Любов Солодилова захопилася виготовленням гіпсових фігурок рік тому. Її захоплення не пов'язане з роботою чи освітою.
Вона розповіла pr.ua про те, чому обрала гіпс, хто їй допомагає, скільки часу займає виготовлення однієї фігури, у чому секрет міцності її виробів, як поєднується гіпс та мох, а також для чого вдома потрібна така композиція.
Робити фігурки з гіпсу допомагають сини
"Для мене це більше хобі, захоплення. Все почалося з карантину, коли сиділи з дітьми вдома. Вирішили із залишків гіпсу, тиньку, які у нас були, спробувати щось зробити. Почали з лиття - заливання гіпсового розчину у форми. Молодшому синові, якому скоро виповниться 9 років, сподобалося розфарбовувати фігурки, а старший, якому буде 15 років, допомагав зачищати підсохлі фігури. Так і працюємо: один син допомагає готувати та мити після роботи форми, інший – зачищати й декорувати готові вироби. Ми почали виготовляти 2D- і 3D-фігури з гіпсу. Першими фігурками стали букви та цифри", - розповіла Любов.
За словами Любові Солодилової, виготовити гіпсову фігуру без сушіння можна за дві години. На заливку розчину йде десь година, ще стільки ж майстри витрачають на зачистку та шліфування фігури після просушування.
"З гіпсом працювати легко, але тут немає формули - ложка гіпсу, дві ложки води, розмішав, вилив, почекав і фігурка готова. Гіпс навіть однієї марки, але з різних партій відрізняється. Дуже важливо не пропустити момент після заливання розчину у форму. Коли утворюються бульбашки повітря, їх потрібно прибрати, для цього потрібно набити руку, багато пробувати, тренуватися, без проб і помилок у роботі з гіпсом не обійтися. Навчитися цього можна швидко, а щоб досягти досконалості, знадобиться чимало часу", - поділилася вона секретами майстерності.
Любов Солоділова розповіла про процеси виготовлення фігур із гіпсу
- Купує гіпс у будівельному чи архітектурному магазині.
- Готує форму для розчину.
- Готує розчин.
- Заливає його у форму.
- Виганяє з розчину бульбашки повітря. Майстриня ретельно стукає долонями за формою з розчином, щоб вийшли всі бульбашки, а поверхня стала максимально гладкою. Деякі майстри мають спеціальний стіл, який вібрує. Форму з розчином ставлять на нього і бульбашки не треба виганяти вручну.
- Розчин застигає у формі. Залежно від товщини й висоти на застигання йде від двох годин до доби.
- Витягує фігуру з форми та досушує. Залежно від погоди та температури в приміщенні на це потрібно від п'яти годин до шести днів.
- Шліфує фігуру наждачним папером та щітками, вирівнює її краї.
- Залежно від того, для чого призначений виріб, покриває його розчинами, лаком по каменю або гідрофобізаторами. Вази та вазони для квітів покриває водовідштовхувальним розчином, свічники – спеціальними компонентами, які не дозволяють воску прилипати.
- Декорує виріб – покриває фарбою, лаком, прикрашає камінням чи склом.
Все починалося з літер та цифр
Ідею родини Солодилових виготовляти букви та цифри з гіпсу підтримали знайомі вихователі дитячого садка. Об'ємні, великі фігури, з якими можна грати, розфарбовувати їх, корисні для розвитку дрібної моторики у дітей. До того ж дитина, коли торкається букв, може їх покрутити в руках, швидше запам'ятовує, як вони пишуться. Граючи з такими літерами, дитині легше вивчити абетку. Першим замовленням Любові Солодилової та її синів стали два набори букв та цифр для дитячого садка. Пізніше вони почали виготовляти гіпсові машинки, літаки, танки, героїв із мультфільмів, квіти, метеликів – фігурки із гіпсу, які можна розфарбовувати.
"Потім ми виставили свої роботи в Instagram, підписникам сподобалося. Так народилася ідея створення Gipsletic – групи у Facebook. Цю назву придумали діти. Потім ми доопрацювали формулу наших виробів. Зробили так, що фарбу з фігурок можна змивати. Наприклад, прикрасив червоним, не сподобалося, помив фігурку і перефарбував у фіолетовий. Наші вироби стали багаторазового використання. Пізніше ми доопрацювали склад самого розчину, зробили гіпс більш міцним і якісним. Якщо дитина впустить або швирне нашу фігурку, вона не розіб'ється", - розповіла Любов.
Кашпо та інтер'єрні свічки
Згодом Любов зацікавилася, які ще можна виготовляти фігури з гіпсу і де ці вироби можна використовувати. Так, до гіпсу приєднався мох, а Любов почала робити гіпсові свічники та свічки з воску.
"Зараз мені часто замовляють кашпо - невеликі, до 15 сантиметрів вази з декоративним, стабілізованим мохом. Мох скандинавський росте в лісах в певному ґрунті. Потім його знімають, очищають від листочків, голочок, обробляють гліцерином, фарбують і складають з нього композицію. Його не потрібно поливати, він не в'яне, живе 6-8 років. До того ж це відмінний індикатор рівня вологості у квартирі. Якщо повітря занадто сухе, то мох підсихає і стає ламким. Але якщо поруч з ним поставити кухоль з водою або зволожувач повітря, він оживає. Композиції гіпсових фігур і декоративного моху замовляють у квартири або будинки, щоб бачити, чи варто там додатково зволожувати повітря. Також подібні композиції замовляють для інтер'єрів кафе, магазинів, салонів краси. Останні, до речі, замовляють гіпсові фігури без використання моху як підставки для інструментів", - розповіла майстриня.
Часто Любові Солодиловій замовляють свічки, які вона виготовляє із бджолиного або пальмового воску з додаванням сертифікованих ароматичних олій. Створює вона і формові свічки у вигляді фігур. Такі свічки використовують для декорування інтер'єру. Залежно від бажання замовника, можна зробити, щоб свічка горіла довго чи навпаки швидко. Найбільші свічки для інтер'єру, які вона зробила, були в діаметрі 9, а у висоту -12 сантиметрів.
"Найскладніше замовлення – свічки для медитації з ароматами, що розкривають чакри. Їх замовили люди, які захоплюються йогою. Над цими свічками працювала два місяці. Мені довелося вивчати спеціальну літературу, щоб підібрати аромат для кожної чакри та створити композицію цих ароматів. Це складна робота, але я проробила її самостійно від початку до кінця. Подібних складних ароматів ще не зустрічала. Мене це замовлення дуже надихнуло. Це одні з улюблених моїх свічок", - розповіла Любов Солодилова.
Складні у виготовленні були формові свічки у вигляді дівчини та жінки в капелюсі, які майстриня представила на ярмарку під час фестивалю грецької культури "Мега-Йорти". Це був перший ярмарок, в якому брала участь Любов.