За сумою вилучень із міського бюджету до державного бюджету України на 2022 рік Маріуполь випереджає більшість великих обласних центрів.
Шокові вилучення гальмувались
У проєкті Закону «Про Державний бюджет України на 2022 рік», розгляд якого розпочато Верховною Радою, передбачено міжбюджетні трансферти. А це рух у двох напрямках. З одного боку, з держбюджету місцевим надаються освітня субвенція та базова дотація. З іншого боку – з місцевих бюджетів до державного спрямовується реверсна дотація – фактично це вилучення коштів, зароблених «багатими» містами для вирівнювання оподатковування з «бідними».
Для Маріупольської міської територіальної громади планується:
- освітня субвенція - 719,7 млн гривень;
- базова дотація - 0;
- реверсна дотація – 435,1 млн гривень.
Якщо порівняти з іншими українськими містами, за сумою вилучень Маріуполь виходить на п'яте місце. П'ять головних годувальників державного бюджету України розподіляються так:
- Дніпро – 1,2 млрд гривень;
- Львів – 789,3 млн гривень;
- Запоріжжя – 493,4 млн гривень;
- Кривий Ріг – 461,5 млн гривень;
- Маріуполь – 435,1 млн гривень.
Далеко позаду Маріуполя залишилися такі обласні центри як Харків, Одеса, Вінниця та інші. Київ – поза конкуренцією, він живе за особливим законом столиці й жодній реверсній дотації не підлягає.
Щодо Маріуполя, то за останні роки апетити держави у вигляді вилучень з міського бюджету становлять:
- 2019 рік - 97 млн гривень;
- 2020 рік - 241 млн гривень;
- 2021 рік - 440 млн гривень;
- 2022 рік – 435,1 млн гривень.
Як бачимо, шокове зростання реверсної дотації, яке відбулося у 2020 та 2021 роках, на наступний рік гальмувалося і навіть зменшилося майже на 5 млн гривень у порівнянні з цим роком. Однак це величезні гроші, які можна порівняти за обсягом з річними витратами цілих бюджетних галузей міста. Якби зароблені маріупольцями кошти не вилучалися, то можна було б зробити значно більше робіт в оновленні та розвитку міської інфраструктури.
«Солідарний» підхід, коли платоспроможні міста вирівнюють тих, хто не спроможний, має одну велику ваду, про яку йшлося багато разів. Втрачаються стимули заробляти на своїй території якнайбільше – все одно «надлишки» заберуть. На жаль, за умов децентралізації цей підхід не змінюється.
Гроші на будівництво аеропорту поки не позначено
У проєкті Держбюджету-2022 та у доповненнях до нього не виділено окремим рядком кошти для будівництва аеропортів в Україні. Не лише аеропорту в Маріуполі, а й усіх десяти аеропортів, які планувалося оновити та збудувати в нашій країні. Народні депутати України під час обговорення проєкту в парламенті апелювали до міністра фінансів Сергія Марченка для того, щоб до другого читання бюджету такі кошти були передбачені.
До переліку інвестиційних проєктів, для реалізації яких наша країна залучає кредити від іноземних держав та міжнародних фінансових організацій, увійшло створення єдиної системи авіаційної безпеки та цивільного захисту в Україні. Обсяг кредиту – 475 млн євро. Кредитор – уряд Франції.
Цей кредитор передбачається для фінансування державного інвестиційного проєкту купівлі 20 катерів морської безпеки та охорони морських кордонів України. Сума кредиту – понад 116 млн євро.
Безпосередньо з Маріуполем пов'язана реалізація проєкту з постачання питної води, виконання якого вже розпочато у місті. Цього разу проєктом Держбюджету-2022 закладається обсяг кредиту 64 млн євро від французького уряду.
Крім цього, до переліку потрапила низка інших проєктів, у яких традиційно та активно бере участь Маріуполь. Це надзвичайна кредитна програма для відновлення України від Європейського інвестиційного банку; проєкти розвитку міської інфраструктури, міського пасажирського транспорту, автомагістралей тощо. По ним вказуються загальні суми кредитування, а за фінансовий ресурс містам належить ще поборотися, довівши спроможність своїх проєктів. У цьому напрямку Маріуполь посідає провідні позиції в Україні. Один із прикладів: слідом за Маріуполем, який став першим містом, що реалізує проєкт постачання води, йде Київ.
Кошти для Маріупольського району
З п'яти громад, що увійшли до складу Маріупольського району, вилучення заплановано лише для Маріупольської міської громади. Для всіх інших місцевих бюджетів із державного будуть спрямовані освітня субвенція та базова дотація. Вони становитимуть, відповідно:
- Кальчицька сільська громада – 31,7 млн гривень та 17,6 млн гривень;
- Мангушська селищна громада – 51,7 млн гривень та 41,8 млн гривень;
- Нікольська селищна громада – 53,6 млн гривень та 25,9 млн гривень;
- Сартанська селищна громада – 37,5 млн гривень та 46,4 млн гривень.
Щодо районного бюджету Маріупольського району, то, як і для більшості створених районів в Україні, у проєкті Держбюджету-2022 закладається лише субвенція у 1,297 млн гривень на виконання повноважень районної ради. Жодних інших коштів, наприклад, на реалізацію програм розвитку району, не передбачається.
Поки що це проєкт Держбюджету-2022. Народні депутати подали до нього понад три тисячі поправок. Що зміниться насправді, поживемо – побачимо.
Нагадаємо, раніше pr.ua повідомляв про те, як зміняться соціальні стандарти у 2022 році.
Світлина з відкритих джерел