Як житиме Маріуполь у новому 2022 році та яким стане до 2030 року, затвердили депутати на сесії міської ради сьогодні, 22 грудня, передає pr.ua.
Найкраща стратегія серед українських міст
Стратегія розвитку Маріуполя до 2030 року, за визначенням міського голови Вадима Бойченка – це найголовніший документ, який формує місію та візію міста на найближче десятиріччя.
"У розробку Стратегії-2030 активно включилися не лише мешканці нашого міста, а й загалом нашої країни. У блоках освіти, медицини, культури, спорту, житлово-комунального господарства та економіки працювали найкращі 10 експертів в Україні, які сформували виклики й завдання, що стоять перед нами", - розповів Вадим Бойченко.
Стратегія-2030 включає 14 напрямків та понад 100 цілей, які вже сьогодні прив'язані до бюджету-2022.
"Це ключовий документ, який відповідає на головне питання: хто ми у 2030 році, яке місто ми будуємо? Мені подобається, як це сформулювала наша молодь: "Маріуполь – місто біля моря з океаном можливостей". Молодь запропонувала місію: щоб Маріуполь став українським чудом. Щоб усе найкраще з'являлося у нашому місті, а потім масштабувалося на всю країну. Це також черговий виклик для виконавчої влади та депутатського корпусу", - наголосив мер.
На думку експертів USAID, яку навів заступник міського голови Сергій Орлов, це найкраща стратегія розвитку міста, яку будь-коли підтримувала організація.
Насамперед це стратегія можливостей. Її основні напрями: Маріуполь переходить на "зелений" сталий розвиток; будує майбутнє біля моря з потужною реконструкцією морських набережних, акцентами на туризм та логістику. Робляться ставки на активну молодь та трансформацію економіки; освіту та інновації; новітні підходи до дизайну міста; ревіталізацію простору; імідж та бренд міста, а також на створення соціальних "ліфтів" у секторах освіти, медицини, IT.
Депутати міської ради одноголосно проголосували за Стратегію-2030.
Вадим Бойченко зазначив, що ухвалений документ уже почали вивчати на національному рівні як найкращий в Україні. На думку мера, це головне досягнення 2021 року.
Найамбіційніший бюджет за всі роки
На сесії депутати також затвердили бюджет Маріупольської міської територіальної громади на 2022 рік, який є фінансовим інструментом досягнення цілей стратегії.
"Бюджет-2022 спрямований на підвищення комфорту життя маріупольців. Це робота конкретних комунальних підприємств, покращення сервісів "Зеленбуду" та "Маріупольводоканалу", інвестиції в "Маріупольтепломережу", підвищення якості медичних послуг, будівництво доріг, новий транспорт тощо. Такого амбітного бюджету місто Маріуполь не бачило ще жодного року. Амбітна мета виконавчої влади – зробити Маріуполь комфортним для мешканців міста", - наголосив Вадим Бойченко.
Основні показники бюджету-2022:
- доходи всього – 5,765 млрд гривень (+5% у порівнянні з 2021 роком);
- власні доходи – 4,865 млрд гривень (+17%);
- витрати всього – 5,722 млрд гривень;
- витрати розвитку - 994 млн гривень;
- реверсна дотація з міського до державного бюджету – 435 млн гривень.
Найбільший внесок у структурі власних доходів:
- Група Метінвест – 34% або 1,671 млрд гривень (+300 млн гривень);
- комунальні підприємства – 10% або 483 млн гривень (+54 млн гривень);
- військові – 7% або 344 млн гривень (+48 млн гривень);
- Група СКМ – 6% або 266 млн гривень (+39 млн гривень);
- всі інші платники податків – 38% або 1,857 млрд гривень (+223 млн гривень).
Депутати більшістю голосів підтримали бюджет-2022, а також ухвалили Програму соціального та економічного розвитку Маріуполя на 2022 рік.
Нагадаємо, Стратегія-2030 та бюджет-2022 напередодні сесії прозоро, публічно та детально обговорювалися з депутатським корпусом та громадськістю. Приєднатися до багатогодинних марафонів через соціальні мережі, поставити свої запитання та отримати відповіді міг будь-хто.
З ухваленням цих фундаментальних документів не ставиться крапка. Реалізація ініціатив далі йде.