Маріупольці реалізували 265 проєктів за програмою "теплих кредитів" на загальну суму 74 млн грн, з яких понад 30 млн гривень склала компенсація з міського бюджету, передає pr.ua.
"Програма енергомодернізації, ініційована Президентом України Володимиром Зеленським, розрахована на 5000 будинків загалом у країні, які цього року планується утеплити. Обласний департамент ЖКГ збирає заявки, Маріуполь вже подав понад 70 будинків на участь у цій програмі, і вона розширюватиметься", - розповів міський голова Вадим Бойченко на сесії міськради 26 січня.
Мер закликав депутатів провести активні комунікації з жителями для того, щоб якнайбільше маріупольських будинків взяли участь у програмі:
"Ми можемо зробити більше, якщо разом включимося до цієї програми".
А приклади ефективного енергоощадження в Маріуполі є. Серед найяскравіших – ОСББ на Морському бульварі, 48, голова Світлана Іванова. В рамках програми "теплих кредитів" проведено комплексну термомодернізацію будинку; платіжки за тепло, як кажуть самі мешканці, стали вдвічі меншими, ніж це було раніше.
У програмі "Енергодом" одним із перших у Маріуполі бере участь ОСББ на проспекті Адмірала Луніна, 31-33. Голова Олена Доценко розповідає, що після виконання всіх робіт вартість тепла також зменшиться вдвічі.
"Дякую головам ОСББ, які відіграють ключову, провідну роль у реалізації енергоефективних проєктів, що дозволяє вдвічі зменшити плату за тепло для мешканців. Це реально окупні проєкти, які надають можливість використати бюджетні гроші для утеплення своїх будинків", - наголосив Вадим Бойченко.
Начальник управління з питань екології, енергоменеджменту та охорони праці міськради Ваагн Мнацаканян нагадав, що державна програма "теплих кредитів" стартувала в Маріуполі у 2017 році та досягла максимальних оборотів у 2019–2020 роках, коли місто зайняло провідні позиції в Україні. Усього за чотири роки реалізовано 265 проєктів на загальну суму 74 млн гривень. З них компенсація коштами міського бюджету становила понад 30 млн гривень.
У 2020 році програма закінчила свою дію, але із взятих об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельними кооперативами 265 кредитів ще не закрито 60.
"У рамках програми місто компенсувало відсоткові ставки разом з обласною держадміністрацією. Область вирішила продовжити дію програми спочатку на 2021 рік з погляду компенсації своєї частини відсоткових ставок. Те саме зробив і Маріуполь. А тепер дію програми і область, і місто продовжують на 2022 рік", – розповів начальник управління.
Депутати підтримали проєкт рішення про внесення змін до міської програми відшкодування частини кредиту та відсоткових ставок. Для компенсації у 2022 році з міського бюджету надсилаються близько 300 тис. гривень.
Розподіл коштів міської компенсації між 60 ОСББ та ЖБК складе:
- до 1 тис. гривень - 23 будинки;
- від 1 до 5 тис. гривень – 22 будинки;
- понад 5 тис. гривень – 15 будинків.
Ваагн Мнацаканян також розповів, що зараз діє нова державна програма Фонду енергоефективності України, яка називається "Енергодом".
Як скористатися цим інструментом, щоб отримати грант на енергомодернізацію будинку та заощадити наполовину комунальні платежі? Детальну інформацію та відповіді на запитання можна знайти на офіційному сайті Фонду енергоефективності.
Якщо дуже коротко, то програма "Енергодом" передбачає часткову компенсацію витрат у розмірі від 40% до 70%. У тому числі компенсацію на проведення попереднього енергоаудиту, розробку проєктної документації, будівельні роботи тощо. Сьогодні Фонд отримав 880 заявок від ОСББ на участь у програмі. Загальна вартість проєктів перевищує 7,3 млрд гривень, сума безоплатних грантів – 4,5 млрд гривень.
"Завдяки активній підтримці з боку міського голови та депутатського корпусу в Маріуполі створено найкращі умови співфінансування для реалізації цієї державної програми", - розповів начальник управління.
Програма пропонує учасникам два пакети. Пакет "А" ("Легкий") – це модернізація інженерних мереж, встановлення індивідуальних теплових пунктів тощо. Частка фінансування ОСББ становить 40%.
Пакет "Б" ("Комплексний") включає всі заходи пакету "А" плюс утеплення покрівлі, фасаду, заміна вікон. Вартість для ОСББ становитиме лише 20%.
"З погляду відсоткових ставок місто компенсує для ОСББ ще 2%. Є підтвердження від області, що відповідну програму буде прийнято і на регіональному рівні", - розповів Ваагн Мнацаканян.
На сьогодні до Державного Фонду енергоефективності вже подано 13 заявок від маріупольських ОСББ. За трьома проєктами вже розпочато роботи у 2021 році. У тому числі для ОСББ на проспекті Адмірала Луніна, 31-33. Це чотирипід'їзна п'ятиповерхівка, два суміжні будинки. Загальна вартість проєкту становить 9,9 млн гривень. З них ОСББ сумарно заплатить близько 2,2 млн гривень. Як це позначиться на платіжках?
Динаміка вартості опалення на місяць до термомодернізації будинків та після завершення проєкту:
- за однокімнатну квартиру - 934 грн та 411 грн;
- за двокімнатну квартиру – 1244 грн та 547 грн;
- за трикімнатну квартиру – 1600 грн та 705 грн.
"Очікуваний ефект від запровадження комплексної термомодернізації становитиме близько 56%. Ця економія дозволяє повністю обслуговувати кредит та окупити проєкт протягом семи років", - розповів Ваагн Мнацаканян.
Начальник управління навів також розрахунки за іншим проєктом – двопід'їзною дев'ятиповерхівкою на вулиці 9 Травня, 10. Загальна вартість проєкту – близько 15 млн гривень, очікуваний економічний ефект – зниження витрат на 53%.
Ваагн Мнацаканян вважає:
"Цей механізм необхідно активно використовувати, доки є така потужна підтримка з боку держави, міста та області".
Міський голова Вадим Бойченко впевнений:
"Це класні проєкти, які можуть вивести на новий рівень усі багатоквартирні будинки Маріуполя".