена Українцева. Гості міста виходили на екскурсії та пленери, знайомилися з маріупольськими художниками, проводили для них майстер-класи просто неба.
Нарешті, полотна, які ще пахнуть фарбою, були розвішані в арт-просторі «Гастроном» на першому поверсі центра «Готель "Континенталь"», і їх творці виявилися в центрі загальної уваги - колег, глядачів, журналістів.
Киянин Ярослав Леонець на виставці представив понад десять пейзажів - стверджує, що настільки плідній роботі сприяли нові враження, які його буквально переповнюють. Хоча в Маріуполі він не вперше: два роки тому брав участь в міжнародній арт-резиденції «Дифузії».
«У Маріуполі мені подобається не тільки море, але й старі грецькі дворики. Прогулюватися вашими вулицями - одне задоволення: тиша, немає такого невичерпного галасливого потоку машин, як в Києві, - розповів PR.UA Ярослав. - Мені сподобалися і старі безлюдні вулички, і центральні - широкі, ошатні. А ще було новим постійно чути віддалені звуки, що доносяться з металургійного комбінату. Я можу тільки здогадуватися про те, що там відбувається. Індустріальний туризм - це дійсно цікаво, і я б не відмовився на власні очі побачити, як влаштовано виробництво металу».
Ярослав із захопленням описує свої «знахідки» - вид на порт з боку Піщанки - де вантажні судна здаються такими близькими, моменти заходу над морем, коли над водною гладдю в небі, що стрімко темніє, сама природа вигадливо змішує фарби...
Катерина Шиман - аспірантка Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, теж брала участь в «Дифузії». Маріуполь її настільки надихнув, що вона повернулася, щоб втілити творчі задуми, які виникли ще в минулий раз. Часом нам, маріупольцям, не вистачає цього вміння - бачити маленькі дива в тому, що нас оточує день у день.
Зв'язок з морем - через сотні кілометрів
Художниця Анна Сердюк - уродженка Маріуполя. Уже вісім років вона живе в Харкові, де отримала науковий ступінь магістра архітектури.
«Відпрацювавши за фахом близько двох років, зараз я завершую кар'єру в напрямку архітектури та дизайну, щоб зосередитися на живопису, - розповіла Анна. - До рідного міста я приїжджаю досить часто - до батьків, але ніколи раніше не пробувала малювати з натури, це був абсолютно новий для мене досвід. Хоча море завжди було, є і буде для мене місцем сили, у нас з ним особливий зв'язок. Відокремлена прогулянка по узбережжю - то, що незмінно дарує мені прилив енергії».
Анна працює в жанрі пейзажного живопису, а головною рушійною силою її картин, якщо можна так сказати, називає небо і хмари. Саме любов до повітряної стихії й підказала Ганні псевдонім, під яким вона вважає за краще працювати - Хельмена, від слова «хельміан» - «небеса».
Низька лінія горизонту на багатьох картинах Ганни надає їм особливу «легкість», піднесеність. Один з пейзажів, що з'явилися під час арт-резиденції, вона назвала «Закоханість»: промені заходу в хмарах горять яскравою плямою, від них виходить майже відчутна енергетика напруження почуттів - насиченого, але недовговічного.
Такі несхожі моря
Катерина Єгорова з Одеси характеризує свій стиль як експресивна абстракція з елементами реалізму. З Маріуполем познайомилася вперше.
«Я дійсно рада, що приїхала і вперше побачила Азовське море, - зазначила художниця. - Воно не схоже на Чорне, яке я вивчила, здається, вже з усіх боків: інший відтінок води, інша глибина - напевно, тому світло проходить через неї інакше. Але є і спільне - наприклад, чайка, яку я намалювала і на Азовському, і на Чорному морях, однакова. Поїздка вийшла, вважаю, плідною - за шість днів завершила чотири роботи, враховуючи, що моя техніка з дрібними штрихами досить кропітка. Та й інші хлопці та дівчата проводили за мольбертами годину за годиною - з раннього ранку, а часом навіть вночі, здійснюючи вилазки, щоб помилуватися нічним морем».
Попереду - ще дві арт-резиденції Post Most. Другий «заїзд» присвячений темі «Маріуполь. Місто з ідентичністю» - багатонаціональному колориту. Починаючи з понеділка, його учасники вже працюють над новими картинами. Третя й остання резиденція «Маріуполь. Місто індустріальний» розкриє тему промислової складової.
Кращі з картин, створених в ході проєкту, будуть поміщені в спеціальний морський контейнер і відправляться в місячний тур найбільшими містами України.
Такою нестандартною художньою презентацією ще ні одне місто не знайомилося з жителями інших регіонів. Але арт-проєкт дозволив і самим маріупольцям поглянути на своє місто під новим кутом.
Як раніше розповідав PR.UA, в цьому контейнері покажуть не тільки картини, а й усе місто за допомогою проєкторів, фотографій, макетів і багато іншого.
Світлини та відео Олександра Панкова