«Допомога тваринам - мій спосіб життя», - говорить про себе маріупольський волонтер Алтана Орлова.
З дитинства дівчина не може пройти повз кинутих котів і собак. Вона веде сторінку допомоги тваринам у соціальних мережах, шукає вихованцям сім’ю, організовує лікування хворих котів і собак. Своїх кішок в Алтани 20, ще стільки ж живе у волонтера на перетримці. Як волонтер справляється з вихованцями, де знаходить сили та час, і чим кожен з нас може допомогти бездомним кішкам та собакам, вона розповіла для pr.ua.
Хтось на пмж, хтось – у пошуку
Про Алтану ми дізналися від маріупольського ветеринара Галини Лекунової. «Здається, у вас 30 тварин?» – уточнюємо на початку розмови.
«Вже 40, – зітхає дівчина. – Вони додаються».
Дорослі кішки та собаки, кошенята, цуценята – під опікою волонтера багато хвостиків. Алтана співпрацює з іншим волонтером Олегом Беспаленком: здебільшого він забирає собак, а Алтана – кішок.
«20 із них вже у мене на пмж, – розповідає дівчина. – Інші – на перетримці, у пошуках сім'ї. Але часом вони чекають на господарів місяці та роки. Тому залишаються жити у мене».
Тварини у будинку всюди – одні у спільних кімнатах, інші на карантині. Постійно потрібно закуповувати корм, возити вихованців на лікування, прибирати за ними, дезінфікувати приміщення.
«Мій день починається о восьмій годині. З роботою доводиться поєднувати поїздки до клініки, догляд, дзвінки людей. Хтось захворів, опублікували нове оголошення, треба їхати за твариною. Такий потік справ постійно», – ділиться Алтана.
У великій котячій родині
У кожної тварини свій характер – хтось мріє з усіма потоваришувати, а хтось лежить осторонь. Волонтер жартує: їм доводиться ладнати, вони живуть у великій котячій родині. Тільки ласки та уваги на кожного не вистачає – ось чому важливо, щоб люди забирали вихованців та дарували їм свою любов.
Забезпечувати таку котячу армію непросто. Щодня на корм йде близько 500 грн. Операції іноді обходяться і у 10 000, і у 20 000 грн.
«Рятує те, що допомагають люди, – розповідає Алтана. – Вони ніколи не залишають підопічних без допомоги. Але часто це роблять одні й ті самі маріупольці. Хочеться, щоб більша кількість городян дізнавалася про тварин, не залишалася осторонь».
Є люди, які навпаки користуються чужою добротою. Іноді о першій годині ночі лунає дзвінок – хтось із щирим подивом питає:
«Як це ви не приїдете? Ви ж волонтери!»
Доводиться пояснювати, що це звання не дає зарплату, зайві часи на добу та запас сил.
Вуличні – це колишні домашні
Алтана Орлова веде групу допомоги тваринам Animals Mariupol у соціальних мережах. Там люди розміщують оголошення про знайдених тварин, а адміністратори – публікують фото котів та собак для того, щоб їх пристроїли люди до себе.
«Всіх забрати на перетримку ми, звісно, не можемо, – каже волонтер. – Насамперед залишаємо у себе хворих, травмованих тварин, обов'язково веземо їх до клініки. Тим більше знайти тварині будинок буває дуже важко. Відразу розбирають лише породистих, найкрасивіших котів та собак. А для нас вони всі чудові».
Волонтер наголошує, що основний приплід бездомних кішок та цуценят – це викинуті на вулицю тварини. Саме безвідповідальні господарі породжують проблему – спочатку не стерилізують собак та кішок, потім залишають напризволяще їх потомство. Хоча зараз господарі мають стільки можливостей – клініки в кожному районі, безліч інформації в інтернеті. Виходом із ситуації волонтер вважає не створення притулку, куди все одно без кінця і краю підкидатимуть кошенят та цуциків, а реєстрацію тварин та суворий контроль.
Організуйте happy end
Попри всі складнощі у волонтерів багато історій з щасливим кінцем. Одна з них – про собаку Зайку.
«Два роки тому хлопчик ішов вулицею і почув, як господар б'є свого собаку лопатою. Тварину забрали, я організувала лікування у клініці. А потім мама та син вирішили забрати Зайку», - згадує Алтана.
Нещодавно на свою «маму» дочекався виснажений алабай Джафар.
«Він був гарний, статний, але дуже худий, – згадує волонтер. – Забрали, відгодували та передали до рук доброї та сміливої жінки. Дорослих собак ми віддаємо вже стерилізованими».
Такий happy end можете організувати й ви – у волонтерів завжди багато тварин, які хочуть стати домашніми. Прямо зараз чекають на нових друзів цуценята з села Покровського. Їх забрали з підприємства – малюки здорові, добре їдять та готові підіймати вам настрій. Є й кошенята – для тих, кому до душі мурчики.
Взимку – калорійна їжа та обігрів
«Стерилізуйте своїх вихованців, не викидайте кошенят та цуценят. Не відносьте тварин продавати на ринок. Якщо побачите кошеня чи цуценя на вулиці, не проходьте повз – не кожен може забрати його додому, але кожен може сфотографувати, опублікувати пост у соцмережах. Завжди знайдуться добрі люди, які допоможуть», – закликає Алтана Орлова.
Найважчий час для безпритульних тварин – зима. Холоди підкрадаються, і у вуличних кішок та собак стає дедалі менше шансів вижити. Щоб допомогти їм пережити зиму, підгодовуйте тварин.
«Сухий корм давати не потрібно - від нього тваринам хочеться пити, а в мороз знайти воду складно. Найкраще налити їм теплий бульйон, кашу з м'ясом. Якщо є можливість, принесіть тварину в тепле місце, знайдіть вовняну підстилку. Багато небайдужих людей ставлять у дворах будки, утеплюють їх пінопластом та почергово годують тварин. Все це в наших силах. Краще маленька допомога, аніж велике співчуття», - впевнена волонтер.
Якщо ви хочете допомогти волонтерам фінансово або обрати тварину додому, звертайтесь за телефоном 0680482259.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що маріупольцям пишуть фейкові дози вакцин від ковіду: як виправити дані? (ІНСТРУКЦІЯ).